Προς το περιεχόμενο

Jack & Danny Telecaster - Demonstration (Video)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα τι κολλημα τραβας κι εσυ, δεν μπορω να καταλαβω.

Ασχημο ειναι το video?

Σε κουρασε?

Τι σε εκανε?

 

Εμενα που ειμαι λιγο (εως αρκετα) δυσπιστος, οτι μπορει να παιξει τετοια πραγματα μια tele, με βοηθησε πολυ.

Θα ηθελα μονο να μου πει ο φιλος τι χρησιμποιησε για ηχο.

Και περιμενω κι ενα demo με bluesy τονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμπεράσματα που μπορούν να βγουν.

 

1. Και με σκουπόκσυλο εσύ μπορείς να παίξεις Govan

 

2. Μπορεί αυτή η κιθάρα να παίξει έτσι? :o

 

 

Ο καθένας ας πάρει από μια πλευρά (κάποιοι από μας και τις δύο).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Μπορεί αυτή η κιθάρα να παίξει έτσι? :o

 

Κατα τη γνωμη μου , για 110ε κιθαρα δεν παιζετε..Γιαυτο και εκανα το βιντεο του Govan με αυτην και οχι με την Ibanez πχ..Ειναι σιγουρα ενα value for money οργανο που αρχικα το αγορασα για ταξιδια ετσι ωστε μην παιρνω μαζι την καλη μου και να ανυσηχω αν χτυπηθει ή κλαπει.Τελικα την δουλευω ακομα και σε προβες!

 

Θα ηθελα μονο να μου πει ο φιλος τι χρησιμποιησε για ηχο.

Και περιμενω κι ενα demo με bluesy τονο

 

Σιγουρα θα φτιαξω και ενα βιντεο πιο απλο με καθαρα ηχοχρωματα συντομα!Στο 1ο βιντεο εχω Pod HD400 και στο 2ο βιντεο Guitar Rig 5 με Impulse απο marshall jvm410 που προσομοιωσα εγω.Τις προαλλες την δοκιμασα σε εναν παλιο Fender Deluxe Reverb και το αποτελεσμα με εντυπωσιασε !

 

Ελπίζω να με κατάλαβες στο σκεπτικό μου....

 

Ναι φιλε μου,αλλα διστυχως δεν ειχα τετοιο demo video στο μυαλο μου οταν εφτιαξα αυτο..ηθελα απλα να παιξω καποιο jam με τους ηχους που δουλευω πιο πολυ και το εκανα στο 1ο βιντεο...το 2ο απλα ηταν ενα cover που εκανα με την συγκεκριμενη κιθαρα.Το επομενο βιντεο που θα κανω με πιο καθαρους ηχους , θα προσπαθησω να το κανω οπως μου ειπες.

 

Ευχαριστω ολους για τις γνωμες,τα ξαναλεμε συντομα!

www.mikekyre.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θα φτιαξω και ενα βιντεο πιο απλο με καθαρα ηχοχρωματα συντομα!Στο 1ο βιντεο εχω Pod HD400 και στο 2ο βιντεο Guitar Rig 5 με Impulse απο marshall jvm410 που προσομοιωσα εγω.Τις προαλλες την δοκιμασα σε εναν παλιο Fender Deluxe Reverb και το αποτελεσμα με εντυπωσιασε !

Aυτο φοβομουν.

Αυτα εχουν την ταση να εξομαλυνουν τα διαφορετικα χαρακτηριστικα σε καθε οργανο.

Αν υπηρχε η δυνατοτητα ηχογραφησης με τον deluxe ή καποιον ενισχυτη τελος παντων, θα ηταν οτι καλυτερο. (για τα bluesy τουλαχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο φοβομουν.

Αυτα εχουν την ταση να εξομαλυνουν τα διαφορετικα χαρακτηριστικα σε καθε οργανο.

Αν υπηρχε η δυνατοτητα ηχογραφησης με τον deluxe ή καποιον ενισχυτη τελος παντων, θα ηταν οτι καλυτερο. (για τα bluesy τουλαχιστον)

 

Θα προσπαθησω γιατι δεν ειναι δικος μου,ηταν σε ενα προβαδικο που ειχα παει!

www.mikekyre.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα εχουν την ταση να εξομαλυνουν τα διαφορετικα χαρακτηριστικα σε καθε οργανο.

 

Ακόμη καλύτερα. Αν μπορείς να βγάζεις τον ίδιο ήχο από ένα όργανο με 110 Ε τότε όλα καλα. Αρκεί να είναι άρτιο κατασκευαστικά και να έχει playablitly. Έτσι κι αλλιώς όλο και περισσότεροι στρέφτονται πλέον σε axe fx και kemper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη καλύτερα. Αν μπορείς να βγάζεις τον ίδιο ήχο από ένα όργανο με 110 Ε τότε όλα καλα. Αρκεί να είναι άρτιο κατασκευαστικά και να έχει playablitly. Έτσι κι αλλιώς όλο και περισσότεροι στρέφτονται πλέον σε axe fx και kemper.

Συνηθως δεν ειναι το ιδιο αποτελεσμα στο λαιβ, αλλα ΟΚ.

Επισης ειναι πολλοι που χρησιμοποιουν ενισχυτη ... ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως δεν ειναι το ιδιο αποτελεσμα στο λαιβ, αλλα ΟΚ.

Επισης ειναι πολλοι που χρησιμοποιουν ενισχυτη ... ακομα.

 

Συμφωνώ αλλά αν το live δεν είναι στο οάκα για να ανοίξεις για τους iron maiden, πολλοί θα ακούσουν, λίγοι θα καταλάβουν. Live με guitar rig ζορικα αλλά με kemper.......

 

Σε έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή δε γίνεται να μην ακουστούν οι διαφορές, ειδικά από τους φτηνούς μαγνήτες αλλά αυτή η κιθάρα δεν προορίζεται για τους λάτρεις του πανάκριβου εξοπλισμού. Εννοώ ότι αν ο άλλος έχει επενδύσει σε εξαιρετικό εξοπλισμό, δύσκολα θα αγοράσει αυτή την κιθάρα για νορμάλ χρήση. έχω άδικο?

 

Και συμπληρώνω: Δε νομίζω ότι το βασικό μειονέκτημα ενός τέτοιου οργάνου θα είναι ο ήχος. Ο ήχος ψιλοφτιάχνει. Το βασικό θα είναι το playability, η ταστοδουλειά, η αντοχή στο χρόνο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ αλλά αν το live δεν είναι στο οάκα για να ανοίξεις για τους iron maiden, πολλοί θα ακούσουν, λίγοι θα καταλάβουν. Live με guitar rig ζορικα αλλά με kemper.......

 

Σε έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή δε γίνεται να μην ακουστούν οι διαφορές, ειδικά από τους φτηνούς μαγνήτες αλλά αυτή η κιθάρα δεν προορίζεται για τους λάτρεις του πανάκριβου εξοπλισμού. Εννοώ ότι αν ο άλλος έχει επενδύσει σε εξαιρετικό εξοπλισμό, δύσκολα θα αγοράσει αυτή την κιθάρα για νορμάλ χρήση. έχω άδικο?

 

Και συμπληρώνω: Δε νομίζω ότι το βασικό μειονέκτημα ενός τέτοιου οργάνου θα είναι ο ήχος. Ο ήχος ψιλοφτιάχνει. Το βασικό θα είναι το playability, η ταστοδουλειά, η αντοχή στο χρόνο κλπ.

Γενικοτερα συμφωνω αν και δεν καταλαβα το παραδειγμα του οακα.

Υπαρχουν και λαμπατοι σε αυτο το επιπεδο τιμων παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συμπληρώνω: Δε νομίζω ότι το βασικό μειονέκτημα ενός τέτοιου οργάνου θα είναι ο ήχος. Ο ήχος ψιλοφτιάχνει. Το βασικό θα είναι το playability, η ταστοδουλειά, η αντοχή στο χρόνο κλπ.

 

το playability και η ποιοτητα δεν υπαρχει για τα χρηματα της!παντως και σε λαμπατο Fender που την δοκιμασα ο ηχος της με εντυπωσιασε!Βεβαια σε παρομοιο ενισχυτη ειχα παιξει και με μια κιθαρα απτα LIDL (!) που μου ειχαν φερει στην προβα και παλι ο ηχος ηταν σχετικα καλος για τα 50ε που κοστιζε η κιθαρα..Πιστευω πως πιο πολυ "boostαρει" τον ηχο προς το καλυτερο ενας λαμπατος παρα το Guitar Rig..Θελω να πω πως στο ψηφιακο αν βαλεις κατι φτηνιαρικο ο ηχος θα ειναι φτηνιαρικος ενω αν το βαλεις σε εναν ποιοτικο λαμπατο , οσο νανε μια ζεστασια θα στην βγαλει στον ηχο.Βεβαια εμπειρια με λαμπατους δεν εχω μεγαλη οποτε μπορει να κανω και λαθος.

www.mikekyre.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου