Προς το περιεχόμενο

Jack & Danny Telecaster - Demonstration (Video)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να πω πως στο ψηφιακο αν βαλεις κατι φτηνιαρικο ο ηχος θα ειναι φτηνιαρικος ενω αν το βαλεις σε εναν ποιοτικο λαμπατο , οσο νανε μια ζεστασια θα στην βγαλει στον ηχο.Βεβαια εμπειρια με λαμπατους δεν εχω μεγαλη οποτε μπορει να κανω και λαθος.

Δεν ειναι ετσι ακριβως.

Αν βαλεις μια μετρια και μια καλη κιθαρα σε ενα simulator, θα ακουσεις ενα αποτελεσμα (αναλογα και το simulator) κι απο τις δυο, με μικρες διαφορες υπερ της καλης κιθαρας.

Αν τις βαλεις σε ενα λαμπατο ενισχυτη, εκει θα ακουσεις τη διαφορα.

Αυτο εννοουσα πιο πανω οτι τα simulators εξομαλυνουν τις διαφορες στα οργανα.

Τουλαχιστον αυτο εχω δει, βαζωντας σε simulator και σε ενισχυτη, ακομα και μια PRS (οχι μουφα κινεζικη, αλλα καλη αμερικανικη) με humbuckers, και μια παλια Fender με single coils.

Καλες κιθαρες και οι δυο ετσι? αλλα με πολυ διαφορετικο χαρακτηρα.

Στην HD500 ακους τη διαφορά βεβαια, αλλα οταν τις βαζω στους ενισχυτες (jcm800 και vibrolux), δεν εχει καμια σχεση το αποτελεσμα.

Ιδιως η fender με τους μονους, ειναι αλλο τελειως πραγμα.

Οταν εβαλα μια sx strat στην HD500, ηταν φανταστικο το αποτελεσμα. Πολυ κοντα στις ακριβες κιθαρες. Μπορω να πω χωρις ελαττωματα ο ηχος.

Καμια σχεση η διαφορα στο ηχητικο αποτελεσμα με την διαφορα των χιλιαδων ευρω που ειχε με τις αλλες κιθαρες.

Οταν την εβαλα ομως στους ενισχυτες, αρχισε να δικαιολογειται καπως η διαφορα στην τιμη.

(η οποια και παλι ομως δεν ηταν δικαια κατα την αποψη μου)

Ακουγες ομως οτι εχει αλλο χαρακτηρα απο τις αλλες κιθαρες.

Στο simulator δεν ακουγοταν τοσο αυτες οι διαφορες. (οχι στην ποιοτητα του τονου, αυτο ειναι και υποκειμενικο κατα καποιο τροπο, αλλα στην διαφορα του τονου τους)

 

Οπως και να εχει οταν βαζω κιθαρα σε ενισχυτη (ιδιως fender) μετα απο καποιο καιρο (χρησης simulator) ειναι τετοιο το σοκ, που δεν μπορω να συνηθισω ξανα το simulator για κανα μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για του λογου το αληθες εδω 3 βιντεακια απο τις συγκεκριμενεςς κιθαρες να παιζουν στο ιδιο simulator ( hd500)

Δυστυχως η prs δεν εχει μερος με καθαρα παιξιματα.

To καλυτερο θα ηταν να εχω παιξει το ιδιο κοματι με τις 3 κιθαρες σε sim και σε amp,  ελπιζω ομως να βλεπετε κι ετσι οτι δεν υπαρχουν οι αναμενομενες διαφορες.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Okay καταλαβα τι εννοεις!  ;) παντος για να μην ξεφευγω και απτο θεμα και για να ειμαστε κ ρεαλιστες , οτι πληρωνεις παιρνεις!Δεν μπορω σε καμια περιπτωση να συγκρινω την J&D με μια Fender Telecaster αλλα κατα τη γνωμη μου η J&D δινει παραπανω απο τα 110ε που κοστισε!Θα προσπαθησω να γραψω κ καποιο sample με τον Fender αν ξαναπαω στο προβαδικο που τον ειχε και θα το ποσταρω!

www.mikekyre.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Okay καταλαβα τι εννοεις!  ;) παντος για να μην ξεφευγω και απτο θεμα και για να ειμαστε κ ρεαλιστες , οτι πληρωνεις παιρνεις!Δεν μπορω σε καμια περιπτωση να συγκρινω την J&D με μια Fender Telecaster αλλα κατα τη γνωμη μου η J&D δινει παραπανω απο τα 110ε που κοστισε!Θα προσπαθησω να γραψω κ καποιο sample με τον Fender αν ξαναπαω στο προβαδικο που τον ειχε και θα το ποσταρω!

+1

Οταν την εβαλα ομως στους ενισχυτες, αρχισε να δικαιολογειται καπως η διαφορα στην τιμη.

(η οποια και παλι ομως δεν ηταν δικαια κατα την αποψη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για του λογου το αληθες εδω 3 βιντεακια απο τις συγκεκριμενεςς κιθαρες να παιζουν στο ιδιο simulator ( hd500)

 

 

Η αλήθεια Σπύρε είναι πικρή, διότι ανεξαρτήτως κιθάρας και ''ενισχυτή'' αν κάποιος δεν έχει χέρια  ;D ;D ;D

 

Για τη σκύλα σου το λέω  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτε και μια Squeir του κατοσταρικου....  ;)

Σε ενισχυτή...  ;)

Θα ήθελα την αποψή σας... τι ακούμε??

Τα δαχτυλα του υπερπαίκτη Πάνου?? Την κιθάρα demo??Τον ενισχυτή demo?? Όλα μαζί??Και κατα ποσο ποσοστό το καθένα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου