Προς το περιεχόμενο

DIY Pedalboard κατασκευή 2015


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

 

Μιας και το project με τον Hellfire καθυστερεί, ειπα να φτιαξω ενα pedalboard μιας και τα ράφια του ΙΚΕΑ απο παλιότερα ποστ δεν υπάρχουν πια.  :P

 

Οι λογοι που το έκανα ειναι:

1. Ειχα ενα απογευμα ελευθερο

2. Μου ειχε πριξει τα π@π@ρια ο μπασιστας απτην μπαντα "κουβαλα τα πεταλια σου και οχι την πεταλιερα για να εχεις καλύτερο ηχο"..Δεν φτανει που στις μίξεις τον έχω κάνει να ακούγεται, αμφισβητεί και τον ήχο μου!  :P

3. Ολα τα υπόλοιπα pedalboard ηταν πιο ακριβα

4. Ηθελα συγκεκριμενες διαστάσεις (75χ30εκ)

 

Aφου λοιπον το σχεδια, μελετησα τυχον προβληματα πετάχτηκα μέχρι τα praktiker για να αγοράσω τα υλικά.

 

Απο ξυλεία πήρα αυτα:

http://www.praktiker.gr/p/pixaki-pitch-pine-masif-monokourvo-12x69mm-38112

http://www.praktiker.gr/p/pixaki-pitch-pine-masif-orthogonio-18x38mm-38088

 

Κριτήριο επιλογής ήταν το χαμηλό του βάρος. Ξέρω ότι δεν είναι ιδιαίτερα σκληρό σαν ξύλο αλλά οπως εγραψα βασικό κριτηριο ήταν το χαμηλό βάρος, αν αυτό το πληρώσω στο μέλλον θα δείξει. Κόστος 22ευρώ.

 

Επίσης αγόρασα και ένα b stock ραφι με 1,69 ευρω διαστάσεων 70χ30χ0,18 σε περιπτωση που πάει κάτι στραβα - το βαρος ομως είναι σχεδόν διπλάσιο.

 

Στην συνέχεια αγόρα βίδες (2ευρω) για να ενώσω τα κομμάτια ξύλου. Οι βίδες επιλέχτηκαν να είναι λεπτές για να μην "ανοίξει" το ξύλο και βιδώθηκαν χωρίς να ανοίξω τρύπες με τρυπανάκι. Οπως βλέπετε σε κάποια σημεία το ξύλο ανοιξε.

 

Αφου τα γωνιασα με ενα τριγωνο γεωμετριας και αρκετη τυχη ετοιμαστηκε το Pedalboard.

 

Στη συνεχεια κολησα ταινια διπλης οψεος και απο πανω velcro το οποιο ειχε περισσεψει απο παλιοτερα board και ειχε χαλάσει η κόλα του, εξου και η ταινια διπλής όψης.

 

Κολησα τα πεταλια και τα εδεσα και με zips με σκοπο

1. Να κρατιουνται τα πεταλια στην θεση τους

2. Να γινει πιο στιβαρη η κατασκευη.

 

Στιβαρη κατασκευη: Οταν το board ειναι στο πατωμα μας ενδιαφερει να μην λυγίσει προς τα κατω, πράγμα που εξασφαλίζεται με τα καθετα πιχακια. Οταν ομως το σηκώνουμε υπάρχει η πιθανότητα να λυγίσουν τα ξύλα (μιας και δεν ειναι πολυ σκληρά) οπότε τα δεμενα πεταλια μας εξασφαλίζουν οτι δεν θα συμβεί αυτό. Πχ αν το πιάσει κάποιος απτα ακρα υπάρχει πιθανότητα να κοπεί στη μέση, το velcro απο μόνο του δεν αρκεί, οπότε με τα zips σιγουρεύουμε την κατασκευή.

 

Τοποθετηθηκαν τα πεταλια και ετοιμο. Βάρος περίπου 7 κιλά.

 

Πολλοί ρωτάνε για θήκες pedalboard κλπ.

Θήκη δεν αγόρασα ακόμα μιας και δεν εχω αποφασίσει αν θέλω να είναι ώμου ή πλάτης. η μία λύση είναι αυτη

 

http://www.midi-club.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%91%CE%9E%CE%95%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1/-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82%CE%91%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CF%89%CE%BD/27107000000000002060.html

 

και για πλάτης είναι αυτή

http://www.midi-club.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%91%CE%9E%CE%95%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1/-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82%CE%91%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CF%89%CE%BD/SC-KROSS-6100000000002873.html

 

η αυτή

 

http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1051&pId=161119#divTabProductDescr

 

Από τον πληκτρά της μπαντας έμαθα ότι 8 κιλά στην πλατη μεταφέρονται πολυ ανετα και δεν υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει η θηκη. Συνήθως οι θήκες αυτες σκίζονται στο σημείο της ραφής πίσω από τον αυχενα.

 

Υπάρχει βέβαια πάντα καροτσι + θηκη + ιμαντες

κατι τετοιο πχ

http://www.geta.gr/eshop/products/karotsia/forito-poluleitourgiko-karotsi-metaforas-fortion-aposkeuon/123-2068

 

Το οποίο μπορείς να το βρεις στο κέντρο της Αθηνας με 10ευρω

 

Συνολικό κόστος 50 με 90 ευρω αναλογα με την θηκη και αν θα παρει καποιος και καρότσι.

 

Κρίση:

 

Κατα καιρούς είχα pedaltrain pro (soft/hard case) gator pro κλπ.

To βαρος τους ηταν απαγορευτικο για μεταφορα με τα χερια και σε μέσα μαζικης μεταφοράς. Ακομα χειρότερο ούτε με το καρότσι βόλευε στο μετρο γιατι δεν βολευουν τα ανσασερ, οποτε αν έπρεπε να το σηκώσεις το βάρος εφτανε τα 20+κιλα, πιασμενα σενα καρότσι.

Συνεπώς απο άποψης βάρους η παραπανω κατασκευη κρίνεται ικανοποιητικότατη.

 

Απο θέμα αντοχης δεν γνωρίζω ακόμα, το μέλλον θα δείξει αλλα η αληθεια ειναι ότι δεν ελπίζω σε πολλά. Οι θήκες επίσης δεν είναι σαν της pedaltrain/gator που εχουν πλαστικα γυρω γυρω και δεν λυγίζουν, γιαυτό ακριβώς και όσες πρότεινα ζυγίζουν 1,5 κιλό και οι pedaltrain/gator 3+ κιλα!

 

Ακούστε και τον μπασίστα  ;D :

ksilo_1.thumb.jpg.ccf77a2b27a6934582963a7041a79252.jpg

ksilo_2.thumb.jpg.52eff1f5902f7a27d76a6f91b1ba9633.jpg

retali.thumb.jpg.e91a859efc1213e00a6db29194d609de.jpg

anoigma.thumb.jpg.c1ce51df4b9ea8f123998f88545d075c.jpg

gonia.thumb.jpg.e10392aee3861054d5ccaf18ed980e0e.jpg

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τελικά οι θήκες του εμπορίου δεν πληρούσαν τα κριτηρια που ήθελα και επικοινώνησα με τον Γιάννη Σερεμέτη, ετοίμασα ενα σχέδιο για την θήκη όπως την ήθελα και μου την έφτιαξε.

 

Συγκεκριμενα του παράγγειλα μια θήκη με διαστάσεις λίγο μεγαλύτερες του pedalboard στο μήκος, γιατην περίπτωση που θέλω να προσθέσω κανά πετάλι ακόμα, με ιμάντες για την πλάτη με ενισχυμενα μαξιλαράκια καθώς και με ιμάντα για να δένει στην μέση όπως τα ορειβατικά σακίδια πλάτης.

 

Την δοκίμασα με το pedalboard στην πλάτη και είναι πολύ βολική και άνετη, το βάρος της ειναι περίπου 1,5 κιλό οπότε το συνολικό βάρος είναι περίπου στα 10 κιλά.

 

Ft_1.thumb.jpg.f8a9e315cc7f6fd3cb4b981f7a050f11.jpg

bk_1.thumb.jpg.9b6cb7a040b54b6dd521432f19fb2e25.jpg

bk_2.thumb.jpg.0fbaaa459deda1bf0dac4acdcf444011.jpg

in1.thumb.jpg.a6beb37e8cbc9031249a073a4bd7e5e5.jpg

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρμα. Πόσο κόστισε η θήκη?

 

Η θήκη πήγε στα 80 ευρώ, αλλα εξαρτάται από τα υλικά που θα βάλεις και προφανώς από το μέγεθος κλπ.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η θήκη πήγε στα 80 ευρώ, αλλα εξαρτάται από τα υλικά που θα βάλεις και προφανώς από το μέγεθος κλπ.

 

Σ' ευχαριστώ. Αν μπορείς στείλε μου τα στοιχεία του κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου