Προς το περιεχόμενο

γνώμες για synth ή sampler


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ένα elektron monomachine

ένα nord wave και ένα novation ks

μην με βρίσεις πολύ.................

Γιατι να σε βρισω? Δεν βλεπω καποιο Moog στη λιστα σου... ;D ;D

Μια χαρα ειναι αυτα που εχεις, μην τρελαινεσαι. ;)

 

πάντως πραγματικά το χρειάζομαι γιατί ξοδεύοντας και τους τέσσερεις oscilators του wave στο step sequencer δεν μένει χώρος για το pad έτσι όπως έχω επιλέξει να δουλέψω

Ακομα και να αγορασεις ενα τεταρτο synth/sampler, δεν ειμαι σιγουρος αν μπορεις να κανεις τη δουλεια που σκεφτεσαι στα pads με το sequencer του Monomachine. Το Monomachine ειναι 6-voice πολυφωνικο, το sequencer του ομως τι πολυφωνια εχει? Αν ειναι κι αυτο 6φωνικο, θα εχεις προβλημα πολυφωνιας με τα pads που θες να γραψεις, απ'οποια πηγη (synth/sampler) κι αν προερχονται.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα pad σε ενα sampler αμα θες τραβαει και μια νοτα.

Μπορεις δηλαδη με σπαταλη 2 νοτων απο το monomachine να πετυχεις και harmony.

(8 νοτων αν τα πχ βαλεις ενα sampled chord 4νοτο.)

Note stealing κλπ σε νοιαζουν του sampler μονο και οχι του sequencer.Το ξερεις βεβαια αλλα ειπα να το υπενθυμισω

 

Βλεπω και γω προβλημα με το monomachine βεβαια.

Παραειναι περιοριστικος παραγοντας η 6φωνια και χανεις και αλλα parts απ'οτι διαβασα.

Ισως θα ησουν καλυτερα με καποιο octatrack αφου σ'αρεσει η elektron ή ισως και καποιο cirklon αλλα ειναι πανακριβα.

Το ταπεινο mmt-8 της alesis δεν ειναι κακο αλλα ειναι και αυτο λιγο απαρχαιωμενο.Μπορει να σε βολευε ομως και ειναι και πολυ φθηνο.Στη θεση σου θα το δοκιμαζα.

Εκτος και αν δεις οτι δεν εχεις θεμα και σε καλυπτει το monomachine.

Θα μπορουσες επισης για τυχον fx κλπ αφου εχεις σεταρει ολο το arrangement και τρεχει να τα παιζεις realtime χωρις να τρως νοτες midi απο το sequencer απλα βαζοντας το controller σου να στελνει midi σε καποιο spare midi part κανενος module.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα pad σε ενα sampler αμα θες τραβαει και μια νοτα.

Και την 9η του Μπετοβεν μπορεις να ακουσεις πατωντας μια νοτα σε ενα sampler, ο σκοπος ομως φανταζομαι πως ειναι να παιζει και να γραφει στο sequencer τα pads σε real time, οχι να σαμπλαρει καθε φορα διαφορα chords. Κι ετσι γινεται η δουλεια αλλα συντομα θα του σπασει τα νευρα. Χρειαζεται ενα sequencer με τουλαχιστον 32 νοτες πολυφωνια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ενταξει προφανως και θα βρει τοιχο ο ανθρωπος με τετοια πολυφωνια.

Δεν ξερω τι να προτεινω βεβαια με δοσμενο το αρχικο budget και οτι θελει να δουλεψει αποκλειστικα με hardware.

Δεν μας εχει πει και τι μουσικη φτιαχνει και ειναι και αυτο ως ενα σημειο καθοριστικο για το το τι χρειαζεσαι.

Στη θεση του OP θα πηγαινα με αυτο το budget σε hybrid setup και οχι κατευθειαν μονο hardware.Βλεπω πολλες "τρυπες" στη αφορα το gear και το workflow που κλεινονται με πολλα περισσοτερα λεφτα απ'οσα ισως ειναι διατεθειμενος ο ανθρωπος να δωσει.

Δεν ειναι μονο να χεις 5 συνθια το να εισαι εκτος υπολογιστη.

Μονο η κονσολα,τα καλωδια,τα patchbays,2-3 βασικα εφε και outboard (compressors κλπ) και ενα σοβαρο hardware sequencer ειναι απο μονα τους 2,2μιση φορες το κοστος των οργανων που θες να γραψεις.

Πιστευω οτι περισσοτερη ευελιξια απο αυτη που προσφερει ενα pc ως sequencer και recorder δεν μπορεις να πετυχεις.

Θα ελεγα οτι ο quizzzzz θα πρεπει να μας πει λιγα περισσοτερα για το τι εχει και το τι θελει ακριβως να κανει.Εκεινο το akai ομως οπως και να χει θα ειναι χρησιμο :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να κατηγορηθώ ό,τι κάνω διαφήμιση στις αγγελίες του forum, αυτή τη στιγμή υπάρχουν με λιγότερο από 200ευρώ ή άντε και μέχρι 250ευρώ αυτά:

Yamaha CS2X

Yamaha CS1X

Yamaha DX7

Roland SH201

Roland Soniccell

Roland XV2020

Novation Nova

KORG R3 SYNTH

Korg TR-Rack

Καθώς και το Korg Triton taktile 25 γύρω στα 255ευρώ καινούργιο.

Πήγαινε άκουσε κανένα, όλο και κάποιο θα σου κάνει για τα pads του ή το κλαβιέ του αν θες, εγώ θα προτιμουσα κάποιο από τα CX2X, SH201 ή R3 αναλόγως πόσα πλήκτρα θες και πόσο μικρό θες να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας.

και γουστάρω πολύ που το βλέπεται σφαιρικά το θέμα.

 

το monomachine όντος έχει εξαιρετικά pads ειδικά το digipro έχει πολύ καλές

 

organ sampling waveforms που με την κατάληλη επεξεργασία βγάζουν το επιθυμητό

αποτέλεσμα. το nord wave ενοείτε πως μπορεί να το κάνει.

 

παίζω progressive με πολύ ψυχεδέλεια από πίσω.

 

για αυτόν τον λόγο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το monomachine για warm pads

αλλιώς του κούμπονα ένα midi και ήμουν κομπλέ.

το novation το έχω για να χρησιμοποιώ ήχους στο arpeggiator τίγκα στο high pass filter

για την ατμόσφαιρα. άρα τα warm pads απο το monomachine και το wave πρέπει να τα σαμπλάρω. έτσι το σκέφτηκα και ζήτησα την πολύτιμη βοήθεια σας.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για rack synth νομίζω tr και nova είναι εξίσου καλά. Βάσει και του τελευταίου σου post, πάρε ένα φθηνο παλιότερο sampler που είτε γνωρίζεις είτε είναι εύχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτυπα το Novation Nova, που το δινει κι ενας φιλος. :P Για pads_και οχι μονο_ειναι super.

Το DX7 ειναι καρα-classic βεβαια, με μια βιβλιοθηκη πολλων χιλιαδων ηχων, αλλα, ειναι η πρωτη γενια, και σε ποια κατασταση βρισκεται ειναι ενα θεμα. Υπαρχει το DX7 II επισης στα 350, αλλα ειναι εξω απο το budget σου.

 

Στα 200€ υπαρχει κι ενα Yamaha SY35 το οποιο ειναι κλασσικο για pads. Παιζουν επισης και 3 Korg Micro X που εχουν κι αυτα φοβερα pads. Στα 350€ παλι τα δυο απο αυτα, το τριτο ειναι σε πακετο και δεν ξερω αν το πουλαει ξεχωριστα. Προσπαθησε να ανεβεις λιγο budget αν σε παιρνει φυσικα, υπαρχει πολυ πραγμα στις αγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σ'αρέσει η σύνθεση και έχεις το χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθείς θα πρότεινα να τσιμπαγες το dx7.350 για το mkii είναι πολλά.Το παλιότερο είναι πιο απλό και νε λιγότερες δυνατότητες αλλά έχει πιο σκονισμένο ήχο (και θόρυβο).

Εμένα προσωπικά είναι το αγαπημένο μου μαζί με το  tx81z.Τώρα για αυτό που θες εσύ ίσως ένα Tx802 ίσως να σου ήταν πιο χρήσιμο λόγω του ότι είναι πόλύ εύκολο να το δουλέψεις επειδη multitimbral.

Το dx7ii αν θυμάμαι καλα είναι bitimbral.2 parts δηλαδή.Από όλα τα fm ήταν το μόνο που πούλησα προτιμώ το 802.

Το tr rack είναι ωραίο αλλά πολύ δύσχρηστο χωρίς editor(υπολογιστή).

Mερικα από τα πιο όμορφα pads που έχω ακούσει έχουν βγει από jd990,kawai k5000,e-mu morpheus και roland d50.

+1 και για sy-35 αν και προτιμώ kawai k1 και k4 για pads.-

Επίσης επειδή αναφέρεις συχνά τον όρο warm στα pads,θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και κάποιο παλιό εφέ ίσως κάποιο roland/korg delay η κάνα quadraverb/midiverb ii και ίσως και το oto biscuit.

Πολλές φορές ένα sine wave η ένα rhodes με ανάλογο envelope, σωστό παίξιμο και λίγο reverb/delay είναι αρκετό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου