Προς το περιεχόμενο

MIDI/synth setup του Παπ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε κολλημα με το "παλιο" Direct Box. :P

Παρ'το αποφαση ρε συ, δεν υπαρχει "νεο" Direct Box, ενα ηταν. ;D

Τέλος πάντων, διαφωνώ, θεωρώ ότι υπάρχει σύνδεση, αλλά δεν έχω τίποτα για το νέο σύστημα οπότε...προσωρινά το βουλώνω μέχρι... νεωτέρας!

 

Ολόκληρο το "Musiques Au Coeur" ειναι απλα σεμιναριο για πληκτραδες. Και ενορχηστρωτες. Και συνθετες επισης. Αυτα που συνθετει/ενορχηστρωνει και παιζει ταυτοχρονα ειναι απιστευτα, ο τυπος εχει ξεφυγει...

 

Μπορεί να υπάρχουν συνθέτες και συνθέτες, αλλά στον αυτοσχεδιασμό ο Βαγγέλης έχει σκίσει τους πάντες! Συμφωνώ! επίσης να προσθέσω, και στη μουσική τεχνολογία. Αν κάποια στιγμή θελήσει να κάνει γνωστές τις λεπτομέρειες (και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το κάνει) η μουσική τεχνολογία θα μπει σε νέα μονοπάτια όσον αφορά την εκτελεστική δυνατότητα και τη σύνθεση γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

O Vangelis δεν χρησιμοποιεί sequencers. Το Zyklus του δεν είναι στο Παρίσι και εξάλλου δεν είναι sequencer. Τα κουτιά αυτά στο βίντεο και τις φωτογραφίες είναι controllers (για transposition CC και program messages) custom made από τον Willi Buys της Alyseum και χρησιμοποιούνται για να απλοποιούν τις διαδικασίες γιατί ο Vangelis δεν θέλει να χάνει χρόνο με menu κτλ. Ο Bill Marshal ασχολείται με άλλα projects εδώ και καιρό. Το Zyklus Improvisor το έφτιαξε ένας fan σε μερική συνεργασία με τον Bill και έχει μέλλον ακόμα αλλά οι εξελίξεις μας πρόλαβαν: βγήκαν τα Pyramid και Engine και σηκώνει σκέψη το κατά πόσον έχει νόημα μια επανέκδοση ... είναι υπό συζήτηση.

 

Τα παραπάνω τα ξέρω από πρώτο χέρι καθότι συνεργάζομαι επί καθημερινής βάσης και με τους 3 κατασκευαστές που προανέφερα (όχι με τον Vangelis). Δεν συνηθίζω να ποστάρω στο forum αλλά είπα να προσφέρω μερικές πληροφορίες μιας και το θέμα έτυχε της αντίληψής μου.

 

Καλή σας ημέρα

 

 

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

έχω την εντύπωση χωρίς να έχω κάτι πιο χειροπιαστό, μόνο εντύπωση, ότι το σύστημα εκτός από τη γρήγορη και εύκολη επιλογή presets, κάνει και άλλα πράγματα.

Πέρα από την εκτελεστική δεινότητα του Vangelis, το άκουσμα είναι κάτι πέρα από multi-layered sounds που χειρίζονται με volume pedals.

Επίσης, στο βίντεο με τον αυτοσχεδιασμό του DVD της Ιθάκης που έχει και ο Allyseum στο site του, υπάρχει ξεκάθαρα σύνδεση των μικρών κουτιών που επιλέγει τους ήχους με τους λεγόμενους Transposers στα δεξιά του, καθώς όταν σε κάποιο σημείο πατάει το πράσινο κουμπί και απεμπλέκει τον συγκεκριμένο ήχο, το μεγάλο C που ήταν αναμμένο γίνεται μια παύλα, ενώ όταν το ξαναπατάει ξαναενεργοποιεί τον ήχο, η παύλα γίνεται ξανά C.

Αυτή η σειρά με τα C's δείχνει ότι υπάρχει κάποιου είδους εναρμόνιση, ή force to scale λειτουργία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου