Προς το περιεχόμενο

Μείναμε χωρίς ντραμς. Να ακυρώσουμε το live;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδυνατώ να καταλάβω πραγματικά μετά από τόσα χρόνια στα διάφορα forums, πώς είναι δυνατόν να ανοίγει ένα θέμα, ο καθένας να καταλαβαίνει ό,τι πιθανόν γουστάρει αναλόγως με τα κέφια του, να πηγαίνει την κουβέντα εκεί που θέλει, να μειώνει τους υπολοίπους με χαρακτηρισμούς απερίγραπτους επειδή έτσι το κρίνει ο ίδιος (αυθαίρετα) θεωρώντας φυσικά τον εαυτό του επιτυχημένο επειδή προφανώς... το κρίνει ο ίδιος  ;D . Δεν σέβονται αρκετοί ούτε τον πρωταρχικό σκοπό του forum και τον λόγο για τον οποίο είναι μέλη, της αλληλοβοήθειας και υποστήριξης, με τρόπο ευγενικό.

 

Το προσπερνάμε γι' άλλη μια φορά, αν και είναι κρίμα και κατάντια. Ξέρω. Θα μου πείτε μην μπαίνεις στο forum. Κι αυτό κάνω γενικότερα. Αλλά είναι και φορές που δεν αντέχεις να μην δηλώσεις την αγανάκτησή σου.

 

Το θέμα έχει λήξει απ'ότι καταλαβαίνω. Θα συμφωνήσω κι εγώ όμως με κάποιες προηγούμενες απόψεις πως τα τραγούδια είναι απαιτητικά για να παιχτούν χωρίς drummer. Προσωπικά, δεν θα έπαιζα τρίο. Αν όμως βρήκατε λύση, όλα καλά. Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια στο live σας!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Περικλη για να μιλας ετσι για ολους τους μη επαγγελματιες μουσικους η "μουσικους" οπως λες παει να πει οτι εισαι τοσο φτασμενος καλλιτεχνης και πραγματικα μας βλεπεις ολους σαν καλλιτεχνες την κ....ας οπως λες...

 

Aν ειναι ετσι "δικαιολογεισαι" γιατι μαλλον υποφερεις απο σπουδαιοφανεια!Σε μια showbiz ας πουμε σαν της Ελλαδας (δηλαδη της μικροτερης στο ΣΥΜΠΑΝ) που βρισκεσαι?

Ετσι για να ψαρωσουμε...

 

 

Μιstral  φιλε προσωπικα ουτε εγω θα επαιζα τριο αλλα μου το ζητησε ο επιχειρηματιας .Αφου παιρνει αυτος το ρισκο τα πραγματα να μην πανε καλα γι αυτον...προκειμενου να μη τον κρεμασω παιρνω και γω το ιδιο ρισκο να τσαλακωσω την εικονα της μπαντας μου...μετα τη χτεσινη προβα ομως και με τη βοηθεια των συμβουλων σας εχω την αυτοπεποιθηση να πω οτι...2 ωρες θα βγουν...(Να στο πω απλα..απο 3.30 ωρες μαξιμουμ ρεπερτοριο που εχουμε οι 2 ακουγονται οκ...αλλα καλυτερα αλλα λιγοτερο καλα...οτι δεν εβγαινε κοπηκε...)

Ελα λαιβ ειναι μετα επανερχομαστε 4δα...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συγκρίσεις συνεπώς πρέπει να γίνονται με τα ίδια μέτρα και σταθμά. Μη ζητάς συνθήκες εξωτερικού όταν δεν έχεις προδιαγραφές εξωτερικού.

 

Σωστός. Θα ήταν πολύ ωραίο να γίνονται όλα by the book (άλλωστε υπάρχει κανένας που να μην θέλει τα λεφτά; ) αλλά αφού ο συγκεκριμένος χώρος τους κανόνες τους θεωρεί σαν μια μικρή ενόχληση και το κράτος δεν ενδιαφέρεται να ασχοληθεί υπάρχουν δυο επιλογές, 1) ή δεν παίζεις ΠΟΤΕ ερασιτεχνικά και περιμένεις κάποια στιγμή κάποιος κάπου να σε αντιμετωπίσει επαγγελματικά πράγμα απίθανο ή 2) κάνεις ότι κάνουν τόσοι και τόσοι, παίζεις για την καύλα κι αν σου κάτσει σου έκατσε.

Εγώ αναρωτιέμαι όσοι είναι επαγγελματίες μουσικοί και χρεώνουν είναι σωστοί σε όλα τους (εφορίες, ασφάλεια, κ.ο.κ) και επιπλέον όταν ξεκίνησαν να παίζουν δεν έπαιξαν ποτέ τσάμπα; Δηλαδή με το καλημέρα έγιναν επαγγελματίες;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως σηκώθηκε πολύς καπνός και αντάρα για ένα θέμα που θα μπορούσε να λυθεί σχετικά εύκολα.

 

Αφού το ρεπερτόριο σας είναι ροκ «στανταράκια», ένας ντράμερ που είναι στον «μέσο όρο», θα μπορούσε άνετα να έρθει να παίξει μαζί σας- και να μην σου πω και χωρίς πρόβα. Τα περισσότερα κομμάτια του play list θα τα «έχει».

 

Και αν δεν είχατε ούτε έναν γνωστό σας ντράμερ, που να μπορούσε να αντικαταστήσει (επάξια) τον δικό σας, άνετα θα μπορούσατε να βρείτε έναν άλλο για ένα session. Απλά, θα τον πληρώνατε εσείς, υπό την αίρεση ότι αν ήταν να πάρετε (υποθετικά) 30 ευρώ το κεφάλι, θα κόβατε κάτι από εσάς και θα δίνατε στον ντράμερ.

 

Και θα το κάνατε για να βγείτε full μπάντα και να παίζατε με γκάζι- έτσι ώστε και το μαγαζί και ο κόσμος και όλοι να είναι ευχαριστημένοι.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τerry την ψαξαμε και ετσι αλλα δεν βγαλαμε ακρη.Απο γνωστους και οι 3 που ξεραμε ηταν οι 2 κλεισμενοι να παιξουν σε γαμους και ο ενας διακοπες...Για "επαγγελματια" εναν ρωτησαμε και μας ειπε μια τιμη που δεν ειχε νοημα να κανουμε παραπανω κουβεντα...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τerry την ψαξαμε και ετσι αλλα δεν βγαλαμε ακρη.Απο γνωστους και οι 3 που ξεραμε ηταν οι 2 κλεισμενοι να παιξουν σε γαμους και ο ενας διακοπες...Για "επαγγελματια" εναν ρωτησαμε και μας ειπε μια τιμη που δεν ειχε νοημα να κανουμε παραπανω κουβεντα...

ΟΚ

 

Πάντως αν άνοιγες το thread λίγο νωρίτερα, πολλοί εδώ μέσα έχουμε γνωστούς ντράμερ (που είναι στο στιλ και το ρεπερτόριο), που θα μπορούσαμε να σας φέρουμε σε επαφή και να λυθεί το θέμα (χωρίς να σας ζητήσουν μια περιουσία).

 

Όλο και κάποιος θα μπορούσε να κάτσει... Τέλος πάντων, δεν κόλλησε.

 

Καλό gig, ένα βράδυ είναι, θα περάσει.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιείστε αυτήν την αναποδιά διδακτικά, ως μάθημα προσαρμογής ανάλογα τις συνθήκες και τους αστάθμητους παράγοντες που προκύπτουν και όλα θα πάνε κατ ευχήν στο λαηβ σας γιατί θα το κάνετε με μεράκι και με αγάπη προς τη ΜΟΥΣΙΚΗ και όχι κερδοσκοπικά. Αν τα μικρόψυχα σχόλια βγαίνουν από "επαγγελματίες" δε θέλω να γίνω ποτέ τέτοιος

 

Ξέρεις, δεν θα κρίνουμε εμείς τι είναι "προβλεπέ" σε τέτοιες καταστάσεις, αλλά αυτοί που θα πάνε στο μαγαζί θα δώσουν το feedback εν τέλει.....

 

Άποψη μου είναι να έχετε πάντα backup plan. Μελετήστε και κάντε πρόβες σε ακουστικές εκδοχές των κομματιών και πάντα να έχετε εναλλακτική αναλόγως τι μπορεί να πάει στραβά

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος δίνει κάτι τζάμπα -προφανώς- έχει κάνει τα κουμάντα του ή έχει τους λόγους του.

Και τι μας ενδιαφερει εμας ωρε Marathon τι κουμαντα εχει κανει ο καθενας και τι λογους εχει? Δεν ειναι αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι οτι αν ενας επιχειρηματιας εχει να διαλεξει αναμεσα σε δυο αναλογες/εφαμιλλες μπαντες, εκ των οποιων η μια παιζει τζαμπα (γιατι εχει κανει τα κουμαντα της ή γιατι εχει τους λογους της), τοτε φυσικα θα διαλεξει την μπαντα που παιζει τζαμπα.

 

Αυτα εχουν γινει και γινονται και θα γινονται. Το ιδιο γινεται παντου βεβαια, εσυ στο μαγαζι σου θα παρεις καποιον που θα σου ζηταει, πχ, 3000€ το μηνα, ή καποιον με τα ιδια προσοντα που θα σου ζητησει 800€? (γιατι προφανως εχει κανει κι αυτος τα κουμαντα του ή εχει τους λογους του)

 

Ο "άλλος" πρέπει ή να δίνει ανώτερες ή διαφορετικές υπηρεσίες για να έχει κάποιο λόγο να πληρώνεται.
Στο ποστ μου αναφερθηκα σε "αναλογους επαγγελματιες" υπογραμμιζοντας τη λεξη "αναλογους".

 

Υπερβάλλεις νομίζω.....

Φυσικα υπερβαλω. Παραδειγμα σου εγραψα για να απαντησω στην ερωτηση που εκανες στον Περικλη, και να σου πω οτι ενιοτε συμβαινουν και αυτα.

 

σχεδόν ότι επάγγελμα ανέφερες επι το πλήστον δεν είναι καλλιτεχνικό.
Ε και? Αυτα γινονται παντου. Ο "φτηνος" εργαζομενος προτιμαται παντα, και μη σου πω για τον τζαμπα εργαζομενο τι γινεται. 

 

αρκετές φορές κάποιος καλλιτέχνης γενικότερα μπορεί να θέλει να παίξει για την κ$&^# του/της χωρίς λεφτά γιατί απλά δεν ζεί απο την τέχνη του. Αυτό τι σημαίνει? ότι απαγορεύεται να παίξει free?
Οχι δεν απαγορευεται, αλλα εδω προφανως δεν μιλαμε για τον...Παπαθανασιου που ποτε δεν πληρωνεται στην Ελλαδα για τα live του, ουτε γενικα για πασιγνωστους επαγγελματιες μουσικους που καποιες φορες μπορουν να δωσουν ενα live αφιλοκερδως για καποιον σκοπο.

 

Btw, η προηγουμενη απαντηση μου φυσικα και δεν αναφερεται στον OP και στην περιπτωση του, ηταν απλα μια απαντηση στο ερωτημα του Gommer. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου