Προς το περιεχόμενο

Θέλω να μάθω μπάσο, αλλά...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Στη θεση σου θα μαθαινα bass lines στο keyboard  . 8) 8) 8)

Θα μπορεις πολυ πιο ευκολα  να κοντρολαρεις τις νοτες σου και να παιξεις σε οτι

μπαντα θες .(αν φυσικα μελετησεις ) ;)

 

Απο την αλλη μπορεις να παρεις ενα οικονομικο ηλ μπασσο .ΝΑ ΠΑΣ στο Ωδειο της γειτονιας σου (ολα πλεον εχουν ηλ μπασσο ) και να κανεις την αρχη και οπου σε βγαλει .

Σε καμια περιπτωση μην αρχισεις μονος σου γιατι θα φας 10απλασιο χρονο για να κανεις κατι  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε axtarmas η δικιά μου προσέγγιση θα ήταν να μην το ψάξεις τόσο πολύ. Αφού γουστάρεις το μπασάκι, ξεκίνα να μαθαίνεις και μην σε απασχολεί το πόσο καιρό θα σου πάρει να μάθεις ή το πόσο δύσκολο είναι ή οτιδήποτε άλλο.

Όλα αυτά είναι σε άμεση συνάρτηση του χρόνου που αφιερώνεις και του τρόπου που μελετάς (δάσκαλος Vs youtube κτλ). Ξεκίνα να κάνεις αυτό που σ'αρέσει και τα υπόλοιπα θα έρθουν.

 

Τώρα για λεπτομέρειες για το πόσα χρειάζεσαι για να πάρεις μπάσο, κοίτα στις αγγελίες για περισσότερο Value for moneyσε σχέση με κάτι καινούργιο, πάρε ότι αντέχει η τσέπη σου και μην το σκέφτεσαι παραπάνω. Με ένα καλό set up 99% των οργάνων είναι πλέον αξιοπρεπή. Όταν με το καλό φτάσεις και δεις οτι δεν σε καλύπτει αυτό που έχεις κοιτάς για κάτι άλλο.

Το σημαντικό είναι να ξεκινήσεις.

 

..καλή αρχή λοιπόν!  ;)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2ον. Τα Moog είναι πανάκριβα και καθόλου αντάξια του κόστους τους. Πεταμένα λεφτά για όσους δεν είναι πλούσιοι.

 

 

Ελεος με τα αποφθεγματα του καθε ημιμαθη ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε καμια περιπτωση μην αρχισεις μονος σου γιατι θα φας 10απλασιο χρονο για να κανεις κατι  8)

 

 

Εγώ συμφωνώ με αυτό. Εκτός  ότι κινδυνεύεις να ξοδέψεις χρόνο άδικα, ενδέχεται και να κάνεις λάθη που θα σε τραβήξουν πολύ πίσω και ακόμη και αν αργότερα αποφασισεις να τα διορθωσεις με δάσκαλο, θα σου φάνε πολύ χρόνο και διάθεση. Αν θες να μάθεις κάτι, κάλυτερα μάθε το σωστά απο την αρχή και ας μην φτάσεις ως το τέλος. Στα έγχορδα όργανα υπάρχουν λεπτομέρειες που δυστυχώς αποσαφηνίζονται με δυσκολία ακόμα και με δάσκαλο πάνω απο το κεφάλι σου.

 

Μιας και είσαι ήδη μουσικός, η μελέτη σου θα ειναι αλλιώς οργανωμένη και πολύ πιο παραγωγική απο τον μεσο αρχάριο. Άρα η πρόοδός σου στην αρχή θα είναι πολύ πιο γρήγορη.

 

Απλά η γνωμη μου.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ με αυτό. Εκτός  ότι κινδυνεύεις να ξοδέψεις χρόνο άδικα, ενδέχεται και να κάνεις λάθη που θα σε τραβήξουν πολύ πίσω και ακόμη και αν αργότερα αποφασισεις να τα διορθωσεις με δάσκαλο, θα σου φάνε πολύ χρόνο και διάθεση. Αν θες να μάθεις κάτι, κάλυτερα μάθε το σωστά απο την αρχή και ας μην φτάσεις ως το τέλος. Στα έγχορδα όργανα υπάρχουν λεπτομέρειες που δυστυχώς αποσαφηνίζονται με δυσκολία ακόμα και με δάσκαλο πάνω απο το κεφάλι σου.

 

Μιας και είσαι ήδη μουσικός, η μελέτη σου θα ειναι αλλιώς οργανωμένη και πολύ πιο παραγωγική απο τον μεσο αρχάριο. Άρα η πρόοδός σου στην αρχή θα είναι πολύ πιο γρήγορη.

 

Απλά η γνωμη μου.

 

+1  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, όταν λέτε να είναι καλά σεταρισμένο το μπάσο, τί ακριβώς εννοείτε; Να μην είναι στραβός ο λαιμός του; Να μην είναι στραβά τα τάστα του; Να μην είναι του πεταματού οι χορδές του και να είναι κουρδισμένο; Να μην είναι το σώμα του φτιαγμένο από πηλό για να μην σπάσει όταν βαράμε με αυτό, το πληκτρολόγιο στα νεύρα μας επειδή μας έφαγε μπαμπέσικα ο καμπεράς στο battlefield;

Τί σημαίνει σεταρισμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, όταν λέτε να είναι καλά σεταρισμένο το μπάσο, τί ακριβώς εννοείτε; Να μην είναι στραβός ο λαιμός του; Να μην είναι στραβά τα τάστα του; Να μην είναι του πεταματού οι χορδές του και να είναι κουρδισμένο; Να μην είναι το σώμα του φτιαγμένο από πηλό για να μην σπάσει όταν βαράμε με αυτό, το πληκτρολόγιο στα νεύρα μας επειδή μας έφαγε μπαμπέσικα ο καμπεράς στο battlefield;

Τί σημαίνει σεταρισμένο;

Ρίξε μια ματιά καλή εδώ..

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=246

Δες και μερικά βίντεο You Tube ( bass setup)

Μάθε και τα βασικά μέρη του οργάνου, 3-4 βασικές ορολογίες είναι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Για μένα το μπάσο είναι σαν τα αγγλικά. Easy to learn, difficult to master.

 

Πολύ ωραία απεικόνιση της πραγματικότητας σχετικά με το μπάσο. Θα το λέω κι εγώ από εδώ και μπρος.

 

Γενικά παίζοντας περίπου 15 χρόνια μπάσο θα πω ότι μπορείς σχετικά εύκολα να σταθείς σε μια μπάντα παίζοντας απλά πράγματα. Ειδικά όσοι έχουν διατελέσει κιθαρίστες, μπορούν να το κάνουν πολύ εύκολα. Αυτός είναι κι ένας λόγος που η επικρατούσα άποψη στους μη μπασίστες είναι ότι το μπάσο είναι εύκολο όργανο. Ναι, μπορείς πιο εύκολα να κρατήσεις μια ρυθμική σε σχέση με την κιθάρα πχ μέσα σε ένα κομμάτι. Αλλά πρέπει να κατανοήσεις ότι από εκεί και πέρα, δηλαδή μέχρι να φτάσεις να παίζεις ομορφιές με το μπάσο, οι απαιτήσεις είναι μεγάλες και ξεκινά να γίνεται δύσκολο όργανο.

 

Μία ιδιαίτερη δυσκολία του μπάσου που μάλλον δεν αντιμετωπίζουν σε τέτοιο βαθμό οι κιθαρίστες, είναι ο ήχος. Ο ήχος του μπάσου είναι μπελάς κι αυτό γιατί παίζουν ρόλο ένα σκασμό πράγματα. Όπως ορθά αναφέρει άνωθεν ο συνάδελφος οι παράμετροι που καθορίζουν τον ήχο σου ξεκινάνε από το που θα βάλεις το χέρι σου. Πως θα χτυπήσεις τη χορδή κλπ. δηλαδή μπορεί το ίδιο όργανο στον ίδιο ενισχυτή να ακούγεται άλλο όργανο ανάμεσα σε 2 μπασίστες οι οποίοι παίζουν το ίδιο πράγμα. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζουν οι χορδές. Μπορεί 2 σετ χορδών να διαφέρουν τόσο πολύ ώστε στο τέλος να ακούγεται άλλο όργανο. Εγώ μετά από 15 χρόνια (οκ όχι συνεχούς ενασχόλησης αλλά σε γενικές γραμμές έντονης) δεν έχω καταφέρει να ακούσω τον εαυτό μου ακριβώς όπως θα ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μία ιδιαίτερη δυσκολία του μπάσου που μάλλον δεν αντιμετωπίζουν σε τέτοιο βαθμό οι κιθαρίστες, είναι ο ήχος.

 

Νομίζω οτι κάπως έτσι ξεκίνησαν οι 2 προηγούμενοι παγκόσμιοι πόλεμοι..

;D ;D

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου