Προς το περιεχόμενο

Capital controls και αγορες απο ιντερνετ (κυριως thomman.de)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Μικρή υπενθύμιση περι του θέματος: συζητάμε το τι ισχύει σήμερα με την εφαρμογή του Capital control και τις επιπτώσεις στις καθημερινές αγορές και όχι γιατί εφαρμόστηκε.

 

Καθε άλλο ποστ, θα σβήνεται χωρίς ειδοποίηση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 497
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mods, με όλο τον σεβασμό, η συζήτηση και στις 4 σελίδες είναι απολύτως κόσμια με ΚΑΝΕΝΑ πολιτικό σχόλιο. Σχόλια επί της οικονομικής καθημερινότητας είναι περισσότερο... κοινωνικά παρά πολιτικά. Το να είσαστε με το δάχτυλο στην σκανδάλη δεν βοηθά. Αποψή μου, βέβαια...

 

Αν 2-3 χαλάνε την παρέα και τις συζητήσεις, τους διαγράφετε από το forum όμορφα και ωραία και τελειώνει το πανηγύρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά στις εισαγωγές, γίνονται κανονικότατα με έμβασμα διατραπεζικά (με την προϋπόθεση να έχεις χρήματα στους λογαριασμούς σου φυσικά).

Το πολύ πολύ να σου ζητήσει η Τράπεζα Proforma Invoice και 1-2 ημέρες για να εγκριθεί η συναλλαγή εισαγωγής, οπότε no biggie..

 

Δε νομίζω ότι ισχύουν αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά στις εισαγωγές, γίνονται κανονικότατα με έμβασμα διατραπεζικά (με την προϋπόθεση να έχεις χρήματα στους λογαριασμούς σου φυσικά).

 

 

 

οχι ΔΕΝ γινονται κανονικοτα, υπαρχουν ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ καθορισμενα ορια τα οποια ειναι  6 ΔΙΣ/ετος  (οταν οπως ειπα μονο περυσι δαπανηθηκαν πανω απο 45 ΔΙΣ για τις βασικες εισαγωγικες αναγκες της χωρας).

 

το οριο ειναι 100.000 ευρω/επιχειρηση αλλα με 5.000.000/ημερα/τραπεζα δηλ. 4 συστημικες τραπεζες Χ 5.000.000 Χ 300 (εργασιμες ημερες)= 6 ΔΙΣ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ΧΘΕΣ έκανα εισαγωγή απο USA (περίπου 12000 $) με την proforma/invoice ανά χείρας και δεν έτρεξε κάστανο με την Τράπεζά μου.

 

Αν υπάρχει πλαφόν στα 6 Δισ/έτος (που δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να το αμφισβητήσω) το πράγμα αλλάζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ΧΘΕΣ έκανα εισαγωγή απο USA (περίπου 12000 $) με την proforma/invoice ανά χείρας και δεν έτρεξε κάστανο με την Τράπεζά μου.

 

Αν υπάρχει πλαφόν στα 6 Δισ/έτος (που δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να το αμφισβητήσω) το πράγμα αλλάζει..

 

Η ΠΝΠ ειναι σαφεστατη

 

http://www.newsbomb.gr/oikonomia/news/story/609906/capital-controls-metra-gia-tin-exomalynsi-ton-eisagogon-nea-pnp-gia-othisi-tis-agoras

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Mea culpa

 

Ήξερα για τα 100.000 ανά επιχείρηση ανα ημέρα, δεν υπολόγισα το πλαφόν 5 μύρια ανα τράπεζα..

 

Συνελήφθην αδιάβαστος  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ζΩΗ ΧΩΡΙΣ ΕΒΑΥ!

Δεν με βοηθάνε ούτε οι Αγγελίες των εγχωρίων forum ούτε η xe.gr ούτε η μεθαδόνη.

 

ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ, ΕΣΤΩ ΕΝΑ BID, ΕΣΤΩ......................

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως λες και το ξερα ο διάολος και παρήγγειλα απο thomman 10 μέρες πριν τα capital controls με αποτέλεσμα να μου έρθει το πακέτο την τελευταία Παρασκευή που όλα δούλευαν κανονικά. Και το έλεγα εκείνη την ημέρα.....να πατήσω το order ή να μην το πατήσω?

Και λέω πάτα το γιατί δεν ξέρεις πότε θα ξαναμπορέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα λογω της ελλειψης εμπιστοσυνης στις τραπεζες, τα οικονομικα ειναι ψυχολογια πρωτιστως και στο τελος χρηματα.

 

Ακομα και το ονομα της καταστασης δεν ειναι το πιο κατατοπιστικο. Αυτο που ζουμε στο εσωτερικο λεγεται συγκεκριμμενα liquidity restrictions. Για τις εισαγωγες ταιριαζει πιο πολυ το "capital controls".

 

Λυπαμαι που φτασαμε εδω και εχουμε γινει ο περιγελος παγκοσμιως, εχει γεμισει το net με ψευτοευκαιριες τυπου "the secret to become a millionaire in Greece", "how to make it big in Greece", "the method to get rich in Greece".

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου