Προς το περιεχόμενο

Η "καλή" μου κιθάρα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι σκεφτοταν και ο SRV και γιαυτο τριγυριζε με την #2, ενω #1 την αφηνε σπιτι, για κυριακας και εορτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι θεωρητικά. Πρακτικά όμως δεν... Δηλαδή πιάνω τον εαυτό μου να αποφεύγει να χρησιμοποιεί την καλή μου στρατ. Η πλάκα στη δική μου περίπτωση είναι ότι το mint condition ουδόλως με ενδιαφέρει.

Ακριβώς αυτό συμβαίνει και μ΄εμένα.

 

Απο την άλλη μου έχει παρουσιαστεί το εξής θέμα. Κάθε κιθάρα που μου έχει μείνει, έχει ένα ιδιαίτερο ηχητικό προφίλ (μαγνήτες, κατασκευή, κλπ) και καταλήγω να παίζω με αυτήν που αρμόζει στο μουσικό είδος των live ή της στιγμής. Αυτό δεν σημαίνει πως ο ιδεώδης ήχος που έχω στο νου και την καρδιά μου, εξυπηρετεί κάθε περίπτωση. Η πείρα το έχει δείξει. Είναι όμως κοντά.

 

Δεν είμαι διχασμένη προσωπικότητα (νομίζω) αλλά προτιμώ να έχω κιθάρες διαφορετικές μεταξύ τους, παρα να υπερθεματίζω στο ίδιο μοντέλο. Εχω κι εγω ακριβές και φτηνές κιθάρες αλλά η ακριβή δεν είναι ντε και καλά η "καλή" μου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε στο σενάριο μιας tour, όπου έχετε απαιτήσεις από τον ήχο σας, και θέλετε τις καλύτερες προδιαγραφές οργάνου αλλά παράλληλα το όργανο πρόκειται να μπεί σε αυτοκίνητα, πλοία, αμφιβόλου ασφάλειας ξενοδοχεία, αεροπλάνα όπου παίζει το ενδεχόμενο να σας ζητηθεί να μπεί το όργανο στο λάκκο με τους κάφρους (στην κοιλιά του αεροπλάνου με απόσκευες που εκσφενδονίζονται από τους μεταφορεις ασχέτως αν γράφει πάνω "πολύ πολύ εύθραυστη, ακριβή και αναντικατάστατη Gibson"), θα παίρνατε το "καλό" σας όργανο μαζί σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε στο σενάριο μιας tour, όπου έχετε απαιτήσεις από τον ήχο σας, και θέλετε τις καλύτερες προδιαγραφές οργάνου αλλά παράλληλα το όργανο πρόκειται να μπεί σε αυτοκίνητα, πλοία, αμφιβόλου ασφάλειας ξενοδοχεία, αεροπλάνα όπου παίζει το ενδεχόμενο να σας ζητηθεί να μπεί το όργανο στο λάκκο με τους κάφρους (στην κοιλιά του αεροπλάνου με απόσκευες που εκσφενδονίζονται από τους μεταφορεις ασχέτως αν γράφει πάνω "πολύ πολύ εύθραυστη, ακριβή και αναντικατάστατη Gibson"), θα παίρνατε το "καλό" σας όργανο μαζί σας;

 

Επιμένεις βλέπω στο θέμα της tour. Αντιλαμβάνεσαι βέβαια πως αυτό το σενάριο δεν αφορά ούτε το 1% όσων διαβάζουν ή θα διαβάσουν ποτέ το thread. Αν, παρόλα αυτά, είσαι τέτοιο μέγεθος, δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα να έχεις ένα όργανο παραπλήσιο του "απόλυτου"... ώστε να του πίνεις το αίμα όσο το αναντικατάστατο (έχει διαφορά απ' το ακριβό) ξεκουράζεται ασφαλές.

Αυτό λίγο - πολύ κάνουν όλοι οι καλλιτέχνες που έχουν στη κατοχή τους vintage όργανα (τα κανονικά vintage, όχι τα a la grecque).

 

Από απλή περιέργεια και για να αντιληφθούμε την τάξη μεγέθους, η ακριβή κιθάρα που μένει αγρατζούνιστη στο σπίτι και ήταν αφορμή για το thread, ποιά είναι;

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό συμβαίνει όταν θεοποιούμε τα όργανα και γενικά τα υλικά. Πιστεύω πώς πιό πολύ έχει ο φίλος σου την κακιά συναίσθηση των πραγμάτων το να συμβεί κάτι παρά την καλή. Αυτό που εννοώ είναι ότι αν συνέχεια προεδιάζουμε για κάτι στραβό τότε τι νόημα έχει να αγοράσει κάποιος κάτι ακριβό. Απλά παίξε με το όργανο και πρόσεχε το, όχι πάντως και να φτάνουμε σε κατάσταση παράνοιας. Γνώμη μου...

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένεις βλέπω στο θέμα της tour. Αντιλαμβάνεσαι βέβαια πως αυτό το σενάριο δεν αφορά ούτε το 1% όσων διαβάζουν ή θα διαβάσουν ποτέ το thread.

 

Από απλή περιέργεια και για να αντιληφθούμε την τάξη μεγέθους, η ακριβή κιθάρα που μένει αγρατζούνιστη στο σπίτι και ήταν αφορμή για το thread, ποιά είναι;

Δεν επιμένω σε κανένα θεμα. Απλά προσπαθώ να προβάλω μια εικόνα καταστάσεων όπου υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες που θα μπορούσαν να βλάψουν ένα καλό όργανο. Η υψηλή αξία ενός οργάνου για μένα άλλωστε, δεν ειναι παντα αντικειμενική, αλλά εχει να κανει με το πόσο το αγαπάει ο ιδιοκτήτης του.

Εν προκειμένω μιλάμε για μια fender masterbuilt, αλλα δεν ξερω συγκεκριμένες λεπτομέρειες να σου πω, μια φορά την έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα όργανα είναι για να παίζονται... ΤΕΛΟΣ

 

Από εκεί και πέρα, προσωπικά στα ακουστικά παίρνω μαζί μου την ... 'αρκετά ακριβή' ακουστική μου κιθάρα, την οποία δεν την δίνω - δανείζω σε κανέναν, ασχέτως αν μετά το live όλο και κάποιος φίλος θέλει να παίξει κανά τραγουδάκι Στα φιλικά σπίτια όμως, όταν κανονίζουμε φάσσσση με φαγητά κλπ, παίρνω την παλιά 'φθηνή' ακουστική μιας και κανείς δεν θα καταλάβει την διαφορά.

 

Ηλεκτρική μία έχω, αυτή παίρνω. Βρίσκω τρελό να μην παίρνεις μαζί σου το όργανο με το οποίο νοιώθεις καλά μαζί του. Άλλωστε δεν είναι μόνο ο ήχος, είναι και το feeling. Τί να λέει αν δεν το ευχαριστιέσαι με κάθε ευκαιρία??  :-\

 

Υ.Γ Μιλάμε πάντα για φυσιολικά 'ακριβά' όργανα κι όχι original vintage  ;D

 

Υ.Γ 2 Στα tour (για όποιον ενδιαφέρεται) απλά λες στον John Cruz να σου ετοιμάσει μία κόπια αυτής που σου αρέσει και είσαι έτοιμος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω οτί όσοι περιοδεύουν και παίζουν συχνά live το μεγαλύτερο ποσοστό δεν ασχολείται καν με τέτοια θέματα.Έχουν οι περισσότεροι ένα πολύ καλό και τίμιο όργανο της τάξης 1000-2000 και απλά το λιώνουν!Με τα υπόλοιπα mint,near mint κιθάρες του πεντοχίλιαρου κλπ ασχολούνται οι συλλέκτες,οι gudgedάκηδες και γενικότερα όσοι κατ εμέ δίνουν βάση στην βιτρίνα και όχι στην ουσία και στην καλύτερη θα παίξουν 1-2 live τον χρόνο…κάτι το οποίο βέβαια δεν είναι κακό όπως την βρίσκει κανείς αλλά γιατί κάποιος να τα σκάσει και να μην κάνει απόσβεση με το να λιώσει το όργανο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε στο σενάριο μιας tour, όπου έχετε απαιτήσεις από τον ήχο σας, και θέλετε τις καλύτερες προδιαγραφές οργάνου αλλά παράλληλα το όργανο πρόκειται να μπεί σε αυτοκίνητα, πλοία, αμφιβόλου ασφάλειας ξενοδοχεία, αεροπλάνα όπου παίζει το ενδεχόμενο να σας ζητηθεί να μπεί το όργανο στο λάκκο με τους κάφρους (στην κοιλιά του αεροπλάνου με απόσκευες που εκσφενδονίζονται από τους μεταφορεις ασχέτως αν γράφει πάνω "πολύ πολύ εύθραυστη, ακριβή και αναντικατάστατη Gibson"), θα παίρνατε το "καλό" σας όργανο μαζί σας;

Ναι, (αφου μονο καλα εχω - ποτε δεν πηρα κατι "για τη δουλεια").

Εκτος καποιων βεβαια που δεν μεταφερονται και δεν χρειαζονται κιολας στα Live (πχ vintage λαμπατοι, vintage κιθαρες κλπ, πραγματικα ευαισθητα και αναντικαταστατα πραγματα).

Αυτα ειναι για στουντιακη χρηση.

Οι κιθαρες επιπλεον, δεν ειναι απαραιτητο οτι θα μπουν στις αποσκευες.

Τι μενει?

Μια πεταλιερα σε heavy duty flightcase.

Παρ'ολα αυτα, προσωπικα μεταφερω vintage taylor (σειρα 8 ) και vintage prs σε διπλη θηκη ωμου (κοντα ενα δεκαρικακι με λιγα λογια κιθαρες) και ενα flightcase με τα πεταλια μου.

Κι αυτα γιατι εκτος απο επαγγελματιας, ειμαι και ευσυνειδητος αλλα και μερακλης επαγγελματιας.  8)

Οπως πρεπει να ειναι ολοι.

 

Και για να πω και την ουσια, κιθαρα και ενισχυτη, πεταλια κλπ, απο tour δεν μου κλεψανε εδω και 25 χρονια.

Απο σπιτι, μου κλεψανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να πω και την ουσια, κιθαρα και ενισχυτη, πεταλια κλπ, απο tour δεν μου κλεψανε εδω και 25 χρονια.

Απο σπιτι, μου κλεψανε.

Δυνατό επιχείρημα!! Καλός λόγος να τα παίρνεις μαζί σου λοιπον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου