Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή εβένινου Neck through πράξη 2η


fidelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα ψιλο-ασχολήθηκα με το καπάκι της κιθάρας και ήθελα να κάνω μια μικρή δημοσκόπηση. Θα παραθέσω δυο φωτογραφίες που δείχνουν τους τρόπους που θα μπορούσα να κολλήσω το καπάκι. Ποιο πιστεύετε ότι είναι πιο «ωραίο» δεδομένου ότι το hardware (floyd rose) θα είναι χρυσό και οι μαγνήτες μαύροι (κατά πάσα πιθανότητα bare-knuckles black hawk).

 

01.

A_zpskae15cek.jpg

 

02.

Black_zps4hr1j6vy.jpg

 

Το mini poll θα κλείσει αύριο ίδια ώρα (πάνω-κάτω) όπου και θα το κολλήσω

 

Περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@kostasink

Ευαριστώ για το κομπλιμέντο.

Υποθέτω πως είσαι και συ μεταλόνι  ;D

 

@ scofield

Note taken

 

Σύντομα θα μοιραστώ τα νεότερα για το καπάκι, πιστεύω πως έχω μια παράμετρο που δεν υπολόγισα, I'll keep you all posted....

 

Σήμερα ασχολήθηκα με το κόλλημα του κάτω μέρους του neck-thru λαιμου.

 

01. Μετά από ένα έξτρα τρίωρο fine-tuning των κομματιών με την αυτοσχέδια πλάνη έχω την απόλυτη παραλληλότητα των επιμέρους κομματιών προς κόλλημα.

DSC01611_zpsmsdlqslf.jpg

 

02. So happy and washed-out

DSC01612_zpsu938lbob.jpg

 

03. Εφαρμόζω την απαραίτητη ποσότητα κόλλας στις επιφάνεις (αφού πρώτα έχω μαρκάρει με έγχρωμο μολύβι την διεύθυνση και την τοποθέτηση που θα έχουν όλα τα κομμάτια)

DSC01614_zpsmfokm1gn.jpg

 

04. Χρησιμοποιώ κόλλα και στις δυο επιφάνειες που θα κολληθούν. Ο λόγος είναι ότι θέλω να διείσδυσει η κόλλα σε όλες τις τυχών υπάρχουσες «αυλακώσεις» από το γυαλοχαρτιάρισμα αποφεύγοντας την ύπαρξη κενών. Ένα επιπλέον προληπτικό μέτρο που έχω υιοθετήσει πουι μάλλον είναι λιγάκι «overkill» αλλά «better safe than sorry» που λεν οι φίλοι μας οι Αγγλοσάξονες.

DSC01616_zpsk1uxua4m.jpg

 

05. Φέρνω στην ευθεία τα κομμάτια και τ' αφήνω για 2~3 λέπτα μέχρι να αρχίσει να ψευτογραπώνει η κόλλα. Ταυτόχρονα εφαρμόζω μέτρια πίεση με τα χέρια αφαιρώντας τον αέρα που έχει παγιδευτεί στην κόλλα επανατοποθετώντας στο ακριβές σημείο που τα θέλω. Βοηθάει στην αποφυγή «γλυστριμάτων» κατά το πιάσιμο με τους σφιγκτήρες.

DSC01617_zpseozzxake.jpg

 

06. Οι πρώτοι σφιγκτήρες είναι στις δύο αντικριστές όψεις ώστε να έχω πάτημα για να εφαρμόσω όση περισσότερη πίεση μου επιτρέπεται στους ενδιάμεσους αποφεύγοντας όποια γλυστρίματα.

DSC01619_zpstdqgt9pi.jpg

 

07. Τελική όψη

DSC01623_zpscynfbwjw.jpg

 

08. Bonus φωτο από το fail ενός σφιγκτήρα.

Ναι, κάργαρα τόσο πολύ ώστε ο χυτοσίδηρος έπνευσε τα ολοίσθια.

Για τέτοια ένταση μιλάμε  ;D. Ύστερα από 6 κατασκευές είναι η πρώτη φορά που παθαίνω κάτι τέτοιο. Το παράκανα ή πρέπει να επενδύσω σε ποιοτικότερο hardware.

DSC01623_zpscynfbwjw.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

01. Αφαίρεσα τους σφιγκτήρες και έλεγξα την ποιότητα της συγκόλλησης. Όλα δείχνουν εντάξει άρα σημαδεύω με χρωματιστό μολύβι και ετοιμάζομαι για το πλανιάρισμα. Να σημειώσω πως αυτή τη φορά χρησιμοποίησα μεταλλική ξύστρα κατί που επιτάχυνε αρκετά την όλη διαδικασία. Επίσης, γέμισα το ένωμα/shim με λίγο πριονίδι από εβένο και κυανο-ακρυλική κόλλα ώστε να μήν φαίνεται το ένωμα. Τέλος, το γυαλοχαρτιάρισα στην «πλάνη» μέχρι τον απόλυτο «παραλληλισμό» με το λαιμό.

DSC01624_zpsajvvodwq.jpg

 

02. Εδώ φαίνεται το αποτέλεσμα, το ένωμα ουσιαστικά εξαφανίστηκε :)

DSC01625_zpsfqwnhesz.jpg

 

 

03. Η παραπάνω διαδικασία εφαρμόστηκε και την απέναντι πλευρα με εξίσου θεαματικά αποτελέσματα.

DSC01626_zpsgfxwubpn.jpg

 

04.

DSC01627_zpsmdizxcbu.jpg

 

05. Στην προηγούμενη κατασκευή*, παρατήρησα πως το κομμάτι του έβενου δεν ήταν αρκετό ώστε να χωρέσει τα posts του floyd rose. Οι τρύπες ήταν ανάμεσα στο έβενο και την κορίνα (χωρίς να σημαίνει «κάτι» αυτό). Υπάρχουν πολλές κιθάρες που βιδώνουν τα ποστ πάνω σε πολύ πιο μαλακά ξύλα (πχ. basswood) με εξαιρετικά αποτελέσματα και μηδενικά προβλήματα. Aυτή την φορά αποφάσισα να το φαρδύνω λίγο ώστε τα posts να κάθονται εξ' ολοκλήρου πάνω στον έβενο.

 

Χρησιμοποιώ μια άκοπη ταστιέρα που είχα καβάτζα, κόβοντας δυο αυτάκια που θα τα κολλήσω εκατέρωθεν του λαιμού, στο σημείο που ενώνεται με το σώμα. Ειλικρινά δεν κερδίζω τίποτα από όλη την διαδικάσία αλλά είπαμε σκαλώματα είναι αυτά. Κόβω τα κομμάτια στις διαστάσεις που χρειάζομαι και τα «πλανιάρω». Ακολουθεί το κόλλημα πάνω στην υπόλοιπη κατασκευή με ξυλόκολλα.

DSC01628_zps8yxekjp1.jpg

 

06. Σημείωνω πως κόλλησα μόνο το δεξί κομμάτι γιατί δεν άντεξα να τρίβω άλλο. Μέχρι το τέλος της εβδομάδας ελπίζω να έχω πλανιάρει και κολλήσει το αριστερό κομμάτι. Φώτο από το κόλλημα πιασμένο με σφιγκτήρες. Ένα τμήμα του «αυτιού» έχει δυσχρωμία, αλλά δεν με απασχολεί γιατί είναι σε σημείο που θα ρουτάριστεί για να μπει το καπάκι.

 

Βρήκα ένα ακόμα, μεσαίου μεγέθους σφικτήρα, προς αντικατάσταση του σπασμένου και τον δοκίμασα για πρώτη φορά.

DSC01629_zpscfyrdiiq.jpg

 

* http://www.noiz.gr/index.php?topic=203440.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα να πλανιάρω την αριστερη επιφάνεια του λαιμού μέχρι το σημείο που θα κολληθεί το σώμα καθώς και το κομμάτι/αυτί που θα κολλούσα. Έκανα την κόλληση και άφησα την κόλλα για 24 ώρες. Δεν τράβηξα φωτογραφίες της διαδικασίας γιατί είναι ακριβώς η ίδια με την απέναντι πλευρά.

 

01. Χθες το βράδυ έβγαλα τους σφιγκτήρες και «πλανιάριασα» τον πάτο του μανικιού. Χρησιμοποίησα κυανοακρυλική κόλλα (thnx Johnny) και πριονίδι για να στοκάρω το ένωμα ώστε να μην γίνετε ορατό μετά το γυαλοχαρτιάρισμα.

DSC01630_zps3siinxyk.jpg

 

02. Πίσω όψη

DSC01631_zpsvqxgif8b.jpg

 

03.

DSC01632_zps3fdhodql.jpg

 

04. Σήμερα ασχολήθηκα με την επάνω πλευρά. Αυτή είναι η εικόνα πριν το στοκάρισμα/γυαλοχαρτιάρισμα. Μην σας αγχώνουν οι ανοιχτόχρωμμες κοιλήδες που υπάρχουν στα αυτάκια. Η όλη επιφάνεια θα πλανιαριστεί κατά 5mm για την τοποθέτηση του καπακιού/top. Οι κοιλήδες έχουν 2~4mm βάθος, αλλά και περισσότερο να είχαν πάλι δεν θα με νοιάζει γιατί θα κολλήσω το καπάκι όπως και να' χει.

DSC01633_zpshgtfwudp.jpg

 

05. Μετά από ένα λαχταριστό 3ώρο αβυσσαλέου τριψίματος έχω μια εντελώς επίπεδη επιφάνεια. Το ένωμα όπως προέβλεψα εξαφανίστηκε  :D

DSC01635_zps7skju4rk.jpg

 

06.

DSC01636_zps8sc2v7cq.jpg

 

Ες αύριον τα σπουδαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έχω αρκέτα καλούδια.

 

01. Έκοψα περιμετρικά το τυπωμένο σχέδιο ώστε να έχω ένα μπούσουλα

DSC01640_zps6a1dh99z.jpg

 

02. Περνάω το σχέδιο πάνω στην κατασκευή. Φυσικά το πιο κρίσιμο σημείο είναι να βρώ το center line

DSC01641_zpsmx7pdu85.jpg

 

03. Τελειώνω με την αντιγραφή του σχεδιού. Η συνέχεια αφορά την ταστιέρα. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφικό υλικό από το πέρασμα των ενθεμάτων/inlays, γιατί την είχα ετοιμάσει κατα την διαρκεια της προηγούμενη κιθάρας και όποιος διάβασε το προηγούμενο thread γνωρίζει πως άκανα μαμακία με τα αρχεία. Μην φοβού στην επόμενη θα το δείξω με πάσα λεπτομέρεια :D

DSC01642_zpsfc02i4d8.jpg

 

04. Θα πρέπει να κόψω το περίσσευμα (αριστερά/δεξιά) ώστε να την φέρω στην τελική διάσταση. Σε αυτή την φάση θα φτιάξω ένα αυτοσχέδιο jig για την κοπή της. Αφού υπολογίσω το απαραίτητο tapering xρησιμοποιώ αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης για να την σταθεροποιήσω πάνω σε ενα λεπτό κομμάτι mdf. Η κόλληση γίνεται έτσι ώστε να προεξέχει απο την ευθεία του mdf το κομμάτι που θέλω να αφαιρέσω. Για μεγαλύτερη ασφάλεια την βιδώνω πάνω στο ξύλο προς αποφυγή γλιστριμάτων.

DSC01644_zps7gf1ip0d.jpg

 

05. Αναποδογυρίζω το «jig»

DSC01646_zpsvlywzksp.jpg

 

06. Κολλάω πάλι με ταινία διπλής όψης το «οδηγό» πάνω στον οποίο θα «περπατήσω» την σέγα κατά την κοπή. Και φυσικά βιδώνω ένα ακόμα ξύλο πάνω στο mdf για να κρατάει «κόντρα» στον «οδηγό» πάλι για να μην γλιστρήσει

DSC01647_zpseltpzdlw.jpg

 

07. «Πιάνω» το jig με σφιγκτήρες πάω στο γραφείο και ετοιμάζομαι για την κοπή με την σέγα.

DSC01648_zpsf4nrhxca.jpg

 

08. Μετά την κοπή χρησιμοποιώ γυαλόχαρτό πάνω σε ένα «τετραγωνισμένο» τάκο για να τελειοποιήσω την ευθεία που μόλις έκοψα.

DSC01649_zpstfqfwzn1.jpg

 

09. 20~30 χεριές γυαλοχαρτιαρίσματος και πέρνω μια υπέροχη ευθεία

DSC01650_zpsgov0nzr1.jpg

 

10. Η όλη διαδικασία επαναλαμβάνεται στην άλλη πλευρά της ταστιέρας

DSC01652_zpsimxztg8g.jpg

 

11. Ξανά μανά γυαλοχαρτιάσμα με τον τάκο.

DSC01653_zpsprff0dub.jpg

 

12. Εφ' όσον βεβαιωθώ πως το «tapering» είναι σωστό 41mm στο zero fret 56mm στο «φανταστικό» 26ο τάστο (24 τάστα είναι στο σύνολο η ταστιέρα απλά υπολογίζω 10mm έξτρα για το τελείωμα της ταστιέρας) εφαρμόζω με χαρτοταινία το φιλέτο που θα τοποθετηθεί. Το φιλέτο έχει πάχος 1.5mm. (σ.σ. πάντα αφήνω 1mm «αέρα» καλού κακού)

DSC01654_zps9btxjolj.jpg

 

13. Ετοιμάζομαι ψυχολογικά για την κόλληση του φιλέτου. Ανάβω τσιγάρο και γενικά προετοιμάζομαι ψυχολογικά για το φιλετάρισμα.

DSC01655_zpsv8s704qy.jpg

 

14. Αρχίζω από την αριστερή πάνω άκρη χρησιμοποιώντας κυανοακρυλική κόλλα να εφαρμόζω το φιλέτο. Με αργές κινήσεις και όσο πιο προσεκτικά μπορώ

DSC01657_zps3yg6ouhi.jpg

 

15. Μια ωρίτσα μετά έxω αυτό το αποτέλεσμα. Mένει μόνο το κόλλημα του φιλέτου του «κώλου» της τστιερας και η επανακαμπύλωση σε 12-16" radius. Να σημειώσω πως με πήρε ξανα 3ωρο να αφαιρέσω τις κόλλες που «έτρεξαν» μέσα στα αυλάκια των τάστων. Χαλάλι της λέμε όλα πηγαίνουν ρολόι

DSC01658_zps2ximmxpu.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε.

 

Μετά το επιτυχήμένο φιλετάρισμα ξεκινάω το τρύπημα για το floyd rose nut (σ.σ. μεγέθους R3).

 

01. Τοποθετώ όλα τα κομμάτια πάνω στην κατασκευή και τα «πιάνω» με ταινία σφιγκτήρεwς και γενικά ότι μου επιτρέπει να έχω ένα σταθερό υπόβαθρό

20151102_185220_zpszotrh9o7.jpg

 

02. Αφού βεβαιωθώ πως όλα είναι εντάξει ξεκινάω το τρύπημα

20151102_190424_zpsoqm5ahkt.jpg

 

03. Η πρώτη τρύπα άνοιχθηκε...

20151102_193251_zps00dymv9s.jpg

 

04. Ξανα ευθυγραμμίζω την ταστιέρα ώστε να έρχεται «πρόσωπο» με το «ζυγό/nut»

20151102_193303_zpsnylhai2e.jpg

 

05. Φυσικά τρυπάω την δεύτερη

20151102_193313_zpse2iu6zke.jpg

 

06. Πλέον είμαι σίγουρος για την καθετότητα της ταστιέρας έτσι, τρυπάω δύο οδηγούς  μανίκι για να την ασφαλήσω. Πρώτη τρύπα στο 3ο τάστο και η δεύετρη στο 22ο.

20151102_194657_zpsrqwtpffi.jpg

 

07.

20151102_194707_zpsjqvev5nl.jpg

 

08. Κοτσάρω τα τρυπανάκια μέσα στις τρύπες και μαρκάρω με χρωματιστό μολύβι το περίγραμμα της ταστιέρας πάνω στο μανίκι.

20151102_194918_zps5vlpmd4g.jpg

 

09. Οι προεκτάσεις των τρυπών πάνω στο μανίκι

20151102_195015_zpsn7ec4zsg.jpg

 

10.

20151102_195043_zpsfqamdgx0.jpg

 

Το επόμενο λογικό βήμα θα είναι η κοπή του tapering του μανίκι.

 

Wish me luck, and stay tuned ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου