Προς το περιεχόμενο

Μια συνθήκη


atreu73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τραγούδι είναι ελληνόφωνο, δημοσιευμένο σε φόρουμ ελληνόφωνων. Οι στίχοι για ποιο λόγο δημοσιεύτηκαν ως μέρος του ποστ;

  Διότι πολλάκις του έχω ζητήσει κι εγώ μεταξύ άλλων να δημισιεύει τους στίχοι, καθότι κάποιες φορές δεν τους καλοακούμε

 

Συνεπώς, οι στίχοι πρέπει να αφαιρεθούν, όπως ακριβώς αφαιρέθηκαν και οι δύο απαντήσεις στο παραπάνω σκεπτικό. Αλλιώς έχουμε δύο μέτρα και σταθμά.

 

Σωστά;

  Λάθος κατά τη δική μου άποψη

 

 

ΥΓ δεν έχω διαβάσει τα σχόλια που αφαιρέθηκαν και ούτε με απασχολούν, άσεμε λοιπόν να ακούσω το άσθμα και να το κρίνω και αν-όταν και εφόσον βγάλεις εσύ κανένα  με στίχο που κάποιος θα μιλήσει σαν κι εσένα, θα του απαντήσω ανάλογα. Ήμαρτόνε δλδ σύντροφε συναγωνιστή.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ καλό !!!

 

(Αυτό που τα στιχάκια στο booklet έχουν μικροδιαφορές από τα τραγουδισμένα, είναι..παράδοση για τους καλλιτέχνες; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο Μπραβο Ατρεα.Οντως καβαφης και οντως κατι τωρινο και ζεστο και παλι Μπραβο νομιζω απο απο τα πολυ καλα που εχεις φτιαξει τελευταια.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

       Ειμαι φαν των συνθεσεων σου....Σε ενα υποτιθεμενο δισκο που θα μαζευε ολα τα πονηματα σου, αυτο θα ηταν ενα απο εκεινα τα ασματα τα οποια γραφτηκαν κατοπιν προτροπης της δισκογραφικης προκειμενου να γεμισει ο δισκος, αυτα που αποκαλλουνται ως filler tracks. Για καποιον αλλον, η και για εμενα που στερουμαι οιουδηποτε συνθετικου ταλεντου, θα ηταν καλο. Επειδη ομως εχεις δωσει δειγματα γραφης, θα προτιμησω τα αλλα σου κομματια.

 

+1000

 

Mετριο κομματι τοσο μουσικα,οσο και στιχουργικα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση προσωπικά είμαι κατά κάθε σβησίματος ό,τι κι αν έγραψε ο τρόλευς. Αν έγραψε στιχάκια θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να δείξει την απέχθειά του ή την μη-συμφωνία του με ότι πήρε σαν νόημα του τραγουδιού, καλά έκανε. Το έχω κάνει κι εγώ πολλές φορές. Η πραγματικότητα είναι ότι δεν παρακολουθώ πολύ τι γίνεται στην πολιτική, κάνα άρθρο τυχαίο διαβάζω μόνο κι αυτό είναι όλο.

 

Όταν το έγραφα διάβαζα όντως Καβάφη αλλά δεν άκουγα Τρύπες. «το μεγάλο ναι» είναι κατευθείαν κλεμμένο εμπνευσμένο από γνωστό ποίημα του Καβάφη ενώ η «αστεία νίκη» είναι κι αυτή κατευθείαν κλεμμένη εμπνευσμένη από ένα άλλο ποίημα του: «Εύνοια του Αλεξάνδρου Βάλα»

 

Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά ο λόγος που πολλές φορές αυτά που τραγουδάω δεν συμπίπτουν με αυτά που γράφω είναι ότι δυσκολεύομαι να μάθω καλά τους στίχους και όταν τραγουδάω λόγω του καλσόν που έχω βάλει μπροστά στο μικρόφωνο, που περιορίζει δραματικά το οπτικό πεδίο, πολλές φορές ξεφεύγουν δυο-τρεις λεξούλες που τις αντικαθιστώ με άλλες.

 

Ευχαριστώ για την ακρόαση. Σας χαιρετώ και σας φιλώ εγκάρδια και σταυρωτά.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτη ο atreu δημοσιεύει πάντοτε τους στίχους του.

 

Επιπλέον οι στίχοι είναι μέρος του κομματιού. Δεν αφαιρούνται χειρουργικά. Μήπως να το δημοσίευε και χωρίς τα φωνητικά, γιατί μπορεί να σε "προκαλούσαν" για πολιτική συζήτηση;

 

Εξάλλου σε καμία περίπτωση οι κανονισμοί του φόρουμ δεν απαγορεύουν τη δημοσίευση έργων με δυνητικά πολιτική αναφορά, πόσο μάλλον όταν είναι συμβολικοί, επομένως ο καθείς τους διαβάζει κατά το δοκούν του.

 

Αυτό που απαγορεύουν οι κανονισμοί είναι η πολιτική κουβέντα πάνω στους στίχους, την οποία ο πόστερ δεν επιδίωξε, ούτε κανείς άλλος πρέπει να την επιδιώκει βασιζόμενος στη δική του ερμηνεία για το τι λέει ο στίχος.

 

Εξάλλου και οι κανόνες ευγένειας επιβάλλουν να σχολιάζουμε με πολύ διακριτικό τρόπο την επιλογή θεματολογίας. Εσένα δεν σου αρέσουν αυτά που μόνος σου υπονόησες στο τραγούδι. Εμένα δεν μου αρέσουν τα χαζά καψουροτράγουδα. Αν λοιπόν κάποιος ποστάρει ένα τέτοιο, ή δεν θα σχολιάσω καθόλου ή θα περιοριστώ να πω διακριτικά ότι η θεματολογία δεν είναι του γούστου μου. Και end of story. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτη ο atreu δημοσιεύει πάντοτε τους στίχους του.

 

Επιπλέον οι στίχοι είναι μέρος του κομματιού. Δεν αφαιρούνται χειρουργικά. Μήπως να το δημοσίευε και χωρίς τα φωνητικά, γιατί μπορεί να σε "προκαλούσαν" για πολιτική συζήτηση;

 

Εξάλλου σε καμία περίπτωση οι κανονισμοί του φόρουμ δεν απαγορεύουν τη δημοσίευση έργων με δυνητικά πολιτική αναφορά, πόσο μάλλον όταν είναι συμβολικοί, επομένως ο καθείς τους διαβάζει κατά το δοκούν του.

 

Αυτό που απαγορεύουν οι κανονισμοί είναι η πολιτική κουβέντα πάνω στους στίχους, την οποία ο πόστερ δεν επιδίωξε, ούτε κανείς άλλος πρέπει να την επιδιώκει βασιζόμενος στη δική του ερμηνεία για το τι λέει ο στίχος.

 

Εξάλλου και οι κανόνες ευγένειας επιβάλλουν να σχολιάζουμε με πολύ διακριτικό τρόπο την επιλογή θεματολογίας. Εσένα δεν σου αρέσουν αυτά που μόνος σου υπονόησες στο τραγούδι. Εμένα δεν μου αρέσουν τα χαζά καψουροτράγουδα. Αν λοιπόν κάποιος ποστάρει ένα τέτοιο, ή δεν θα σχολιάσω καθόλου ή θα περιοριστώ να πω διακριτικά ότι η θεματολογία δεν είναι του γούστου μου. Και end of story. 

 

 

Απαντάς ως διαχειριστής βλέπω.

Καλό αυτό.

 

Σ.Σ. Να μη σε κουράσω μεσημεριάτικα με λεπτομέρειες του τύπου ότι δεν έγραψες τίποτε που να μην μου είναι ήδη γνωστό και εν' επιγνώσει. Θα ήταν σα να "σου κάνω τον έξυπνο" και τέτοια τα αποφεύγουμε εδώ μέσα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοινί και σαπούνι για τους Διαχειριστές!!

Λευτεριά σε trolley και cos_dr!! Θελουμε τα ποστς τους πίσω!!

 

Με αρεσει το κομματι, που ξεκινάει απο την κορύφωση και τον χαρντ τσαμπουκά για να κατέβει και να προσγειωθεί γλυκά... εσωτερικά...

 

Με ξαφνιάζει πάντα ο τρόπος που τονίζει τις λεξεις ο Ατρεας... Απο την πεδιάδα του πρώτου στίχου μεχρι τους ζωντανους του τελευταίου. Αυτη η ιδιαίτερη, ξεχωριστή ερμηνεία...

 

Με ξαφνιάζουν οι μουσικες του ιδέες. Έκρηξη χρωμάτων στο γκρι περιβάλλον των αγαπημένων μου δώδεκαμετρων...

 

Μπορούμε να κρίνουμε τις μεγαλοφυΐες οπως γουστάρουμε... Δε θα δώσουμε λογαριασμό σε κανένα... Όμως...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επανέλθω το λεπόν στα του άσθματος μιας και ο κύριος Χάρης με έσβησε το σχόλιο, επειδή αναφερόμουν εκτός απ το πως άκουσα το άσθμα και στον τρόπο που χειρίστηκε τη κατάσταση εκείνος.Προφανώς θεώρησε ότι έκανα πολιτικό σχόλιο  ;D ;D ;D

 

  Ατρέου φίλοους λιγάκι με χαλάει το ηχόχρωμα της μπουθάρας στην αρχή του άσθματος, στη συνέχεια όλα στρώνουν και βάινουν αξιοθαύμαστα για μιαν ακόμη φορά. Το άσθμα είναι υπέροχο, όπως και οι στίχοι

  Εξακολουθώ να μένω εντυπωσιασμένος με το τρόπο που χειρίζεσαι το DAW.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντάς ως διαχειριστής βλέπω.

Σχολιάζω ως μέλος της κοινότητας με άποψη για αυτά που λέγονται και γράφονται εδώ, υπενθυμίζοντας αυτονόητα (υπό ΚΣ) πράγματα, όπως:

 

-Μιλάμε για πολιτικά μόνο στην εσπρέσο.

-Δεν κοροϊδεύουμε τις δημιουργίες των άλλων.

 

Εσύ νομίζω το πήγες πολύ πιο διαχειριστικά όταν ζήτησες να μη δημοσιεύονται στίχοι, ξεχνώντας ότι είναι από τους σκοπούς του φόρουμ η προαγωγή της μουσικής δημιουργίας των μελών.

 

Επιπλέον θα ήθελα να τονίσω δύο ακόμη πράγματα:

1) ο ατρέου καταθέτει δημιουργίες υψηλού επιπέδου. Δεν μου αρέσουν πάντοτε όλες στον ίδιο βαθμό, αλλά έχουν σαφή καλλιτεχνικότητα, κάτι σπάνιο για ερασιτεχνική δουλειά.

2) έχω γράψει μερικές χιλιάδες σελίδες κείμενα στη ζωή μου, στίχων συμπεριλαμβανομένων, και τολμώ να πω ότι δεν μπορώ να αποκρυπτογραφήσω τους στίχους του εν λόγω πονήματος προς συγκεκριμένη πολιτική "κατεύθυνση". Επίσης κανένας άλλος στίχος του Ατρέου δεν μου έχει δώσει την εντύπωση ότι μπορεί να μπει κάτω από πολιτική ταμπέλα. Αν μπορούσε να μπει μια ταμπέλα (συγγνώμη ατρέου μη το εκλάβεις σαν καπέλωμα) θα ήταν κάτι του τύπου: σκεπτόμενος άνθρωπος που καταγράφει αυτά που νιώθει με έντονη διάθεση να εκφράσει τον εαυτό του και όχι αντικειμενικές αλήθειες (όπως είναι οι πολιτικές απόψεις που επιχειρούν να προτείνουν αντικειμενικές θεάσεις του κόσμου).

 

Είναι άδικο για κάποιον που έχει καταθέσει δουλειά με γερή δόση τέχνης, να επικρίνεται με βάση αυτό που νομίζουμε ότι λέει, τη στιγμή που αυτό που έχει γράψει είναι ένα ανοιχτό σύστημα, επιδεχόμενο πολλαπλές ερμηνείες.

 

Κατά τη γνώμη μου και hardcore punk να ήταν, με αδιαμφησβήτητα πολιτικό μήνυμα, και πάλι οφείλουμε να μένουμε στο αισθητικό.

 

Για να προλάβω τυχόν παρερμηνείες, είδαμε ότι ο Ατρέου δεν θίχτηκε και τόσο, οπότε δεν ένιωσα κάποια ανάγκη να του κάνω τον δικηγόρο. Δεν είναι πλέον δικό του θέμα αλλά θέμα κοινότητας, η οποία μπορεί και πρέπει να συζητά για το πώς η ίδια λειτουργεί.

 

----------------------------------------

 

Για την ταμπακιέρα: το τραγούδι έχει όπως πάντα καλό στίχο και έντονη πειραματική διάθεση στη μουσική (που άλλοτε πετυχαίνει και άλλοτε όχι εντελώς το στόχο της). Ερμηνευτικά είναι όπως πάντοτε πολύ δυνατό και προσωπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου