Προς το περιεχόμενο

Yamaha Reface


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαίνω όλα σας τα σχόλια, τί καλύτερο από ένα DX7, ένα SY77 ή ένα FS1R τέλος πάντων, αλλά... να σας πω κι εγώ τον πόνο μου και να μου πείτε:

Είμαι πληκτράς που δεν κουβαλάει πολλά πια. Παλαιότερα έπαιρνα και 2 πλήκτρα και racks... τέρμα, κουράστηκα να κουβαλάω. Οπότε, αν στο ένα και μοναδικό γενικής χρήσης μπορείς να έχεις μαζί σου κι ένα τέτοιο, δεν το βρίσκω κακό, μιλώντας για να καλύψεις τα κενά σου, και γιατί όχι να μην χρησιμοποιήσεις το κλαβιέ του αλλά να το οδηγήσεις από το βασικό σου κλαβιέ. Μια ιδέα λέω, η εναλλακτική που θα είχα γιατί δεν πρόκειται να κουβαλάω ολόκληρο dx 61 πλήκτρων με αρκετά κιλά, θα ήταν ένα dx rack κι ένα μικρό controllerάκι, αλλά όσο να πεις, αυτό είναι 2σε1, τα κουμπάκια πάνω είναι βολικά, και στα mini keys στην ανάγκη κρατάς μια πλάτη για 2ο ήχο, όχι; Άλλωστε η εναλλακτική του μικρού fs1r είναι οικονομικά πολύ πιο ακριβή λύση!

Από την άλλη, στο σπίτι, έχεις τους ήχους που θες για ηχογραφήσεις, το αφήνεις και μόνιμα στην άκρη του γραφείου να μην σου πιάνει χώρο και παίζεις με ότι άλλο βασικό controller/synth που σου αρέσει το κλαβιέ και το ευχαριστιέσαι.

Δηλαδή, καταλαβαίνω ότι δεν έφτιαξαν κάτι καινούργιο στην Yamaha, ούτε έφτιαξαν κάτι που να τα κάνει όλα καλά, με τέτοια ηχεία/πλήκτρα/υποδοχές δεν έχεις πολλές επιλογές, αλλά οι ήχοι και κάποιες ρυθμίσεις είναι εκεί, οπότε καλύπτουν ένα κενό για κάποιον που θέλει να αγοράσει μια πραγματική βιβλιοθήκη dx και να την βάλει στη συλλογή του χωρίς να του πιάνει πολύ χώρο...

Θα περιμένω να πουλήσει... και ίσως το πάρω μεταχειρισμένο, 411 για καινούργιο δεν θεωρώ ότι είναι κακή τιμή, μιας και στην ουσία τα αντίστοιχα της korg, της novation, της Roland εκεί κυμαίνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστό αυτό που λες για το κουβάλημα αλά το A k to Ω είναι η ποιότητα πλήκτρων (μετά την ποιότητα ήχου και την κατασκευή).

 

Δοκίμασε να παίξεις 3-4 ώρες σε live με playlist με κλαβιέ της Yamaha στα ακριβά μοντέλα (Motif, SY series, Triton που φοράνε κλαβιέ της) ή έστω παλιά Fatar σε Roland Fantom, XP κτλ και πήγαινε παίξε με τα minikeys χωρίς aftertouch και θα σου φύγει το δάχτυλο... στιγμιαία αθρίτιδα, ωστεοπόρωση, σκολίωση, τενοντίτιδα, βήχα, πονόδοντο και ότι άλλο κακό μπορεί αν πάθεις ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που λες για το κουβάλημα αλά το A k to Ω είναι η ποιότητα πλήκτρων (μετά την ποιότητα ήχου και την κατασκευή).

 

Δοκίμασε να παίξεις 3-4 ώρες σε live με playlist με κλαβιέ της Yamaha στα ακριβά μοντέλα (Motif, SY series, Triton που φοράνε κλαβιέ της) ή έστω παλιά Fatar σε Roland Fantom, XP κτλ και πήγαινε παίξε με τα minikeys χωρίς aftertouch και θα σου φύγει το δάχτυλο... στιγμιαία αθρίτιδα, ωστεοπόρωση, σκολίωση, τενοντίτιδα, βήχα, πονόδοντο και ότι άλλο κακό μπορεί αν πάθεις ;D

Σωστό αυτό, αλλά η βασική χρήση του θα είναι ως ηχοθήκη, αν πατήσεις και δύο νότες στα minikeys του δεν χάθηκε ο κόσμος, γι'αυτό και είπα να το ελέγχεις από άλλο midi controller.

Στα κλαβιέ που λες, το XP30 που το έχω, ακούει καλά σε ό,τι νότα πατήσεις αλλά δεν έχει ιδιαίτερα ωραία αίσθηση προσωπικά. Από τα minikeys προφανώς είναι κλάσεις ανώτερο, αλλά συμφωνώ ότι τα Motif/Triton/Fantom δεν τα φτάνει. Σκέψου να έχεις ένα φθηνό για βασικό pcm-synth για όλα (τύπου Tr/sp4-7/kross/juno/xp30/cs1/an1/κλπ) και να θες να συμπληρώσεις το κενό των ήχων με το reface dx ή ακόμη και να πάρεις ένα καλό ελαφρύ βαρυκεντρισμένο controller (π.χ. P45) και να το συνδέσεις στο reface. Το sy99 είναι 20κιλά και δεν είναι ούτε 88άρι, ούτε βαρυκεντρισμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δικο μου SY77 το αγορασα 286€ στα τελη του 2013! Πιο τζαμπα πεθαινεις. :P

 

190 ευρώ. Κι όμως είμαι ακόμα εδώ, κι αυτό το καλοκαίρι...:-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

190 ευρώ. Κι όμως είμαι ακόμα εδώ, κι αυτό το καλοκαίρι...:-P

A ναι, ξεχασα την δικη σου περιπτωση. Μιλαμε οντως για ξεφτιλα τιμη, τη rack εκδοση την βρισκεις ακριβοτερα. ::)

 

Θα τα προτιμούσα σε έκδοση rack module.

Ακριβως αυτο. Τι κολλημα εχουν φαει ολοι και βγαζουν synths με mini keys δεν εχω καταλαβει. Καταργησαν τις rack εκδοσεις και γεμισαν την αγορα με mini keys. Επισης το οτι μπορουμε να τα οδηγησουμε απο αλλο μεγαλυτερο πληκτρολογιο δεν λεει τιποτα. Γιατι να πληρωσω τα mini keys τους ενω στην ουσια δεν θα τα χρησιμοποιω? Ας τα εβγαζαν σε rack ή desktop εκδοσεις να τελειωνει η υποθεση και δεν θα τους ελεγε κανεις τιποτα.

 

Οσο για το DX @pliktrologos, φυσικα και δεν ειναι το ιδιο να κουβαλας ενα DX7 ή SY77 στα live σου με το να κουβαλας το νεο DX, αλλα το τελευταιο Δεν ειναι κατι αναλογο με ενα DX7 ή SY77. Δεν φτανει που το εβγαλαν με mini keys, του εβαλαν και μια 4-Op. sound engine, ενω ανετα θα μπορουσαν να εχουν μεσα ενα full DX7. Τοτε θα υπηρχε ενας λογος να αγνοησουμε τα mini keys του, αφου τουλαχιστον θα ειχαμε ενα DX7 σε ενα τοσο μικρο synth.

 

Η καλυτερη λυση για οποιον θελει ηχους DX7 και ταυτοχρονα καλη φορητοτητα για τα live, παραμενει το εξαιρετικο Yamaha TX802 (6-Op/8 part multitimbral) και φυσικα το FS1R.

Για οτιδηποτε λιγοτερο απο 6 Op, χτυπας ενα TX81Z και τελειωνει το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αργησε να τα τεσταρει ο αγαπητος μας Katsunori αλλα καλλιο αργα παρα ποτε. Ανεβασε χτες μαζεμενα 5 βιντεο. Προς το παρον τα βιντεο δεν εχουν Αγγλικους υποτιτλους (βρε μανια αυτο το παιδι να βαζει υποτιτλους μετα απο μηνες...) αλλα ετσι κι αλλιως τα synth reviews του ειναι απολαυστικα, εστω και στα Γιαπωνεζικα. 8)

 

 

 

 

 

 

Demos & Reviews by Katsunori Ujiie 

Published on August 25, 2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν με ενθουσίασαν καθόλου αν και μου αρέσουν τα mini keys και βολεύουν σε πολλά πράγματα  περίμενα από yamaha κάτι πολύ καλύτερο ακόμα και η roland με το jd-xi είχε κάτι να πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθεσινο βιντεακι με το Yamaha CP. Μουσικη εμπνευσμενη απο Παπαθανασιου στα χναρια του Blade Runner. Η εισαγωγη ειναι απο το "See You Later".

Nα ξαναπω οτι ειναι κριμα (μη πω μεγιστη μ@λ@κια) που το CP βγηκε με mini keys.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου