Προς το περιεχόμενο

Ελαφρύς ενισχυτης που να πλησιαζει τα καθαρά του twin reve


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

οπως λέει και ο τίτλος, ψάχνω τον ενισχυτη που πλησιάζει οσο δυνατόν πιο πολύ τα καθαρα του ξακουστου fender twin reverb. Θα αγόραζα τον ιδιο, αλλα ειναι πολυ βαρυς. Θα προτιμούσα να μην ξεπερναει τα 20 κιλά σαν κόμπο, αλλα μεχρι 22-23 θα τα αντέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω αληθεια υπαρχει τετοιος ενισχυτης ?με αυτα τα λεφτα περνει 2,3 twin μετχειρισμενα και κανει και ειδικο καροτσακι να το σερνι δεξια αριστερα χωρις πολυ κουβαλημα.Λεω εγω.Παντως σοβαρα τωρα το θεμα ,καθαρα twin αλλα λιγοτερο εως πολυ λιγοτερο βαρος ειναι κατι που με απασχολει και μενα.Αλλα twin καθαρα οχι κατι αλλο.Τεσπα .Πολυ ακριβη η προταση σου παντως,ευχομαι να τα αξιζει τα λεφτα της.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλώνος του twin και σχετικά φθηνός και ελαφρύς http://www.ceriatone.com/productSubPages/AC5E8ATweedTwin/5E8ATweed_Complete.htm ή ακομη καλυτερα μιλα με τον Μιχάλη https://www.facebook.com/PureToneAmps . Ο Μιχάλης θα σου κάνει ενισχυτή ανωτερο του Twin και πανάλαφρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίζουμε την αλήθεια, ΜΟΝΟ ένας twin παίζει σαν ...twin!  ;)

Αλλά, λίγο-πολύ όλοι οι BF/SF style 7εndεr μέχρι ένα σημείο (αναλόγως κατασκευής και υλοποίησης) ακούγονται παραπλήσια... (...)

 

Μια λύση θα μπορούσε να είναι ο ψιλο-νέος '68 Custom Vibrolux Reverb, (απλά, είπαμε μην περιμένεις να παίζει δυνατά και να διατηρεί τα καθαρά του όπως ένας twin, ούτε να παίζει όπως ένας παλιός BF/SF Vibrolux).

 

Βέβαια οι Vibrolux έχουν 2Χ10" μεγάφωνα(για 2Χ12 θα πήγαινες για Pro αλλά δεν υπάρχουν...), αλλά στο τελικό στάδιο έχουν 6L6 για να είσαι πιο κοντά στο feel ενός twin.

Οι "νέοι" έχουν και solid state ανόρθωση (σαν τους Twin), και στην τελική έχεις και το κέρδος του modified καναλιού για bassman αίσθηση στο tonestack.

 

Απο βάρος η 7εndεr λέει 18,96κιλά οπότε είσαι μέσα...

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε 12άρι ψάχνεσαι για Deluxe (ή Princeton με αλλαγμένη μπάφλα), αλλά εκεί έχεις 6V6 τελικό στάδιο και tube ανόρθωση...

 

άρα πιο κοντά στον Vibrolux σε κόβω.

...Όμως, άντε να σε δω πως θα τον πληρώσεις  :P :D

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω αληθεια υπαρχει τετοιος ενισχυτης ?με αυτα τα λεφτα περνει 2,3 twin μετχειρισμενα και κανει και ειδικο καροτσακι να το σερνι δεξια αριστερα χωρις πολυ κουβαλημα.Λεω εγω.Παντως σοβαρα τωρα το θεμα ,καθαρα twin αλλα λιγοτερο εως πολυ λιγοτερο βαρος ειναι κατι που με απασχολει και μενα.Αλλα twin καθαρα οχι κατι αλλο.Τεσπα .Πολυ ακριβη η προταση σου παντως,ευχομαι να τα αξιζει τα λεφτα της.

 

Δεν διαφωνώ. Φυσικά και μπορεί να πάρει 2-3 twin, όπως και οτιδήποτε άλλο. Ο ενισχυτής που πρότεινα είναι πολύ κοντά σε ήχο twin και μεταχειρισμένο μπορεί να τον βρεί κοντά στην τιμή ενός καινούριου twin. Βέβαια ο καινούριος twin απέχει πολύ απο τον κλασίκό (handwired), αλλά ο two rock είναι πάρα πολύ κοντά ηχητικά, και σε οχι και τόσο απαγορευτική τιμή σαν μεταχειρισμένο, δεδομένου οτι είναι σχετικά καινούριο μοντέλο και η κατάστασή του θα είναι πιθανόν αρκετά καλή/σχεδον καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια μελετη σε αυτον...βγαινει σε δυο εκδοσεις 1χ12 κ 2χ12 ....

http://www.premierguitar.com/articles/Vox_TB35C2_Bruno_Amp_Review

Φανταστικα καθαρα (καμια σχεση με τον brit ηχο των VOX)...

Θα βοηθουσε να δεις και τι εστι Tony Bruno...

 

Επισης συμφωνω απολυτα με την λυση Ceriatone...ειδικα ο SSS τα σπαει !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία, το καθαρό κανάλι του Mesa LoneStar Classic είναι πολύ δυνατή εναλλακτική (είμαι χαρούμενος κάτοχος εδώ και χρόνια). Επίσης είναι 2κάναλος ενισχυτής χαμαιλέοντας, καθώς το 2ο κανάλι που έχει μπορεί να το ρυθμίσεις είτε να παίζει σαν 2ο κλασικό καθαρό κανάλι με ελάχιστο breakup, είτε για μεγάλα σε όγκο high gain γκάζια (φαντάζομαι οι περισσότεροι τα βίντεο του Andy Timmons και λοιπών θα τα έχουν δει, δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να γεμίσω τη σελίδα με αυτά).

 

Από βάρη βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να κάνεις δουλειά, μόνο αν κατέληγες σε καμία κεφαλή (οι combo είναι κι αυτοί για γυμνασμένα παιδιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλε mkm τον εχεις ακουσει τον συγκεκριμενο ενισχυτη?

 

Η αποψη μου προσωπικα (μιας κ τον εχω ακουσει) ειναι οτι δεν εχει καμια σχεση με τα καθαρα του twin.

Εχει καθαρο ηχο αλλα καμια σχεση το ηχοχρωμα!

Γνωμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε mkm τον εχεις ακουσει τον συγκεκριμενο ενισχυτη?

 

Η αποψη μου προσωπικα (μιας κ τον εχω ακουσει) ειναι οτι δεν εχει καμια σχεση με τα καθαρα του twin.

Εχει καθαρο ηχο αλλα καμια σχεση το ηχοχρωμα!

Γνωμη μου...

ΡΕ φιλε εχεις δικιο.σε ενα βιντεο στο Youtube που ειδα ,καταρχην επαιζε βρωμικα και δεν μου πολυθυμισε τουιν ,Καθαριζε βεβαια με το Volume αλλα ηταν βρωμικος .ΔΕν ξρω κατα ποσο τουιν ειναι αυτο.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου