Προς το περιεχόμενο

9αρες σε Lespaul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σημειώσουμε βέβαια πως όσοι από τους γνωστούς 'παιχταράδες' έχουν 9άρες ή 8άρες, συνήθως (λέω συνήθως γιατί θα εμφανιστεί κανάς Superfunk και θα μας γειώσει πάλι  ;D ) έχουν και ψηλό action. Τώρα 9άρες και τέρμα χαμηλά, σίγουρα δεν θ'ακουστούν όπως οι 10άρες. Γενικότερα όμως, αρκεί να έχουν σωστό setup. Για εμένα τώρα (που παίζω με 10 ηλεκτρική και 12 στην ακουστική) περισσότερο έχει να κάνει με την τάση που ασκούν και η οποία μ'αρέσει, παρά με τον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και ομως ολοι οι παικταραδες που αναφερω εχουν action....ΣΑΥΡΑ....βεβαια με τελειο fret dress  ;D

 

 

+1000

 

 

Αν και off-topic, αλλά αφού μιλάμε για χορδές: Δοκιμάστε -έστω και μιά φορά- σε Strat να βάλετε το λεγόμενο "Hendrix strings gauge" : 10,13,15,26,32,38  ;)

 

 

 

 

 

αυτο το σετ ηταν το standard rock n roll set για πολλα χρονια απο τα late 60s & μετα (το γνωστο Fender rock n'roll set)  δυστυχως πια μονο 2 εταιρειες το βγαζουν η GHS & η DEAN MARKLEY  

 

αυτο ηταν αλλα δεν το βγαζει πλεον η Fender

 

http://www.dolphinmusic.co.uk/guitars/guitar-accessories/7384-fender-3150tr-original-bullets-010-038

 

 

Τώρα 9άρες και τέρμα χαμηλά, σίγουρα δεν θ'ακουστούν όπως οι 10άρες.

 

δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ακουστουν οπως οι 10αρες ,οπως και οι 10αρες δεν χρειαζεται να ακουστουν οπως οι 11αρες,οι ελαφρυτερες ή βαρυτερες χορδες δεν ακουγονται καλυτερα ή χειροτερα.....ακουγονται ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ....ειναι και αναλογα με την κιθαρα...αν βαλεις ας πουμε 12αρες σε tele της σκοτωσες το twang αμεσα.... ;D

 

προσωπικα ειχα φαει το παραμυθι των βαρυτερων χορδων (11αρες + 12αρες) για πολλα χρονια μεχρι που μια μερα εβαλα ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ 10ρες στην tele μου και αμεσως ΑΝΕΠΝΕΥΣΕ η κιθαρα... ;D ;D

 

οποτε πειραματιστειτε..... ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε πειραματιστειτε..... ;)

 

Αυτό.

 

Έχω φορέσει κάθε πιθανό σετ από 9άρες μέχρι 13άρες,σε standard και drop tunnings.

Αυτή την περίοδο παίζω σε ρε με 12-54.

 

Νομίζω ότι έχω βρει το ιδανικό πάτημα και tension στη δική μου LP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει να κανει και η αισθηση που ζηταει κανεις, αν θελει να ειναι βουτυρο οι χορδες, ειδικα στα βιμπρατοσηκωματα, ή να σε "πολεμαει" λιγο η χορδη. Προσωπικα παιζω με 10αρες και αν πεσει στα χερια μου κιθαρα με μικροτερες χορδες αρχιζω και παιζω γρηγορες μπουρμπουληθρες και σκαω βιμπρατα Wylde, που δεν θελω.

 

Παντως θα ειχε ενδιαφερον να δινανε στον Malmsteen κιθαρα χωρις φαγωμενο λαιμο, με μεγαλες χορδες (10+) και στανταρ κουρδισμα (παιζει με 8αρες σε Eb)...

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ με 9αρες παίζω στη Les Paul.

 

Αλλά το κάνω περισσότερο επειδή είναι σεταρισμένη για 9αρες και βαριέμαι να την αλλάξω... :p

 

Το feeling πάντως που έχω από τις 9αρες είναι πολύ βουτυρένιο. Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή και πιο βαριές χορδές για να μου φύγει η περιέργεια.

 

Η δυσκολία μου είναι όταν αλλάζω από τη strat που έχω 11αρες. Εκέι το vibrato-bending ξεφεύγει λιγάκι..:p

Και το ανάποδο φυσικά. Από τη σπαγγετίνη στα μακαρόνια για το παστίτσιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα ειχα φαει το παραμυθι των βαρυτερων χορδων (11αρες + 12αρες) για πολλα χρονια μεχρι που μια μερα εβαλα ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ 10ρες στην tele μου και αμεσως ΑΝΕΠΝΕΥΣΕ η κιθαρα... ;D ;D

 

Όντως. Αν και εξακολουθώ να χρησιμοποιώ ως επι το πλείστον 11άρες, έβαζα για κάποια "φεγγάρια" 10άρες στην Tele και είχε τρομερή διαφορά στην ...Telecasterοσύνη :P

Τελευταία, λόγω ...ανωτέρας βίας ξαναέβαλα 11άρες και ...βούλωσε. Αλλά κάνοντας μια τρίπλα (κούρδισμα σε Ρε) η αίσθηση είναι παρόμοια με Light gauge και μπορείς να κάνεις bend ....μια οκτάβα ;)

 

Σχετικά με το θέμα, έχω εξαιρετική ανάμνηση απο LesPaul που είχα παίξει κάποτε και είχε 9αρες.

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά 9αρες. Δεν χρειάζεται να κακοποιείς τα δάχτυλά σου ιδίως για τους μεγαλύτερους όπως εγώ. Και ο BB King με 9αρες έπαιζε.

 

Jimmy Page: well-known user of 8-gauge strings.

 

Danny Gatton: played 10s with a wound G, also played 9s.

 

Jeff Beck: “On my early stuff, I was playing the thinnest strings you could get, .008s,”

 

Billy Gibbons: hipped to light-gauge 8s or 9s by B.B. King. King’s take on it is that it takes  a lot less stress and strain to play the light stuff. Gibbons’ custom set from Dunlop has a 7-gauge high E!

 

Peter Frampton: 8s back in the Comes Alive days.

 

Carlos Santana: 9s

 

Eddie Van Halen: well-known for using 9-gauge.

 

James Hetfield: .009-.042

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και για zakk wylde 11αρες και βάλε, doug aldrich ομοίως ,αλλά από την άλλη κουρδίζουν ένα ημιτόνιο κάτω και ή αίσθηση μοιάζει με 10αρες

 

Το νόημα είναι ότι δεν υπάρχει κάποια "φόρμουλα", κάτι στάνταρ αλλά τι βολευει τον κάθε παίχτη

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου