Προς το περιεχόμενο

Seymour Duncan


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια gibson les paul gothic και σκέφτομαι να βάλω μαγνήτες Seymour Duncan. Με ενδιαφέρει πιο πολύ ο καθαρός ήχος αλλα θέλω και να μπορώ κάποια στιγμή να παίξω με παραμόρφωση αρκετά σκληρή όμως, όχι στύλ hard rock..έχετε υπ'όψην κάποιο μοντέλο που θα μου έκανε? Δεν βγάζω άκρη απο το site, επίσης είναι καλός ο συνδιασμός les paul-seymour duncan και Fender Stage 100 DSP HD Head??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μοντέλλο Seth Lover είναι super!ακριβώς αυτό που ζητας...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις και τον συνδυασμό JB στην γέφυρα και τον 59n στον λαιμό, που είναι και ο ποιο κλασικός συνδυασμός για les paul από Seymour Duncan! Βέβαια και ο seth lover είναι αρκετα καλός!

 

Στο site της Seymour Duncan εχει έναν οδηγο που βαζεις τις επιλογες σου και σου βγαζει κατάλληλους συνδυασμούς! Πάντως εγώ που έχω έναν JB στην γέφυρα στης strat μου είμαι πολύ ευχαριστημένος! Τώρα θέλω να βάλω και 2 classic stack στον μεσαίο και neck μαγνήτη! Κοινώς Seymour Duncan είναι εγγύηση!

 

Ελπίζω να βοήθησα!!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ωρες ώρες είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς τι εννοεί κάποιος όταν μιλάει για ήχο,πόσο μάλλον όταν λέει κάτι όπως "θέλω να και να μπορώ κάποια στιγμή να παίξω με παραμόρφωση αρκετά σκληρή όμως, όχι στύλ hard rock."Δηλαδή σαν τί; Metal; Hardcore; Καλό θα είναι να εξηγείς καλύτερα τι εννοείς.Τώρα,με βάση αυτά που είπες...Εφόσον σε ενδιαφέρουν τα καθαρά,σαν neck pickup βάλε έναν SD Jazz.Παρά το όνομά του,είναι ικανός να καλύψει πολλά είδη μουσικής,και με εξαίρεση κάποιους fralin,έχει τον καλύτερο clean ήχο από όλους τους υπόλοιπους,συμπεριλαμβανομένου και του

Seth Lover. O Seth Lover μάλλον δεν κάνει σε αυτή την κιθάρα,και δεδομένου ότι δεν είναι wax potted, με "σκληρή παραμόρφωση" θα μικροφωνίζει.Ο JB μάλλον επίσης είναι ακατάλληλος γιατί σε μια les paul style κιθάρα είναι ο ορισμός του Hard Rock :wink: Εάν (απ'όσο κατάλαβα) ψάχνεις ένα πιο μοντέρνο παραμορφωμενο ήχο,τότε για bridge μαγνήτη καλύτερα να βάλεις έναν SD Custom αν θέλεις high output,η έναν Screamin' Demon (μην γελιέσαι απο το όνομα..) αν θέλεις medium output.Και οι 2 έχουν καλά καθαρά,ωραίο παραμορφωμένο ήχο,και μπορούν να βγάλουν και σχετικά καλούτσικους vintage ήχους (αν βέβαια θέλεις κάτι τέτοιο)με λίγη προσπάθεια.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι εννοώ metal ήχο... τέλος πάντων, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, τουλάχιστον τώρα ξέρω που και τι να ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς metal ήχο απλώς πέστο....ντρέπεσαι; ;)

Bάλε τον Custom.Tαιριάζει ωραία με τον Jazz.Δεν σου πρότεινα Duncan Distortion,γιατί δεν "καθαρίζει" εύκολα όταν χαμηλώνεις to volume της κιθάρας(όπως και ο JB),δεδομένου όπως είπαμε ότι σε απασχολούν και τα καθαρά. Πάντως,σε καλές κιθάρες από μαόνι (βλέπε custom esp) είναι συνηθισμένος ο συνδυασμός Distortion & Jazz,αλλά αυτές οι κιθάρες δεν φτιάχνονται με τη λογική να παίξουν καθαρά στον bridge μαγνήτη.Ο συνδυασμός JB και 59 είναι για κάτι παλιοροκάδες σαν και μένα :)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μόλις πήρα τον custom 5 duncan για μια les paul studio....θα σας πώ απο αυριο εντυπώσεις μόλις τον βάλω. πάντως πρέπει να είναι λίγο περίεργος απο ότι διαβασα στο harmony_central πολλές αντιθέσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ θα είμαι πιο ξεκάθαρος τότε προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Πιστεύεις roybatty μιας και βλέπω οτι κατέχεις το θέμα, οτι μέσω κάποιου συνδιασμού Seymour Duncan όπως π.χ. custom και jazz, θα μπορέσω να έχω και παραμόρφωση στύλ paradise lost και καθαρά στύλ red hot..(πρίν βάλετε τα γέλια όλοι, να σας πω οτι ξέρω οτι για ήχο Red Hot Chili Peppers χρειάζεται single coil μαγνήτης και ίσως κιθάρα στύλ fender, απλά τουλάχιστον κάτι που να μοιάζει ηχητικά). Μήπως αυτό το πράγμα δεν γίνεται? Μήπως χρειάζονται δυο κιθάρες για αυτό το αποτέλεσμα? Τέλος πάντων θα κάτσω να το ψάξω καλύτερα, να δω και τι θα πεί και ο kaisos, να δω και τι γίνεται απο τιμές..Τώρα σας αφήνω γιατί έχω group therapy για άτομα που ντρέπονται να πουν ότι ακούν metal (μόνο paradise lost!!). :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος να βγάλεις ήχο που να προσεγγιζει τον μονοπηνιο μαγνήτη απο humbucker είναι με coil tap.Νομίζω ότι και οι 2 προτινόμενοι μαγνήτες έχουν 4 conductor cable οπότε με δυο push/pull ποντεσιόμετρα και λίγο ψάξιμο γαι wiring στο net θα βρείς τη λύση....

 

αντε και επειδή νοιώθω πονόψυχος για όσους ακούνε Metal :D να και ενα link

 

http://www.guitarnuts.com/wiring/sw3.php

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου