Προς το περιεχόμενο

Μείναμε χωρίς ντραμς. Να ακυρώσουμε το live;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτα εχουν γινει και γινονται και θα γινονται.

Προφανώς....την "απορία" σου προσπαθώ να καταλάβω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η απορια μου ειναι μια: γιατι δεν με καταλαβαινεις? chin.gif

Θες να στα γραψω στα Αγγλικα? Βαριεμαι αλλα για σενα θα κανω μια εξαιρεση. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορια μου ειναι μια: γιατι δεν με καταλαβαινεις? chin.gif

Θες να στα γραψω στα Αγγλικα? Βαριεμαι αλλα για σενα θα κανω μια εξαιρεση. ;D

δεν χρειάζεται...ξαναδιάβασε την απάντησή σου....μπας και βγάλεις νόημα ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και? Αυτα γινονται παντου. Ο "φτηνος" εργαζομενος προτιμαται παντα, και μη σου πω για τον τζαμπα εργαζομενο τι γινεται. 

 

Παρεμπιπτόντως, στο Ελλάντα ο μουσικός δεν θεωρείται απαραίτητα και εργαζόμενος και δυστυχώς δεδομένων των συνθηκών και της ανάγκης του μουσικού να παίζει (όχι της οικονομικής ανάγκης, της ψυχικής/πνευματικής) είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναδιάβασε την απάντησή σου

Οχι, εσυ ξαναδιαβασε την απαντηση μου, και οτι απορια εχεις, pm.

 

@Theoctapus, το θεμα μας δεν ειναι για το αν γινεται (γινεται) και γιατι γινεται, το θεμα ειναι οταν γινεται τι επιπτωσεις εχει_αν εχει_στους υπολοιπους μουσικους που ναι μεν εχουν κι αυτοι κ@%λα να παιζουν, δεν το κανουν ομως τζαμπα. Η απαντηση μου_ξαναλεω_ηταν για το ποστ του Gommer και τα περι "χαλασματος της πιατσας" κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Theoctapus, το θεμα μας δεν ειναι για το αν γινεται (γινεται) και γιατι γινεται, το θεμα ειναι οταν γινεται τι επιπτωσεις εχει_αν εχει_στους υπολοιπους μουσικους που ναι μεν εχουν κι αυτοι κ@%λα να παιζουν, δεν το κανουν ομως τζαμπα. Η απαντηση μου_ξαναλεω_ηταν για το ποστ του Gommer και τα περι "χαλασματος της πιατσας" κλπ...

 

Δεν το κάνουν τσάμπα γιατί πλέον μπορούν να ζητούν χρήματα και να μην τρώνε πόρτα. Και όπως ρώτησα και πρίν, αυτοί που πλέον πληρώνονται δεν έπαιξαν ποτέ στην ζωή τους τσάμπα; Βέβαια για να είμαι ειλικρινής ο "μουσικός" που δεν πληρώνεται για να παίζει μουσική δεν μπορεί να θεωρηθεί τυπικά μουσικός κανονικός.

Επιπτώσεις ναι μπορεί να έχει, είναι λογικό, αλλά τι να γίνει; Ο μόνος τρόπος να μην υπάρχουν επιπτώσεις δεδομένης της κατάστασης είναι όσοι θέλουν να παίζουν μουσική σε κόσμο και δεν έχουν φτάσει στο επίπεδο να μπορούν να ζητούν χρήματα θα πρέπει απλά να περιμένουν να φτάσουν. Αλλά αν δεν παίζεις πως θα φτάσεις εκεί εξαρχής;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής ο "μουσικός" που δεν πληρώνεται για να παίζει μουσική δεν μπορεί να θεωρηθεί τυπικά μουσικός κανονικός.

Διαφωνω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περικλή το "κράτος" ισχύει από όλες τις πλευρές.

 

Σε ένα κράτος που θα ίσχυαν όλα αυτά που λες, υπογράφονται συμβάσεις με τους μουσικούς οι οποίοι βέβαια φορολογούνται κανονικότατα για όλα τα gigs (δείξε μου έναν Έλληνα μουσικό που έχει φορολογηθεί για όλες τις συναυλίες του και εγώ θα κοιτάω στο κενό που μου δείχνεις ;D ) πληρώνεται ασφάλιση κτλ.

Βέβαια στο ίδιο κράτος, το 1/50 (και πολύ λέω) μόνο των ελληνικών μαγαζιών που φιλοξενούν λάιβ θα ήταν ανοιχτά, λόγω των μηδενικών τους προδιαγραφών.

Οι συγκρίσεις συνεπώς πρέπει να γίνονται με τα ίδια μέτρα και σταθμά. Μη ζητάς συνθήκες

εξωτερικού όταν δεν έχεις προδιαγραφές εξωτερικού.

συμφωνώ απολυτα ;)

Ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση, μάλλον συζητάμε για beach bar κάπου στα Χανιά, Σεπτέμβρη... Ακόμη και τα έξοδα των ηχητικών και των αφισών ίσως να ειναι δύσκολο να καλυφθούν απο τις πρόσθετες εισπράξεις της εκδήλωσης.Το κόστος της συμμετοχης επαγγελματιών μουσικών , η ασφάλιση, η μεταφορά και ενδεχομένως η φιλοξενία τους ισως να ειναι αδύνατον να καλυφθούν απο τον επαγγελματία. Όποτε το διλημμα μπορεί να  ειναι, είτε το κάνει με τον Ελληνικό τροπό´ η καθόλου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω

 

Δεν υπάρχει κάτι στο οποίο μπορείς να διαφωνήσεις. Οι "μουσικοί" είναι οι μοναδικοί που χρησιμοποιούν καταχρηστικά την λέξη αυτή για να χαρακτηρίσουν τον εαυτό τους ενώ δεν έχουν την συγκεκριμένη επαγγελματική ιδιότητα. Βλέπεις π.χ. κανένα να δηλώνει υδραυλικός επειδή ξέρει να αλλάζει βρύσες, το έχει κάνει μερικές φορές αλλά δεν έχει πάρει ποτέ λεφτά (δεν μιλάω καν για το τι δηλώνει στην εφορία); Γιατί να διαφέρουν αυτοί που ξέρουν να παίζουν μουσική; Να σου πω γιατί. Γιατί στην Ελλάδα όταν ξεκινάς στον χώρο ο μουσικός δεν θεωρείται επάγγελμα και έτσι δηλώνεις ότι θες.

Τελικά είναι άλλο να παίζεις μουσική κι άλλο να είσαι μουσικός. Το πρώτο δεν εννοεί το δεύτερο ενώ το δεύτερο προφανώς εννοεί το πρώτο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου