Προς το περιεχόμενο

Yamaha Reface


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το DX και το CP έχουν πολύ ωραίο ήχο τα άτιμα αλλά αυτά τα μινι κισ να μην είχαν... :-\ Είναι και όμορφα εμφανισιακά. 8) Ευτυχώς που κατέχουμε τα sy77, αν περιμένουμε από τη yamaha να βγάλει κάτι σοβαρό σε fm καήκαμε. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα και πάλι,

Πήγα σήμερα Νάκα και έπαιξα το Reface DX.

Από ήχο είναι πολύ καλό. Από ρυθμίσεις σχετικά εύχρηστο. Το modulation δεν μου έλειψε τελικά και τόσο πολύ όσο νόμιζα. Τα πλήκτρα του, για mini-keys, είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει νομίζω, ό,τι άλλο minikeys έχω παίξει είναι παιχνίδι μπροστά του.

Από κατασκευή σούπερ, από εφέ σούπερ δεν τα περίμενα τόσο ωραία, τα ηχειάκια αξιοπρεπή και γενικότερα μου άφησε πάρα πολύ καλή εντύπωση.

Τα 410ευρώ που έχει μου φαίνονται πολλά για αυτό που σου προσφέρουν διότι με 400 παίρνεις μεταχειρισμένο 61άρι μοντέρνο synth, ή στην τελική ένα SY77...

Τέλος, ήταν δίπλα-δίπλα με το motif xs. Οι ήχοι του reface λοιπόν είναι αρκετά κοντά με τους αντίστοιχους rom του xs, σαν λίγο πιο bright μόνο, αν και η ευκολία του πειράγματος στο reface το πήγαινε ένα βήμα παραπέρα.

Το σκέφτομαι μήπως αξίζει περισσότερο ένα TG77 από ebay κάπου στα 250ευρώ, βέβαια μετά δεν ξέρω αν θα το πάρω ποτέ σε live το TG77, γιατί το reface στην ανάγκη το ακουμπάς πάνω στο βασικό synth ή σε ένα αναλογιάκι δίπλα και γλιτώνεις διπλή βάση κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 410ευρώ που έχει μου φαίνονται πολλά για αυτό που σου προσφέρουν διότι με 400 παίρνεις μεταχειρισμένο 61άρι μοντέρνο synth, ή στην τελική ένα SY77...

Και εχεις και ρεστα (στην περιπτωση του SY77).

 

ήταν δίπλα-δίπλα με το motif xs. Οι ήχοι του reface λοιπόν είναι αρκετά κοντά με τους αντίστοιχους rom του xs....
Το Motif XF φανταζομαι εννοεις, το XS εχει σταματησει να παραγεται τουλαχιστον εδω και 5 χρονια. Εκτος κι αν στον Νακα τους εχει μεινει καποιο κομματι, αλλα χλωμο μετα τοσα χρονια. Το XF ειναι μαυρο, αν αυτο που ειδες ηταν μαυρο δεν ηταν το XS. 8)

 

Το σκέφτομαι μήπως αξίζει περισσότερο ένα TG77 από ebay κάπου στα 250ευρώ...
Εννοειται οτι το TG77 ειναι κατι κλασεις ανωτερο απο το Reface DX.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το XF εννοούσα.

Το TG77 προφανώς και είναι κλάσεις ανώτερο, το θέμα είναι πόσο τόπο θα πιάσει.

Γιατί και τα άλλα racks που έχω, τελικά μόνο σε ηχογραφήσεις τα χρησιμοποιώ, για κουβαλήματα δεν ψήνομαι.

Οπότε το θέμα είναι να πάρω κάτι που θα πιάσει τόπο όσο περισσότερο, ηχογραφήσεις, πρόβες, live, διακοπές κλπ και το reface αν και περιορισμένων δυνατοτήτων από πλήκτρα και ρυθμίσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάλλον παντού, δηλαδή το TG77 μάλλον δεν θα το ευχαριστηθώ τόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DX και το CP έχουν πολύ ωραίο ήχο τα άτιμα αλλά αυτά τα μινι κισ να μην είχαν... :-\ Είναι και όμορφα εμφανισιακά. 8) Ευτυχώς που κατέχουμε τα sy77, αν περιμένουμε από τη yamaha να βγάλει κάτι σοβαρό σε fm καήκαμε. :(

 

fs1r.gif

yamaha fs1r

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fs1r.gif

yamaha fs1r

 

Το fs1r κυκλοφόρησε πρίν 17κάτι χρόνια...Επίσης λέω να βγάλει...

 

Ευτυχώς που κατέχουμε τα sy77, αν περιμένουμε από τη yamaha να βγάλει κάτι σοβαρό σε fm καήκαμε. :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω απο το fs1r.

 

8ops δεν σου φτάνουν για fm? (& 8 unvoiced)

 

Ας έβγαζε το reface με fs1r engine. Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω ....

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω απο το fs1r.

 

8ops δεν σου φτάνουν για fm? (& 8 unvoiced)

 

Ας έβγαζε το reface με fs1r engine. Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω ....

 

 

 

Μου φτάνουν, το θέμα δεν είναι αυτό όμως. Το σχόλιο μου αφορά το τί κάνει η εταιρία στην σύγχρονη εποχή, όχι το τί έκανε πρίν 17 χρόνια. Εξάλλου το fs1r δεν είναι και προσβάσιμο στις "μάζες" -στις οποίες απευθύνεται η νέα κίνηση της εταιρίας με το reface- από άποψη διαθεσιμότητας τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φτάνουν, το θέμα δεν είναι αυτό όμως. Το σχόλιο μου αφορά το τί κάνει η εταιρία στην σύγχρονη εποχή, όχι το τί έκανε πρίν 17 χρόνια. Εξάλλου το fs1r δεν είναι και προσβάσιμο στις "μάζες" -στις οποίες απευθύνεται η νέα κίνηση της εταιρίας με το reface- από άποψη διαθεσιμότητας τουλάχιστον.

+1

Νομίζω για τις μάζες στην σύγχρονη εποχή το Reface δεν είναι κακή επιλογή. Από την άλλη η τιμή του είναι ναι μεν ένα αξιοσέβαστο ποσό αλλά και αυτά που σου προσφέρει ποιοτικά το αξίζουν.

Αν δεν ήμασταν στην Ελλάδα με τα οικονομικά προβλήματα δεν νομίζω ότι θα γινόταν συζήτηση, για τον υπόλοιπο καταναλωτικό κόσμο είναι ένα ακόμη mini-synth με αρκετές δυνατότητες, χάρες, ποιότητα, αξιοπιστία και κρύβεται μια μεγάλη ιστορία πίσω του που η ίδια η Yamaha σε δελεάζει να ανακαλύψεις με εύκολο τρόπο (αν δεν το είχες κάνει ήδη στο παρελθόν με λίγο περισσότερο κόπο) αλλά και να το διασκεδάσεις όσο περισσότερο γίνεται.

Για 'μένα το Reface DX, όπως και τα υπόλοιπα Reface μάλλον, είναι το βήμα εμπρός για την Yamaha, ένα βήμα που και οι υπόλοιποι ακολουθούν, ο καθένας με τον δικό του τρόπο και με την δική του τεχνογνωσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 'μένα το Reface DX, όπως και τα υπόλοιπα Reface μάλλον, είναι το βήμα εμπρός για την Yamaha...

Ε οχι και βημα εμπρος. Μετα απο τα original DX, τα SY και το FS1R, η κυκλοφορια του Reface DX ειναι τουλαχιστον εκτος τοπου και χρονου. Ειναι να απορει κανεις με το σκεπτικο των Γιαπωνεζων. Εκτος κι αν απευθυνονται πλεον σε DJs, τοτε ναι, το Reface DX ειναι ενα βημα εμπρος για την κατηγορια αυτη.

 

Τα ιδια και με τα υπολοιπα Reface. Ποια μεγαλοφυια σκεφτηκε να βγαλει keyboards με ηχους ηλ. πιανου και organ και να τους βαλει mini keys? Και στo καπακι ερχονται και οι παρακατω γελοιες "διαφημισεις" σαν κερασακι στην τουρτα. eyeroll.gif Τους εχει βαρεσει κατακεφαλα η ραδιενεργεια της Φουκουσιμα εκει στη Yamaha. :P

 

ref1.png

 

ref2.png

 

ref3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου