Προς το περιεχόμενο

Strat neck pickup σε tele προτάσεις και γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Φτιάχνω μια τέλε από parts αυτό τον καιρό και θέλω να βάλω στη θέση νεκ μαγνήτη από στρατ. Ο μαγνήτης που έχω για τη γέφυρα είναι ο Bare Knuckle Brown Sugar, γύρω στα 6.80 κΩ έξοδο. Επειδή δεν έχω μεγάλη επαφή με τους μονούς μαγνήτες ήθελα τις προτάσεις σας σχετικά με το τι μαγνήτη να κοιτάξω, θα ήθελα να ψάξω κάτι καλό το οποίο κατά 99% θα αγοράσω από τα μεταχειρισμένα, οπότε έχω περισσότερες επιλογές γιατί γλιτώνω τη διαφορά καινούριου-μεταχειρισμένου. Αυτό που ψάχνω είναι ένα μαγνήτη που να μην έχει πολύ twang αλλά να είναι πιο mellow (πιο γλυκός). Να πω πως παίζω κυρίως με παραμόρφωση (low gain amp +tube screamer κλώνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοσδηποτε vintage style strat μαγνητης γυρω στα 5,5 με 6,5 k ohms θα συνεργαστει καλα με τον bridge που εχεις,εχω βαλει σε αρκετες tele strat μαγνητες και απο τους ευρειας καταναλωσης μαγνητες ο κλασσικος Fender 57/62 ηταν παντα εξαιρετικη επιλογη σε συνδιασμο με low output κλασσικους tele bridge μαγνητες,ωραιος και πιο dark ειναι και ο SD ALNICO II ισως ειναι καταλληλοτερος για αυτο που ψαχνεις,μη βαλεις πιο hot strat neck μαγνητη θα εχεις προβλημα balancing.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα κοιτάξω τον 57/62 μιας και με τους Ντάνκαν δεν έχω ιδιαίτερα καλή σχέση (προσωπική προτίμηση πάντα). Μεταχειρισμένος πόσο πάει περίπου και πόσο συχνά εμφανίζεται; Παρακολουθώ καθημερινά τις αγγελίες αλλά σε ό,τι έχει να κάνει με μονούς και Φέντερ δεν πολυασχολήθηκα, οπότε και δεν ξέρω τι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου