Προς το περιεχόμενο

Μείναμε χωρίς ντραμς. Να ακυρώσουμε το live;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά είναι άλλο να παίζεις μουσική κι άλλο να είσαι μουσικός. Το πρώτο δεν εννοεί το δεύτερο ενώ το δεύτερο προφανώς εννοεί το πρώτο.

Διαφωνω. Εγω που εχω βγαλει ωδειο και παιζω μουσικη χωρις να πληρωνομαι δεν ειμαι μουσικος, ενω η Στικουδη π.χ. που πληρωνεται θεωρειται.

 

Η αποψη σου (οσον αφορα τους μουσικους) μπαζει απο παντου, ειναι λανθασμενη και οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις τοσο το καλυτερο για σενα. Ωστοσο αν επιμεινεις σε αυτη ειναι δικαιωμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διαφωνω. Εγω που εχω βγαλει ωδειο και παιζω μουσικη χωρις να πληρωνομαι δεν ειμαι μουσικος, ενω η Στικουδη π.χ. που πληρωνεται θεωρειται.

 

Πρόσεξε, μιλάω για το επάγγελμα του μουσικού όχι την όποια άλλη μετάφραση/χρήση μπορεί να έχει (κακώς κατά την γνώμη μου αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα). Άρα φυσικά, φυσικότατα εσύ ΔΕΝ θεωρείσαι μουσικός ενώ η Στικούδη εφόσον η εφορία την αναγνωρίζει ως τέτοια είναι και παραείναι. Η αποφοίτησή σου από ωδείο δεν σε κάνει μουσικό αλλά επίσημα αναγνωρισμένο γνώστη μουσικής. Άπαξ και αρχίσεις να δουλεύεις στον χώρο τότε γίνεσαι και από 'κει και πέρα θεωρείσαι μουσικός.

Όλ' αυτά τα λέω γιατί υπάρχουν διάφοροι που ενώ έχουν κάνει 2-3 liveάκια για την πλάκα τους δηλώνουν μουσικοί. Σιγά ρε παιδιά, χαλαρώστε.

 

Η αποψη σου (οσον αφορα τους μουσικους) μπαζει απο παντου, ειναι λανθασμενη και οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις τοσο το καλυτερο για σενα. Ωστοσο αν επιμεινεις σε αυτη ειναι δικαιωμα σου.

 

Δεν είπα ότι είμαι μουσικός αρα τι κακό μπορεί να μου συμβεί; :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι είμαι μουσικός αρα τι κακό μπορεί να μου συμβεί; :)

Μπορει ξαφνικα να γινεις! :-X Μη το μελετας! scared.gif

 

Ρε παιδια, ελεος. Σ'αυτο το φορουμ ειμαστε ικανοι να γραψουμε 250 σελιδες για (αυτονοητα) "θεματα" που εχουν λυθει εδω και εκατονταδες χρονια. Θα αρχισουμε τωρα να συζηταμε τι ειναι μουσικος? Και μετα απο αυτο, τι νεο θεμα θα ανοιξουμε? Ισως γι αυτη τη νεα εφευρεση και τη χρησιμοτητα της, τον...τροχο? ;D

 

Μουσικος ειναι καποιος που παιζει τουλαχιστον ενα μουσικο οργανο. Το αν ζει απο αυτο ειναι αλλο καπελο. Αν το κανει σαν επαγγελμα, ειναι επαγγελματιας μουσικος.

Τελος.

(Τωρα ειμαι σιγουρος οτι αν μας διαβαζει καποιο πιτσιρικι της δευτερας Δημοτικου θα γελαει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγει ένα όμορφο θέμα μετά από καιρό και αμέσως βρίσκεται κάποιος να βγάλει τα εσώψυχα του μεταφέροντας το αλλού γι αλλού, μέχρι που η κουβέντα καταστρέφεται.

 

Κρίμα...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πώς σ' αυτό το "ανυποψίαστο" θέμα κάποιοι ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ να ανακαλύψουν πιάσιμο να τσακωθούν και να ανταλλάξουν προσβολές και καρφιά, λέει πάρα πολλά (και όχι θετικά) όχι για το φόρουμ, όχι για την κοινότητα των ερασιτεχνών/επαγγελματιών μουσικών, αλλά για την ψυχοσύνθεση του σύγχρονου Έλληνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινησω ορισμενα πραγματα γιατι αλλα γραφω αλλα καταλαβαινετε καποιοι!!

Στο πρωτο ποστ μου δεν αναφερθηκα ειδικα στην μπαντα που θα παιξει στο beach bar απλα εγραψα οτι αυτες τις δικαιολογιες τις εχουμε ακουσει πολλες φορες (αλλοτε βασιμες αλλοτε αβασιμες) .Κατοπιν διευκρινησα οτι συνηθως αυτες(οι δικαιολογιες) προερχονται απο χαμηλα αμοιβομενους ''μουσικους '' που δεν πολυγουσταρουν να πανε να παιξουν για ψιλολογια η απο ερασιτεχνες που κανουν το κεφι τους (οποτε αυτο τους ερθει ) .Μετα τους ειπα να προσεξουν το θεμα ασφαλισης τους κλπ.

Ο OP λοιπον καπου εθιχθη (μυγιαστηκε μηπως απο την αναφορα μου στο ΜΕ ΠΟΣΑ ΚΛΕΙΣΑΤΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ;) και κατεβασε μια 13αρα λιστα με απαντησεις ιδιαΙτερα σκωπτικες και του απαντησα αναλογα.Που ειναι η αγενεια που καποιοι εγραψαν ;Οταν λεμε τα πραγματα με τ'ονομα τους ειμαστε αγενεις ;;;

@gommer: Δεν εχω εφιαλτες οταν κοιμαμαι και ειδικα για & απο την επιεικως περιεργη ρατσα που αυτοαποκαλουνται ''μουσικοι '' και κανουν την κ...α τους !!Εφιαλτες εχω μονο οταν ειναι να πληρωσω εφορια,δανεια κλπ υποχρεωσεις!!Οι πιτσιρικαδες που δεν εχουν τετοια πραγματα να σκεφτουν και αυτοι που εχουν κανει τα κουμαντα τους(κατα marathon) ας κανουν και αυτο που πολυαναφερεις !!

@RayDiTutto :Το κρατος (του ταδε,γνωστου,ασφαλιτη,μπατζανακη κλπ)που ανεφερα ειναι ενδεικτικο του τι συμβαινει εδω και χρονια στον τοπο μας και που ποτε δεν προκειται ν'αλλαξει λογω DNA της ρατσας μας.

Και οταν λεμε μουσικος δυο πραγματα η εισαι ερασιτεχνης (και ισως πολυ καλος ) η εισαι επαγγελματιας (που μπορει να μην εισαι του επιπεδου σπουδων καποιου ερασιτεχνη αλλα η πολυχρονη εμπειρια σου αντισταθμιζει την οποια ελλειψη γνωσεων).Αυτα ειναι αυτονοητα οπως εγραψε και ο Waterfall-K .

Kαποιος εγραψε οτι αυτο το ωραιο θεμα (μειναμε απο ντραμερ  ::)) καταστρεφεται απο τα εσωψυχα καποιων εδω μεσα (ελπιζω να μην εννοει εμενα  >:()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μιλουσες σαν ανθρωπας να καναμε κουβεντα.Οταν μπαινεις να συμμετασχεις σε ενα θεμα και στην πρωτη σου απαντηση απαξιωνεις και αυτον που ζηταει συμβουλες και το μερος του gig και γενικα τα παντα ολα τοτε φιλε μου θα παρεις τις απαντησεις που σου αξιζουν.6 σελιδες μετα ακουστηκαν διαφορες αποψεις για το προβλημα που προεκυψε...αλλα πες μας...εσενα ποια ειναι η συνεισφορα σου στο νημα?Μπηκες να δωσεις λυση?Μπηκες απο ενδιαφερον?Μπηκες να βγαλεις τα σωψυχα σου?Και αλλοι ειχαν να πουν "κατι αλλο" αλλα το ειπαν κοσμια...αλλο καποιος να μιλαει για επιπολαιοτητα και αλλο να χαρακτηριζει αγνωστους οπως εσυ.

 

Δεν θελω να συνδεσω αυτο

 

Kαποιος εγραψε οτι αυτο το ωραιο θεμα (μειναμε απο ντραμερ  Roll Eyes) καταστρεφεται απο τα εσωψυχα καποιων εδω μεσα (ελπιζω να μην εννοει εμενα  Angry)

 

με αυτο

μυγιαστηκε μηπως απο την αναφορα μου

 

αλλα δυστυχως...την απαντηση σου την πηρες απο τους υπολοιπους συνομιλητες.

 

Εφοριες δανεια και υποχρεωσεις εχουμε ολοι...εφιαλτες δεν εχουμε ολοι...

 

Τελος παντων επειδη αρχιζει να γινεται λιγο αχταρμας το θεμα απ οπου και να το πιασεις εγω να ευχαριστησω και παλι οσους συμμετειχαν με τις αποψεις/συμβουλες τους και να ειναι σιγουροι οτι βοηθησαν παρα πολυ.Δε θα συμμετεχω αλλο στο θεμα και απλα θα παρακολουθω.Αν ο διαχειρηστης θελει να το κλειδωσει ας το κλειδωσει και ας ανοιξει καποιος αλλος καποιο παρομοιο.Ετσι κ αλλιως ο τιτλος του θεματος οπως ΑΛΛΑΧΤΗΚΕ δε με εκφραζει.

 

Κανε το αν θες "Μειναμε απο ντραμς λιγο πριν το Gig.Kαι τωρα?"

(Δε μιλησα πουθενα για ακυρωση)

 

 

 

 

 

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

        ειρήνη υμίν...

 

Αν και διαφωνώ με τις τεταμένες φωνές, νομίζω η παρεξήγηση ξεκίνησε και από τα λεγόμενα του ίδιου του ΟΡ

YΓ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΠΑΙΞΟΥΜΕ!!!
, οπότε ακολουθήσανε διάφορες αντιμαχίες...

Τελικώς χαίρομαι για τα παιδιά που τη βρήκαν τη φόρμουλα και μεταξύ τους για την ενορχήστρωση και με το μαγαζάτορα. Όλα καλά!!! Καλή επιτυχία να ευχηθώ στο λάιβ!

Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη σκηνική εμπειρία, οπότε δεν είχα κάποια πρόταση για να βοηθήσω στο ερώτημα.

Κανένας δε μπορεί να απαγορεύσει κανενός να εκφραστεί με τη μουσική του δημοσίως. Προβλήματα και αντιπαραθέσεις ερασιτεχνών - επαγγελματιών υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα. Παραθέτω στίχους από τους Dire Straits από το τεράστιο Sultans of swing, που από ότι βλέπω τα παληκάρια το είχαν (έχουν?) στο setlist:

 

"So you step inside/ but you don't see too many faces...

(Too) much competition/ too many other places [...]"

 

"And Harry doesn't mind/ if he doesn't make the [music] scene

he's got a day-time job/ he's doin' alright"

 

Φιλικά 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ το μακρύ μου γιατί δεν κρατιέμαι τελικά.

 

Συμφωνώ με τον συντοπίτη Waterfall και κατανοώ και τον Περικλή. Έχω ζήσει τις εποχές όπου και (περίπου) τσάμπα παίζαμε ως πιτσιρικάδες κι έχω περάσει και στην φάση που'χω ρίξει άπειρα λεφτά και χρόνο για πρόβες και εξοπλισμό και πληρωνόμουνα μια χαρούλα ευτυχώς γι'αυτά.

 

Έχω ζήσει όμως και στα καπάκια τη νέα εποχή όπου ο κάθε πιτσιρικάς (ή και όχι) που παίζει για την καύλα του και τα ποτάκια του προτιμούνταν από τους μαγαζάτορες κι ας μην έκανε την ίδια δουλειά με την μπάντα που ζητούσε 500άρια και χιλιάρικα. Κι αυτό γιατί ο νέος είχε 7000 φίλους στο facebook και στέλνει τις προσκλήσεις αβέρτα και θα γεμίσει το μαγαζί απόψε κι άλλη μια φορά και μετά θα βρούμε την επόμενη ανάλογη μπάντα και θα τον βγάλουμε τον χρόνο.

Και μαντέψτε που πάνε έτσι οι "παλιοί"...

 

Δεν παρεξηγώ ούτε τον θεματοθέτη, ούτε τα παιδιά -μικρά ή μεγάλα- που παίζουν για τα γούστα τους και τα ποτά τους. Είναι κατανοητό πως δεν ζουν/δεν χρειάζεται να ζουν όλοι απ'τη μουσική και είναι κατανοητό πως όλοι έχουν την καύλα/ανάγκη να παίξουν κάπου ζωντανά.

Κατανοώ όμως και την άλλη πλευρά γιατί την έχω ζήσει, και καλώς ή κακώς, μια πικρία σου την αφήνει.

 

Αδερφέ καλό gig να'χεις και πις, λοβ εντ θρας μέτσαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντησες μονος σου. Σκεψου να υπηρχαν

δικηγοροι, γιατροι, υδραυλικοι, μηχανικοι, μαγειρες, χτιστες, ηλεκτρολογοι, λογιστες, ηλεκτρονικοι, γεωπονοι, πιλοτοι, φυλακες, μηχανοδηγοι, κηπουροι, αρχιτεκτονες, γραφιστες, τοπογραφοι, κομμωτες, μουσικοι, ξεναγοι, ναυτικοι, νοσοκομοι, προγραμματιστες, γυμναστες, ξυλουργοι, DJs, σερβιτοροι, μεταφραστες, ψυχολογοι, κλειδαραδες κλπ κλπ,

οι οποιοι θα προσφεραν τις υπηρεσιες τους αφιλοκερδως, τζαμπα.

Ποιος θα προτιμουσε τους αναλογους επαγγελματιες που θα ζητουσαν αμοιβη? Μαλλον κανεις. Γιατι να πληρωσεις για κατι οταν μπορεις να το εχεις τζαμπα?

Συνεχιστε. reading2.gif

 

Καλά,εσύ όταν αρρωστήσεις να πας στον ερασιτέχνη χομπίστα γιατρό επειδή είναι τσάμπα.  :o  ;D

Ή όταν θα χρειαστείς σοβαρή μετάφραση για τη δουλειά σου πήγαινε στην ξαδέρφη σου που ξέρει αγγλικά lower επειδή και πάλι είναι τσάμπα..

Σα να λες,να διώξουμε τους επαγγελματίες ποδοσφαιριστές και να πάμε να μαζέψουμε τους ερασιτέχνες απο την γειτονιά αφού όλοι στην τελική κλωτσάνε μια μπάλα.

 

ΔΕΝ πάει έτσι.

Στον κόσμο που ζούμε ,οι αμοιβές πάνε αναλογικά με την αξία κάποιου και επίσης αναλογικά με τα λεφτά που θα φέρει στο ταμείο.

 

Στην τελική όποιος κάνει κάποιο επάγγελμα που πλέον δεν μπορεί να βγάλει χρήματα πρέπει να αλλάξει επάγγελμα ή ίσως δεν είναι αρκετά καλός σε αυτό που κάνει.

Όχι να κατηγορεί αυτούς που ερασιτεχνικά κάνουν το κέφι τους.

 

Επιπλέον απο πότε η τέχνη είναι επάγγελμα; Η τέχνη είναι μορφή έκφρασης.Τα χρήματα που πιθανώς να ακολουθήσουν είναι μια ευχάριστη παρενέργεια.Δεν μπορεί να είναι η βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου