Προς το περιεχόμενο

Κόκκινα γράμματα για τις αγγελίες


gdevelek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επιτρέψτε μου να έχω γνώμη επί του θέματος. Όποιος έχει ασχοληθεί επαγγελματικά με την κατασκευή web pages γνωρίζει πως υπάρχουν κάποιοι κανόνες αισθητικής που αν δεν τηρηθούν το αντίκτυπο είναι άμεσο. Ένας απ' αυτούς είναι πως ποτέ μα ποτέ δεν βάζουμε σκέτο κείμενο με έντονη γραμματοσειρά και σε έντονο χρώμα χύμα στην σελίδα. Ποτέ. Αν θες να βεβαιωθείς πως ένα μήνυμα θα γίνει αντιληπτό σε κάθε περίπτωση απ' τον χρήστη ένα απλό έντονο κείμενο δεν αρκεί απ' την μια αλλά ούτε και προτείνεται απ' την άλλη. Στανταρ απάντηση δεν υπάρχει αφού εξαρτάται απ' τον τύπο της σελίδας, το περιεχόμενο, την γενικότερη αισθητική και το κοινό.

 

Απ' την άλλη κανονικά το περιεχόμενο του συγκεκριμένου μηνύματος θα έπρεπε να είναι αυτηνόητο και τελικά θα μπορούσε να πιάνει και όλη την σελίδα και πάλι να είχαμε προβλήματα.

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ενδιαφερεται διαβαζει.

Αρκει να βλεπει που να διαβασει. Το θεμα ειναι οτι η συγκεκριμενη προειδοποιηση δυσκολα γινεται αντιληπτη, κι αυτο λογω του χρωματος που εχει γραφτει. Απο τη στιγμη που υπαρχει εκει, ας την κανουν τουλαχιστον πιο εμφανη αλλαζοντας το χρωμα. Παλι τα ιδια θα λεμε? Ας γραφτει με κοκκινα γραμματα κι ας την διαβασει οποιος γουσταρει στην τελικη.

 

@Zuperfunk, ο πλανητης μας ειναι γεματος απο εξαπατημενους εξυπνους. Το "εξυπνο πουλι απο τη μυτη πιανεται" προφανως δεν το εχεις ακουσει.

 

@Theoctapus, κοιτα την φωτο που αναρτησα στην προηγουμενη σελιδα. Το μονο

αντικτυπο που θα εχει στην σελιδα η αλλαγη χρωματος της συγκεκριμενης προειδοποιησης ειναι_επιτελους_να την βλεπουν ολοι. Η αλλαγη χρωματος δεν επηρεαζει σε τιποτα το look και τη λειτουργια της σελιδας.

 

Μια σελιδα που ας μην ξεχναμε οτι ειναι παραρτημα του ΝΟΙΖ για τις αγγελιες των μελων του φορουμ, και με ή χωρις την συγκεκριμενη προειδοποιηση γραμμενη εκει, σε οποιοδηποτε χρωμα και μεγεθος, τα μελη του ΝΟΙΖ θα την επισκεπτονται ετσι κι αλλιως.

 

Το αν στο τελος οι ενδιαφερομενοι διαβαζουν το περιεχομενο των λινκς που εχει η συγκεκριμενη προειδοποιηση, αυτο ειναι αλλο καπελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθω πραγματικά άσχημα που αντί να προσπαθείτε πραγματικά να βοηθήσετε,κάνετε αυτό ακριβώς που ζήτησα δηλαδή να μην επισημαίνετε ποια είναι τα λάθη μου η πόσα σπυριά μπορεί να έχω(το ίδιο σχετικά μου φαίνονται και τα δύο αντικείμενα).Δυστυχώς σε όποιο θέμα και αν διαβάσω πάντα υπάρχει κόσμος που θέλει απλά να "κράξει" λες και η προσωπική του ζωή δεν τον επιβεβαιώνει αρκετά.

Τα δε παλαιότερα μέλη και οι administrators έχουν περάσει στο επόμενο επίπεδο: το ευγενές κράξιμο(αυτό που ακολουθείται από "φιλικά...",formal writing κ.α.).

 

Τι να τα κάνω όλα αυτά και τους επί τετελεσμένων γεγονότων προφήτες?

 

Κύριε yameth φαντάζομαι ότι στις αγγελίες μας δεν πρέπει να βάζουμε καμία πληροφορία και να περιμένουμε μόνο τηλέφωνα ή μηνύματα.Κανείς δεν θα πρέπει να περιμένει πελάτη εκτός του forum λοιπόν και θα πρέπει να ανεβάζουμε ανεδέστατες αγγελίες του τύπου "Όποιος θέλει,τηλέφωνο για πληροφορίες".Όχι και πολυ κομψό ε;

 

Άσε που αντιλήφθηκα ότι το νοιζ ή τουλάχιστον κάποιοι θεωρούν ότι εγώ(το θύμα) ή οποιοσδήποτε συμπάσχει μαζί μου  εμμέσως το κατηγορούμε για μη επαρκή προειδοποίηση των κινδύνων,κάτι το οποίο δεν ισχύει φυσικά.

 

Εγώ την έπαθα και γύρισα στο σπίτι μου (νοιζ) για βοήθεια.Στο σπίτι μου στο οποίο ενώ ποτέ δεν το έχω επιβαρύνει και δεν του έχω κάνει κανένα κακό,αυτό μου κλείνει την πόρτα και μου κουνάει το δάκτυλο.Και έτσι ασπρόμαυρο που είναι,μου θυμίζει Αμερικάνικη αρρωστημένη ταινία του 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όπως διαπίστωσες και μόνος σου μάλλον κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει πλέον.

 

Μπορούμε όμως να συζητήσουμε τρόπους πώς και αν πρέπει να αποθαρρύνουμε άλλους από το να κάνουν τα ίδια λάθη.

 

Επίσης, αυτό το θρεντ δεν είναι πλέον το θρεντ σου.

 

Εδώ συζητούνται άλλα θέματα. Γιαυτό και διαχωρίστηκε από το δικό σου θρεντ, όπου αν έχει κάποιος κάποια φαεινή ιδέα, θα σε ενημερώσει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αυτό το θρεντ δεν είναι πλέον το θρεντ σου.

 

Εδώ συζητούνται άλλα θέματα. Γιαυτό και διαχωρίστηκε από το δικό σου θρεντ, όπου αν έχει κάποιος κάποια φαεινή ιδέα, θα σε ενημερώσει.

 

Δυστυχώς διαφωνώ γι'αυτό γιατί όπως σε μια παρέα αν κάποιος μέσα στη συζήτηση ανοίξει νέο θέμα,η παρέα συνεχίζει όλη να το συζητά έτσι και εδώ δεν θεωρώ ότι είναι λάθος να αναφέρεις μέσα σε μια συζήτηση κάτι το οποίο μπορεί να ενόχλησε κάποιον και να το είπε.

 

Αυτό το λέω επειδή γνωρίζω πόσο αυστηρό είναι το φόρουμ με τα άσχετα σχόλια μέσα σε θέματα,θεωρώ όμως ότι αν κάποιος τα θεωρεί άσχετα και μπορεί να έχει λόγο για το τι πρέπει να λέγεται στο θέμα είναι ο ίδιος ο ιδρυτής της συζήτησης όχι οποιοσδήποτε εξωτερικός.

 

Ή μήπως επειδή ξεφύγαμε να ανοίξω ένα νέο θέμα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παράθεση από: VangelisV στις 13:01 - 09/09/15

Οποιος ενδιαφερεται διαβαζει.

Εντάξει φίλε, ευχαριστώ.

 

Ξέρεις κάτι; Το να κρατάς μέρος αυτού που σου είπε κάποιος και να βγάζεις δικά σου συμπεράσματα ή να στηνεις ολόκληρη κουβέντα πάνω του, μπορεί να γίνει σε μια κουβέντα προσωπο με πρόσωπο ή στα ραδιοτηλεοπτικά παράθυρα και να μην τελειώνει. Και αυτό το κάνεις απο την αρχή της συζήτησης. Το παραπάνω είναι ένα μικρό δείγμα.

 

Σε ένα φόρουμ όμως scripta manent.

Και είμαστε σε θέση να διαβάζουμε τι έγραψε συνολικά κάποιος και όχι τι αναπαράγεις εσύ.

Αυτό δεν λέγεται επιχειρηματολογία αλλά πολιτικάντικη παραπλάνηση. Αυτό το αναφέρω ως προς τα επιχειρήματα σε μια κουβέντα, που αναφέρεις αδικαιολόγητα συνέχεια.

 

Κύριε yameth φαντάζομαι ότι στις αγγελίες μας δεν πρέπει να βάζουμε καμία πληροφορία και να περιμένουμε μόνο τηλέφωνα ή μηνύματα.Κανείς δεν θα πρέπει να περιμένει πελάτη εκτός του forum λοιπόν και θα πρέπει να ανεβάζουμε ανεδέστατες αγγελίες του τύπου "Όποιος θέλει,τηλέφωνο για πληροφορίες".Όχι και πολυ κομψό ε;

 

Άσε που αντιλήφθηκα ότι το νοιζ ή τουλάχιστον κάποιοι θεωρούν ότι εγώ(το θύμα) ή οποιοσδήποτε συμπάσχει μαζί μου  εμμέσως το κατηγορούμε για μη επαρκή προειδοποίηση των κινδύνων,κάτι το οποίο δεν ισχύει φυσικά.

 

Αγαπητέ φίλε, αν δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις τι ασφάλεια σου προσφέρει το να μην δημοσιεύεις τα στοιχεία σου μεσα στην περιγραφή της αγγελίας σου, τότε όχι κόκκινα γραμματα στην πρώτη σελίδα αλλά δεν ξερω 'γω τι άλλο δεν θα ηταν ικανό να σε προειδοποιήσει απο κακοτοπιές.

 

Φροντιζουμε να σβήνουμε όσους απατεώνες εχουν εγγραφεί σαν μέλη, άμεσα. Για να σε προστατέψουμε. Αν όμως εσύ δεν καταλαβαίνεις πως το τηλέφωνο ή τη διεύθυνση σου καλό είναι να τα βλέπουν μόνο μέλη, τότε είσαι ανοικτός και φυσικά υπεύθυνος για ότιδήποτε μπορεί να σου συμβεί απο οποιονδήποτε στο διαδίκτυο. Ακόμα και απο απατεώνες στη Νιγηρία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κάτι; Το να κρατάς μέρος αυτού που σου είπε κάποιος και να βγάζεις δικά σου συμπεράσματα ή να στηνεις ολόκληρη κουβέντα πάνω του, μπορεί να γίνει σε μια κουβέντα προσωπο με πρόσωπο ή στα ραδιοτηλεοπτικά παράθυρα και να μην τελειώνει. Και αυτό το κάνεις απο την αρχή της συζήτησης. Το παραπάνω είναι ένα μικρό δείγμα.

 

Σε ένα φόρουμ όμως scripta manent.

Και είμαστε σε θέση να διαβάζουμε τι έγραψε συνολικά κάποιος και όχι τι αναπαράγεις εσύ.

Αυτό δεν λέγεται επιχειρηματολογία αλλά πολιτικάντικη παραπλάνηση. Αυτό το αναφέρω ως προς τα επιχειρήματα σε μια κουβέντα, που αναφέρεις αδικαιολόγητα συνέχεια.

 

Με τσάκωσες. Δεν έκανα quote το υπόλοιπο που έγραψε ο VangelisV (ότι δηλαδή "και κόκκινο να ήταν πάλι θα την πάταγε")  γιατί ήταν συντριπτικό επιχείρημα. Τι σόι απάντηση θα μπορούσα να δώσω σ' αυτή την αυταπόδεικτη αλήθεια;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οποιος ενδιαφερεται διαβαζει. Και κοκκινα να ειχε παλι θα την παταγε γιατι η αναγκη του να πουλησει ηταν μεγαλυτερη απο την λογικη του να διαβασει

Αυτό είπε και έχει απόλυτο δίκιο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είπε και έχει απόλυτο δίκιο.

 

Και βέβαια δεν προκαλεί έκπληξη σε κανέναν ότι συμφωνείς μαζί του.

 

Το πόσο "μετράει" το χρώμα και μέγεθος της γραμματοσειράς στην έλξη της προσοχής του αναγνώστη μιας ιστοσελίδας, το αμφισβητείς;

 

Αλλα το κυριότερο ερώτημα που παραμένει αναπάντητο από σένα, είναι αυτό που έγραψα προ ωρών, ποια η ζημιά αν ακολουθούσες την παραίνεσή μου;

 

Μήπως είναι αυτό ακριβώς που έγραψε ο Ray, αλλά προτιμάς να μην το γράψεις;

 

Και βέβαια όχι αυτό που έγραψε ο χταπόδης, η καλαισθησία της σελίδας πάει περίπατο από τις διαφημίσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου