Προς το περιεχόμενο

Πως γινεται η μετρηση των ohms μιας καμπινας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολο το μουσικο κοσμο...

 

Μπορει καποιος να με διαφωτισει στο με ποιον τροπο μετραμε τα ohm μιας καμπινας 4x12.

 

Εχω μια Framus 4x12 , στο site του Λογοθετη (εισαγωγεας) λεει οτι το καθε V30 ειναι 8ohm.

Τον πηρα τηλ για επιβεβαιωση και μου ειπε οτι το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να μετρησω την καμπινα για να ειμαι σιγουρος...

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν είναι εύκολο. Καλύτερα να δεις πώς είναι συνδεδεμένα τα μεγάφωνα.

 

Αν ηταν να ανοιξω την καμπινα , τοτε θα εβλεπα τι γραφει και το καθε ηχειο επανω... (εκτος και αν δεν λενε) :P

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησες τα ωμ της ΚΑΜΠΙΝΑΣ, όχι των μεγαφώνων, αυτών λες ότι ξέρεις την αντίσταση. Αφού λοιπόν είναι 8Ω, αν βρεις πώς συνδέονται, τελείωσες.

 

Το άνοιγμα της καμπίνας είναι πολύ απλούστερη υπόθεση από τη μέτρηση που σου πρότειναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησες τα ωμ της ΚΑΜΠΙΝΑΣ, όχι των μεγαφώνων, αυτών λες ότι ξέρεις την αντίσταση. Αφού λοιπόν είναι 8Ω, αν βρεις πώς συνδέονται, τελείωσες.

 

Το άνοιγμα της καμπίνας είναι πολύ απλούστερη υπόθεση από τη μέτρηση που σου πρότειναν.

 

Εγω ρωτησα τον Λογοθετη τι ohm ηχεια φοραει η καμπινα , και μου λεει να την μετρησω... αρα κατι δεν υποθηκε σωστα?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μετρήσεις το καλώδιο που βγαίνει από την καμπίνα (πολύμετρο στα Ohm, μετράς με μία ακίδα στο hot και μία στο ground και χωρίς βέβαια σύνδεση σε κεφάλι) τι σου δείχνει;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μετρήσεις το καλώδιο που βγαίνει από την καμπίνα (πολύμετρο στα Ohm, μετράς με μία ακίδα στο hot και μία στο ground και χωρίς βέβαια σύνδεση σε κεφάλι) τι σου δείχνει;

 

Η κατωτερη επιλογη στο πολυμετρο ειναι 200Ω , αρα η ενδειξη ειναι : 0.80

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατωτερη επιλογη στο πολυμετρο ειναι 200Ω , αρα η ενδειξη ειναι : 0.80

Άρα είσαι στα 8 ohm  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello

 

Μετράς με πολύμετρο στην χαμηλότερη σκάλα ohm. (0-200ohm)

 

Αν είναι 6,5-8 ohm είναι... 8ohm

Αν μετράει 13-16 ohm είναι... 16 ohm

 

Γενικώς, η ohm τιμή στα μεγάφωνα και τα ηχεία είναι ονομαστική. Κι αυτό επειδή ουσιαστικά δεν είναι resistance άλλα impedance δηλαδή έχει να κάνει με την διάδραση του ηχείου με τον ενισχυτή. Όταν παίζεις, η ohm τιμή του ηχείου συνεχώς μεταβάλλεται για την έξοδο ενισχυτή.

 

Ελπίζω να ήμουν σαφής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου