Προς το περιεχόμενο

Digitech Drop


Stylianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες !

 

Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω το εν λόγω πεταλάκι για κατέβασμα του κουρδίσματος.

 

Θα ήθελα μια γνώμη εάν το έχει παίξει ή το έχει κανείς. Ο ήχος της κιθάρας το ξέρω ότι δεν θα είναι σαν ένα κανονικό drop tuned όργανο. Αυτό που με ενδιαφέρει πολύ είναι το latency.

 

Στα βίντεα στο Youtube φαίνεται μηδαμινό, όμως δεν έχω βρει κανένα βίντεο που να μην είναι review και να έχει κάνει κάποιος ένα cover για να ρωτήσω για latency ένα χρήστη και όχι έναν reviewer.

 

Αν έχει κάποιος εμπειρία ας με διαφωτίσει.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες !

 

Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω το εν λόγω πεταλάκι για κατέβασμα του κουρδίσματος.

 

Θα ήθελα μια γνώμη εάν το έχει παίξει ή το έχει κανείς. Ο ήχος της κιθάρας το ξέρω ότι δεν θα είναι σαν ένα κανονικό drop tuned όργανο. Αυτό που με ενδιαφέρει πολύ είναι το latency.

 

Στα βίντεα στο Youtube φαίνεται μηδαμινό, όμως δεν έχω βρει κανένα βίντεο που να μην είναι review και να έχει κάνει κάποιος ένα cover για να ρωτήσω για latency ένα χρήστη και όχι έναν reviewer.

 

Αν έχει κάποιος εμπειρία ας με διαφωτίσει.  ;)

 

Είναι στο board μου τις τελευταίες ημέρες!

Όντως ο ήχος δεν είναι το ίδιο όπως θα έριχνες το κούρδισμα σε μια κιθάρα. Έχει βέβαια ιδιαίτερο χαρακτήρα και αρκετά "οργανικό".

Σχετικά με το latency έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Το tracking είναι πολύ καλό. Μάλιστα έκανα μια σύγκριση με το POG II που έχω (το οποίο έχει από τα καλύτερα tracking) και μπορώ να πω ότι τα πετάλια ήταν πολύ κοντά!

 

Τέλος θεωρώ ότι το συγκεκριμένο πετάλι πρέπει να αντιμετωπίζεται "σαν εφέ". Αν για παράδειγμα θέλεις να παίξεις σε drop κούρδισμα ένα ολόκληρο σετ, καλύτερα να σετάρεις την κιθάρα σου σχετικά και όχι να έχεις συνέχεια ON το πετάλι.

 

 

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στο board μου τις τελευταίες ημέρες!

Όντως ο ήχος δεν είναι το ίδιο όπως θα έριχνες το κούρδισμα σε μια κιθάρα. Έχει βέβαια ιδιαίτερο χαρακτήρα και αρκετά "οργανικό".

Σχετικά με το latency έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Το tracking είναι πολύ καλό. Μάλιστα έκανα μια σύγκριση με το POG II που έχω (το οποίο έχει από τα καλύτερα tracking) και μπορώ να πω ότι τα πετάλια ήταν πολύ κοντά!

 

Τέλος θεωρώ ότι το συγκεκριμένο πετάλι πρέπει να αντιμετωπίζεται "σαν εφέ". Αν για παράδειγμα θέλεις να παίξεις σε drop κούρδισμα ένα ολόκληρο σετ, καλύτερα να σετάρεις την κιθάρα σου σχετικά και όχι να έχεις συνέχεια ON το πετάλι.

 

 

 

 

Φυσικά, εάν έχεις ένα σχήμα να κουρδίσεις το όργανο όπως πρέπει. Απλώς επειδή με πιάνει να παίξω κομμάτια σε άλλα κουρδίσματα δεν θέλω και δεν υπάρχει και η δυνατότητα να κουρδίσω αλλιώς. Το θέλω για χρήση στο σπίτι. Αν όπως είπες η καθυστέρηση είναι αμελητέα τότε λογικά θα προβώ σε αγορά σύντομα. Θα ήθελα βέβαια κι άλλες απόψεις.

 

Στην τελική όμως δεν σε ενοχλεί καθόλου όταν παίζεις, έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου