Προς το περιεχόμενο

MIDI/synth setup του Παπ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)  δεν εχει καμια σχεση με τον Bill Marshall και τα Zyklus/Direct Box του.

 

2) δεν μας λες και πως καταλαβες οτι το συγκεκριμενο μηχανημα που βλεπεις ειναι ενα sequencer?

 

1) Εγώ δεν μπορώ να το ξέρω. Μια υπόθεση κάνω, ότι είναι μια εξέλιξη του προηγούμενου και όχι κάτι εντελώς νέο.

 

2) Όχι, δεν μπορώ να το ξέρω, φυσικά και δεν το γνωρίζω! Μια υπόθεση κάνω, ότι (όπως φαίνεται στο βίντεο) είναι μια εξέλιξη του προηγουμένου (το ξέρω ότι το ξέρεις το...προηγούμενο) και όχι κάτι εντελώς νέο. Έχουνε μια... μακρινή (οπτική) ομοιότητα...  :)

Ναι, αυτό το μηχάνημα εννοώ... εσύ μας το ανέβασες (και σε ευχαριστούμε πολύ, bay the way)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μπαίνω και βγαίνω αμέσως..:P μιας και προσπαθώ να σας παρακολουθήσω αλλά δεν έχω και χρόνο άπλετο απο χτες που αποφάσισα να σας διαβάζω.

 

Πόσες και ποιες sound engines χρησιμοποιεί ο Παπαθανασίου (και όχι ο Βάγγος όπως αναφέρθηκε χιουμοριστικά ελπίζω και εύχομαι).

 

..κάπου είδα και ένα Μ3...μάλλον το έχει προς πώληση :-)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι το "Βάγγος" που είχα γράψει πιο πριν δεν υπονοεί τίποτα για τον Β. Παπαθανασίου...Σεβασμός πάνω από όλα.

Όσο για sound engines κανένας δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος. Από το ανεπίσημο site elsew.com υπάρχει αυτή η λίστα: http://www.elsew.com/data/synths.htm

Δείτε επίσης και τις φωτογραφίες από τη συναυλία στο Κατάρ, όπου φαίνονται τα Rack με τα modules μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Που πηγε το ποστ του Χναρακη ρε παιδια? :P)

 

Το ποστ του ιδρυτη της Αlyseum (νομιζω οτι ειναι ο Willy Bye) και κατασκευαστη του MIDI συστηματος του Βαγγελη σε ενα φορουμ πριν 2-3 χρονια, σε απαντηση σχετικα με τα Zyklus και Direct Box του Bill Marshall:

 

"The visible setup of the video from (forum member) FLO has nothing to do by Bill Marshall, it was designed by Vangelis himself. Developed and manufactured by me for the HW, the SW is from Philippe Cailleau (full assembler code) and coordination and the tests are performed by Frederick Rousseau. They were carried out in 1993-1994 in two copies and still works today.

 

A whole new setup with many more possibilities (Arp/Seq, Digital Mixing desk...) is actually in preparation. The video shows the system that we realized 20 years past. I confirm, the new system is full CopperLan (there are many functions that could not be done otherwise). Four AL-88 connect a collection of synthesizers to the system. One Ethernet Switch with 48 ports + PoE to connect all the devices and many other interfaces...."

 

Στο ιδιο θρεντ ο ιδρυτης της Αlyseum αναφερει οτι δεν ειδε/γνωρισε ποτε τον Bill Marshall.

 

Στο site του www.alyseum.com γραφει στη σελιδα "About":

"Alyseum, a manufacturer of electronic musical instrument & MIDI interface based on CopperLan technology. 

The founder of Alyseum daily designs electronic products for various companies in Europe, in the domains of industrial control, automotive, railways, etc...

     

Since 20 years, he developed and manufactured unique and full-custom electronic musical equipment for the famous musician Vangelis, hence creating what is probably the biggest MIDI control and audio setup in the world.

See the Video with a part of the machines painted in white and overhanging the keyboards (excerpt of the documentary: Vangelis And The Journey to Ithaka)".

 

Το βιντεο που αναφερεται και εχει ποσταρει στο site του ειναι αυτο που ειχα φτιαξει εγω και ειχα ποσταρει στο Vimeo, αλλα τωρα το σημειο που υπηρχε το βιντεο ειναι κενο, αφου οπως ειπα παραπανω ο λογαριασμος μου στο Vimeo εχει διαγραφει. >:(

www.alyseum.com/about.html

 

Πόσες και ποιες sound engines χρησιμοποιεί ο Παπαθανασίου (και όχι ο Βάγγος όπως αναφέρθηκε χιουμοριστικά ελπίζω και εύχομαι).

..κάπου είδα και ένα Μ3...μάλλον το έχει προς πώληση :-)

Ποιος ξερει? Σχεδον οτι synth κυκλοφορει/κυκλοφορησε παντως εχει αγοραστει. Παιζει και με πολλα παλια racks παντως, στο τελευταιο live στο Καταρ το 2011 ειχε το MIDI συστημα και πανω του ειχε συνδεσει τα παρακατω:

 

Korg Kronos 61

Novation MM10 MIDI controller

Korg M1R EX

Roland JV-80

3x Roland JV-1080

2x Roland JD-990

2x Roland S-760

Akai Z4

Akai Z8

EMU Proteus 2

EMU Proteus 3

 

IMG_2255.png

 

image.png

Mackie 32-8

 

IMG_2265.png

Kronos

 

Vangelis_setup_live_in_Katar_2.png

 

Τα εχω ξαναποσταρει αυτα στο ΝΟΙΖ πριν καιρο, λογικα δεν ειχες δει το θρεντ.

To M3 εχει αντικατασταθει απο το Kronos. Κι απο'οτι ξερω δεν πουλαει ποτε παλια synths/εξοπλισμο. Και γιατι να το κανει εξαλλου? Για να...μαζεψει λεφτα για νεα synths? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποστ του ιδρυτη της Αlyseum...

 

Τα ξέρω αυτά, τα έχω διαβάσει.

 

Direct-1 vs Direct-2:

Οπτικά, φαίνεται να έχει προστεθεί στο σύστημα τα κουτάκια με τα οποία επιλέγει τους ήχους, τα οποία με τη σειρά τους είναι συνδεδεμένα στους λεγόμενους transposers.

Εικάζω επίσης ότι ένα remote αντιστοιχεί σε μια πηγή ήχου και όχι παραπάνω.

Στο βίντεο 

στο 3.25 και αλλού φαίνεται η σχέση μεταξύ των remotes και των transposers. Δηλαδή την ώρα που πατάει το πράσινο κουμπί στο remote (μάλλον λειτουργία Bypass) το C στους Transposers σβήνει και γίνεται μια παύλα. Και το αντίθετο πάλι παρακάτω, ξαναπατάει το bypass και το C ξανανάβει. Τι σημαίνουν όλα αυτά; ποιός ξέρει, εικασία κάνω, μάλλον οι transposers κάνουν κάποιου είδους εναρμόνιση ή force to scale. Πέρα όμως απο το τι κάνουν ή όχι, δεν φαίνεται να έχουν ουσιαστική διαφορά απο τους παλιούς, το βασικό τους σχήμα είναι το ίδιο. Μόνο ίσως η επιλογή της οκτάβας που έχει γίνει ψηφιακή από αναλογικός διακόπτης που ήταν πρίν, όπως επίσης που μπορεί να γίνει επιλογή της οκτάβας και από τα remotes.

Ακουστικά, αν κρίνω από τις εμφανίσεις με το παλιό σύστημα όπως για παράδειγμα το ντοκιμαντέρ Musiques Au Coeur δεν μπορώ να εντοπίσω διαφορά.

Το ίδιο μεγαλοπρεπής και μεγαλοφυής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι το Direct 2?

 

Και καλά το σύστημα της Alyseum...μην κολλάς στα βαφτίσια, μείνε στην... ουσία  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πως να μην κολλαω? :P Συγκρινεις δυο εντελως διαφορετικα συστηματα, κατασκευασμενα απο διαφορετικους τυπους και τα οποια κανουν διαφορετικα πραγματα. Το Direct Box του Bill Marshall ηταν στην ουσια ενα 8-καναλο arpeggiator/controller συνδεδεμενο σε 8 synths.

Αυτο που βλεπουμε σημερα στο στουντιο του ειναι ενα MIDI συστημα που αποτελειται απο τουλαχιστον 20 "boxes" συνδεδεμενα μεταξυ τους. Δεν εχουμε να κανουμε με ενα "Direct Box 2" εδω αλλα με ενα εντελως διαφορετικο συστημα.

 

Direct_box_new_MIDI_system2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό είναι tο παλιό Direct-Box, μαζί με τον παλιό transposer που φαίνεται στη φωτογραφία.

 

 

Δες λίγο το παλιό σύστημα εν δράσει... μπορείς να μου πεις τι πιστεύεις ότι γίνεται μεταξύ 1.30 και 1.40 όπου σταματάει να παίζει αλλά όχι η μουσική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό είναι tο παλιό Direct-Box....

Ρε κολλημα με το "παλιο" Direct Box. :P

Παρ'το αποφαση ρε συ, δεν υπαρχει "νεο" Direct Box, ενα ηταν. ;D

 

Δες λίγο το παλιό σύστημα εν δράσει... μπορείς να μου πεις τι πιστεύεις ότι γίνεται μεταξύ 1.30 και 1.40 όπου σταματάει να παίζει αλλά όχι η μουσική;

Ειναι ενας συγκεκριμενος ηχος πνευστων/sample που ακουγεται ετσι. Τον κραταει με το sustain pedal. Θα τον ακουσεις καλυτερα στο Part 8 παρακατω, ακου απ'το 3:00 και μετα.

 

 

Btw, ολοκληρο το "Musiques Au Coeur" ειναι απλα σεμιναριο για πληκτραδες. Και ενορχηστρωτες. Και συνθετες επισης. Αυτα που συνθετει/ενορχηστρωνει και παιζει ταυτοχρονα ειναι απιστευτα, ο τυπος εχει ξεφυγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου