Προς το περιεχόμενο

9αρες σε Lespaul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ με 9αρες είμαι στην les paul. Αν είναι θέμα ήχου μην κολας....άλλωστε ο ήχος βγαίνει από το χέρι σου σε μεγάλο βαθμό και λιγότερο στις χορδές. Βάλε αυτές που σε βολεύουν καλύτερα. Εγώ πρόσφατα (πριν 2 βδομάδες) δοκίμασα και τις Hybrid 9/10 (http://www.musiciansfriend.com/accessories/ernie-ball-2222-nickel-hybrid-slinky-electric-guitar-strings). Δες και αυτές αν θες κάτι ενδιάμεσο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω απο τοτε που απο 9αρες εβαλα 10αρες δεν ξαναπηγα πισω! Προσφατα ειπα να το παιξω σκληρος και εβαλα 11αρες στην LTD EC-1000 σε Ε.... Ηταν λαθος. Εφτασα να παιζω με την παλια μου Jackson. 10αρες πλεον.

 

Για μενα ειναι 80% feeling και 20% ηχητικο το θεμα. Και φυσικα σε τι κουρδισμα παιζεις.

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά 9αρες. Δεν χρειάζεται να κακοποιείς τα δάχτυλά σου ιδίως για τους μεγαλύτερους όπως εγώ. Και ο BB King με 9αρες έπαιζε.

 

Jimmy Page: well-known user of 8-gauge strings.

 

Danny Gatton: played 10s with a wound G, also played 9s.

 

Jeff Beck: “On my early stuff, I was playing the thinnest strings you could get, .008s,”

 

Billy Gibbons: hipped to light-gauge 8s or 9s by B.B. King. King’s take on it is that it takes   a lot less stress and strain to play the light stuff. Gibbons’ custom set from Dunlop has a 7-gauge high E!

 

 

Peter Frampton: 8s back in the Comes Alive days.

 

Carlos Santana: 9s

 

Eddie Van Halen: well-known for using 9-gauge.

 

James Hetfield: .009-.042

 

O Hetfield νομιζω με 10ρες Ernie-ball τη βγαζει!!!

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου