Προς το περιεχόμενο

Μείναμε χωρίς ντραμς. Να ακυρώσουμε το live;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Λοιπόν ο τίτλος του thread είναι ιδανικός για την διαφήμιση του παρακάτω. Νομίζω δεν θα μπορούσε να ειπωθεί καλύτερα ;D :o

 

 

Τώρα πλάκα στην πλάκα, πρέπει να μάθουμε κάποια στιγμή να λέμε ΟΧΙ, είτε είμαστε επαγγελματίες, είτε παίζουμε αφιλοκερδώς. Δεν θα χρησιμοποιήσω την λέξη 'τζάμπα', γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που μια μπάντα παίζει αφιλοκερδώς μεν, αλλά τα οφέλη μπορεί να είναι πολλαπλάσια, βλέπε προώθηση νέας δουλειάς-πώληση cd στο χώρο του live-συμμετοχή σε μεγάλο event ή festival με ότι αυτό συνεπάγεται σε προβολή και πολλοί ακόμη λόγοι...

Επειδή σε αυτή την δουλειά, βασικά 'πουλάμε' ήχο, έχετε εξασφαλίσει από το μαγαζί ότι θ' ακούγεστε αξιοπρεπώς, ότι θα υπάρχουν P.A's, ηχολήπτης, monitors, κονσόλα, ίσως και κάποια φώτα; Μάλλον όχι και αυτό το συμπεραίνω από την ευκολία σας να πάτε να παίξετε σαν τρίο και μάλιστα χωρίς ντράμερ, σ' ένα αμιγώς rock σχήμα με ότι αυτό συνεπάγεται...

Το καλύτερο που είχατε να κάνετε, εφ' όσον σέβεστε την υπόληψη, τον κόπο σας και την μουσική, θα ήταν ένα ευγενικό 'οχι' και εφ' όσον σας θέλουν, να παίξετε την επόμενη εβδομάδα με full band.

H άλλη λύση θα ήταν να βρείτε έναν επαγγελματία ντράμερ, που με μία πρόβα θα έβγαζε τη δουλεία με μια κάποια προσαρμογή στο ρεπερτόριο.

Παρ' όλα τα παραπάνω, εύχομαι να πάνε όλα καλά και να περάσετε όμορφα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά,εσύ όταν αρρωστήσεις να πας στον ερασιτέχνη χομπίστα γιατρό επειδή είναι τσάμπα.  :o  ;D

Ή όταν θα χρειαστείς σοβαρή μετάφραση για τη δουλειά σου πήγαινε στην ξαδέρφη σου που ξέρει αγγλικά lower επειδή και πάλι είναι τσάμπα..

Σα να λες,να διώξουμε τους επαγγελματίες ποδοσφαιριστές και να πάμε να μαζέψουμε τους ερασιτέχνες απο την γειτονιά αφού όλοι στην τελική κλωτσάνε μια μπάλα.

Οτι να'ναι....eyeroll.gif

Μ'αρεσει ρε μεγαλε που εκανες quote και το ποστ μου, που αμφιβαλω αν το διαβασες ή αν το καταλαβες. Και καλα αυτο το ποστ, μετα στο καπακι δεν ειδες τι γραφω? Απο ΠΟΥ ακριβως συμπεραινεις ολα τα παραπανω που λες ενας Θεος ξερει. Να τα γραψω λοιπον για τριτη φορα μπας και καταλαβεις:

 

Ποιος θα προτιμουσε τους αναλογους επαγγελματιες που θα ζητουσαν αμοιβη? Μαλλον κανεις. Γιατι να πληρωσεις για κατι οταν μπορεις να το εχεις τζαμπα?

Αυτη η ρημαδα λεξη "αναλογους" ειναι υπογραμμισμενη απο την αρχη.

 

"Ανάλογος: Ο ομοιος/συμμετρος/αντιστοιχος/ισοδυναμος/ισος".

 

Αρα αυτα που γραφεις δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που εγραψα εγω. Εγω δεν ειπα να μην παει καποιος σε εναν γιατρο αλλα να προτιμησει την...ξεματιαστρα του χωριου που ειναι τζαμπα. Μεταξυ δυο γιατρων με τα ιδια προσοντα, ΦΥΣΙΚΑ και θα προτιμησει καποιος αυτον που ΔΕΝ πληρωνεται, αν ποτε υπαρξει κατι τετοιο φυσικα. Τωρα αν εσενα σου χαρισουν ενα αμαξι, μη το παρεις, πηγαινε και αγορασε ακριβως το ιδιο. Το αγορασμενο εχει αλλη αξια...

 

Παρε και τα παρακατω που οπως φαινεται Δεν διαβασες:

 

Και τι μας ενδιαφερει εμας ωρε Marathon τι κουμαντα εχει κανει ο καθενας και τι λογους εχει? Δεν ειναι αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι οτι αν ενας επιχειρηματιας εχει να διαλεξει αναμεσα σε δυο αναλογες/εφαμιλλες μπαντες, εκ των οποιων η μια παιζει τζαμπα....τοτε φυσικα θα διαλεξει την μπαντα που παιζει τζαμπα.

 

Το ιδιο γινεται παντου βεβαια, εσυ στο μαγαζι σου θα παρεις καποιον που θα σου ζηταει, πχ, 3000€ το μηνα, ή καποιον με τα ιδια προσοντα που θα σου ζητησει 800€? Στο ποστ μου αναφερθηκα σε "αναλογους επαγγελματιες" υπογραμμιζοντας τη λεξη "αναλογους".

 

Ελπιζω τωρα να εγινα κατανοητος.

 

Επιπλέον απο πότε η τέχνη είναι επάγγελμα;
Απο την πρωτη μερα που ανακαλυφθηκε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τώρα το κατάλαβα :) Είπαμε ,είμαι χαζός αλλά όχι και έτσι.Πρέπει να δείχνεις κατανόηση.  :'(  Η αλήθεια είναι οτι κουφάθηκα απο την ασυναρτησία του πρώτου μερους που δεν πρόσεξα την συνέχεια που γράφεις το ανάλογος.

 

Αλλά και πάλι αυτό που έγραψες δεν έχει κανένα νόημα..Καμία σχέση με τα παιδιά..

Μόνοι τους χαρακτηρίζονται ως local band.

Ποιος μουσικός που ασχολείται αποκλειστικά με το αντικείμενο θα κάτσει να παίξει δωρεάν;Χωρίς κανένα κέρδος,ούτε καν διαφήμιση.

Το ανάλογος που λες δεν υπάρχει πουθενά σε κανένα επάγγελμα.Όλοι αμείβονται αναλόγως της αξίας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο OP λοιπον καπου εθιχθη (μυγιαστηκε μηπως απο την αναφορα μου στο ΜΕ ΠΟΣΑ ΚΛΕΙΣΑΤΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ;) και κατεβασε μια 13αρα λιστα με απαντησεις ιδιαΙτερα σκωπτικες και του απαντησα αναλογα.Που ειναι η αγενεια που καποιοι εγραψαν ;Οταν λεμε τα πραγματα με τ'ονομα τους ειμαστε αγενεις ;;;

 

H αλήθεια είναι ότι, εσύ θίχτηκες - μυγιάστηκες χωρίς λόγο από το thread και απάντησες εξαρχής με αγένεια. Ο OP σου απάντησε μετά, επίσης με ευγένεια. Το να απαντήσει κανείς με λίστα-σημεία δεν είναι αγένεια, ούτε σκωπτικό στυλ.

 

Το βρήκαμε τώρα. Και καλά ''λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους'' ενώ στην ουσία διεκδικούμε να προσβάλλουμε τους υπολοίπους ''γιατί τα λέμε με τ' όνομά τους τα πράγματα'' και ταυτόχρονα να εξαιρούμαστε από όλους τους κανόνες, αλλά ταυτόχρονα οι ίδιοι κανόνες να είναι αυστηρότεροι για τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι θα γινει τωρα? Πρεπει να γραφω 3 φορες τα ιδια? Καντε μας τη χαρη και ΔΙΑΒΑΣΤΕ τι απανταμε πριν ποσταρετε. @Oselifer, διαβασε ολο το θρεντ απο την αρχη. Ολο ομως, μην πηδας προτασεις.

 

Αλλά και πάλι αυτό που έγραψες δεν έχει κανένα νόημα..Καμία σχέση με τα παιδιά..

 

Btw, η προηγουμενη απαντηση μου φυσικα και δεν αναφερεται στον OP και στην περιπτωση του, ηταν απλα μια απαντηση στο ερωτημα του Gommer. 

Η απαντηση μου_ξαναλεω_ηταν για το ποστ του Gommer και τα περι "χαλασματος της πιατσας" κλπ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...πρέπει να μάθουμε κάποια στιγμή να λέμε ΟΧΙ, είτε είμαστε επαγγελματίες, είτε παίζουμε αφιλοκερδώς...

 

σοφή ρήση και αν συνοδεύεται με "εμπεριστατωμένη κρίση" κατά περίπτωση, έχει κέρδος μακροπρόθεσμα τον σεβασμό...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τον ορο ‘’μουσικος’’ … θα μου αρεσε… ...να μην υπηρχε καθολου ο ορος ‘’συνθετης’’ που μαλλον δημιουργηθηκε αναγκαστικα αφου παρεξηγηθηκε ο ορος μουσικος… και μουσικος να σημαινε αυτος που παραγει μουσικη και μονο… ανεξαρτητα αν βγαζει χρηματα απο αυτο… και αυτος που αναπαραγει μουσικη αλλων να λεγοταν οργανοπαικτης και μονο… αυτο δεν ισχυει πουθενα βεβαια αλλα ετσι λεω τι θα μου αρεσε… συμφωνα με τον παραπανω ορισμo παντως θα ημουν και εγω μουσικος :p   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σχετικα με τον ορο ‘’μουσικος’’ … θα μου αρεσε… ...να μην υπηρχε καθολου ο ορος ‘’συνθετης’’ που μαλλον δημιουργηθηκε αναγκαστικα αφου παρεξηγηθηκε ο ορος μουσικος… και μουσικος να σημαινε αυτος που παραγει μουσικη και μονο… ανεξαρτητα αν βγαζει χρηματα απο αυτο… και αυτος που αναπαραγει μουσικη αλλων να λεγοταν οργανοπαικτης και μονο… αυτο δεν ισχυει πουθενα βεβαια αλλα ετσι λεω τι θα μου αρεσε… συμφωνα με τον παραπανω ορισμo παντως θα ημουν και εγω μουσικος :p     

γιατί ρε παιδιά ; Τι έχει η λέξη συνθέτης? Εγώ συνθέτης είμαι... :P

 

για τα υπόλοιπα no comment...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας τις απαντησεις σας λεω να τοποθετηθω και εγω.

 

Σε ολα τα επαγγελματα, ακομα και αυτου του ερασιτεχνη μουσικου, ειναι σημαντικο να μην αυτογ@μιομαστε. δηλαδη υποθεστε οτι ολοι ειμαστε πληροφοριακαριοι, αν αρχισουμε και ριχνουμε τις τιμες στο τελος θα αμοιβομαστε με ψιχουλα.

 

Η ενασχοληση με την μουσικη και αλλα καλλιτεχνικα ειναι λιγο ιδιαιτερη περιπτωση,

πχ φανταστειτε εναν που κανει δωρεαν μιξεις, αυτος φυσικα και γ@μαει την αγορα γιατι πλεον τα καλα στουντιο δεν θα εχουν δουλεια.

 

Σημαντικο ομως ειναι ο πελατης, να μπορει να αναγνωρισει την καλλιτεχνικη αξια του προιοντος που παιρνει. Δηλαδη αν προσλαβεις εναν ζωγραφο να σου κανει εναν πινακα δεν μπορεις να κρινεις αν ειναι αντικειμενικα καλός ή οχι παρα μονο αν σου αρεσει, δηλαδη ενω θα εχεις στα χερια σου ενα εργο τεχνης δεν θα μπορεις να το αξιολογησεις σωστα.. Εκει λοιπον ειναι το προβλημα, οτι υπαρχει σωστη γνωση του αντικειμενου και απο τις δυο πλευρες.

 

Επισης οταν ασχολησε με καλλιτεχνικα θεματα ειναι δυσκολο να κανεις την αρχη, δηλαδη αν δηλωνεις ζωγραφος, και ερθει μια μπαντα να της κανεις εξωφυλλο πως θα ζητησεις 300ευρω αν δεν εχεις να δειξεις αλλη δουλεια; απο καπου πρεπει να αρχισεις.

 

Οποτε εν κατακλείδι, ας κανουν τα παιδια οτι θελουν, ας κρινει ο κοσμος αν τους αρεσει και φυσικα ο μαγαζατορας. Ειναι οι καλυτεροι να κρίνουν;

φυσικα και οχι, αλλα αυτοί έχουν το χρήμα και ως γνωστον όλα κινουνται απτο χρήμα.

 

Τωρα αν η μπαντα ειναι καλή και φερνει κοσμο και γεμιζει το μαγαζι τοτε καλο θα ηταν να σκεφτουν και οι ιδιοι οι μουσικοι οτι θα πρεπει να πληρώνονται μιας και ο μαγαζατορας βγαζει πολλα απτον δικο τους κοπο.

 

Υγ: Παντως ρε παιδια λείπει απτην Ελλαδα ενα μαγαζι που να εχει δικο του κοσμο και αυτο μπορει να γινει μονο αν ο ιδιοκτητης θα ξερει απο μουσικη και θα βαζει μονο καλες μπαντες να παιζουν. Δηλαδη να εχεις ενα μαγαζι που να κανει καθε μερα λαηβ αλλα να ξερεις οτι θα ακουσεις καλή μουσική ανεξαρτητα απτο ποια μερα θα πας γιατι θα υπάρχει ενα εξασφαλισμενο επίπεδο στην ποιότητα, τοσο των μπαντων όσο και του ήχου του μαγαζιου.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου