Προς το περιεχόμενο

Shimming, τελευταία λύση....και σωτήρια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Έχω ένα παλιό μπάσο τύπου jazz bass μάρκας Kumika, αγορασμένο από μένα το 1984. To "όργανο" είναι απαράδεκτο, κολλημένα κόντρα πλακέ το σώμα, με χάλια hardware και ηλεκτρικά. Όλα αυτά όμως περνούν σε δεύτερη μοίρα (όπως και οι 20 χρονών χορδές...), γιατί το έχω μόνο για εγγραφές. Αυτό όμως που δεν περνούσε σε δεύτερη μοίρα ήταν το action του που ήταν στον Θεό....3.5 χιλ. στο 17ο τάστο..... Το μπράτσο ίσιο, το nut μια χαρά και τα σελάκια στην γέφυρα τέρμα κάτω....

 

  Το μόνο που μου έμενε πλέον ήταν να "σηκώσω" το μπράτσο στην ένωσή του με το σώμα. Ή διαδικασία πολύ απλή, ακολούθησα κατά γράμμα (εκτός του capo, τις χορδές τις έβγαλα) τις οδηγίες από το post που αναρτίζω στο τέλος και το αποτέλεσμα θεαματικό! Πλέον το μπάσο, παικτικά, έγινε όργανο, 2 χιλ action στο 17ο και σχεδόν καθόλου buzz

 

  Στο μόνο που "παιδεύτηκα" λίγο, ήταν στην επιλογή πάχους υλικού που έβαλα στο neck pocket. Τελικά κατέληξα σε συνδυασμό τηλεκάρτας και επαγγελματικής κάρτας

   

  Για όσους έχουν το ίδιο πρόβλημα, εδώ το post με τις οδηγίες 

http://basschat.co.uk/topic/49897-how-to-shim-a-neck/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε ,Ωραια κατσε να σενιαρω και γω ενα noname p bass που εχω για αυτη τη δουλεια.Το εχω κανει παλια σε ενα μπασο φιλου αυτο αλλα κατσε να δω τι γινεται και με το αλλο.Αν και δεν νομιζω οτι χει ακριβως το ιδιο προβλημα ,αλλα ειδωμεν .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το shimming ειναι βασικο βημα του setup, στην περιπτωση που στην γεφυρα δεν εχουμε αλλο περιθωριο για πιο πολυ χαμηλωμα. 70-80 % των πιο πολλων οργανων, τουλαχιστον μεχρι 10 χρονια πριν εχουν καποιο shim κατω απο το βιδωτο τους μπρατσο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου