Προς το περιεχόμενο

Seymour Duncan


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν προσπαθούσα να γίνω είρωνας.Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με το metal,πόσο μάλλον με τους Paradise Lost,που τους θεωρώ από τα πιο αξιόλογα συγκροτήματα στο είδος τους.Όταν απαντώ σε ερωτήσεις ,

απαντώ με τη λογική πως αυτός στον οποίο απαντώ έχει μια κιθάρα,και δεν θέλει,η δεν εχει την οικονομικη δυνατότητα να έχει μια στοίβα,για κάθε είδος μουσικής που θέλει να παίξει.Μιας και η κιθάρα σου είναι les paul,είναι δύσκολο να βγάλει red hot chilli peppers ήχο(χώρια οι ενισχυτές,τα εφφέ κτλ κτλ κτλ).Από εκεί και πέρα,τα ηχητικά χαρακτηριστικά του Jazz βολεύουν ώστε να πλησιάσει τον ήχο ενός single coil(έχει αρκετά πρίμα) με coil splitting.Ο Custom είναι σχετικά "σκληρός" μαγνήτης,καλός για να παίξει κανείς Paradise Lost,αλλά μην περιμένεις να έχει τον "jangly" ήχο που έχει ένας μονός bridge stratocaster μαγνήτης.Μη ξεχνάμε πως όταν κάνεις split ένα διπλό,αυτό που παίρνεις δεν είναι ένας single coil,αλλά ένας "μισός humbucker".Έχει διαφορά.Η πιο οικονομική λύση και όπως αναφέρθηκε και οι 2 αυτοί μαγνήτες είναι 4 conductor,είναι ένα push-pull ποτενσιόμετρο για να τους "σπάς",η αν σε βολεύει 2 push-pull(αν θέλεις πχ να κάνεις τον Keith Richards και να παίζεις στη θέση 2 με τον Jazz σαν humbucker και τον Custom σαν single :mrgreen: ) Νομίζω πως ένα είναι αρκετό πάντως.Αυτά τα ολίγα.

 

________________________

 

No one's gonna tell me I can't play this sh*t 'cause I'll tell them to go f**k themselves.

Zakk Wylde

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, πάντως είχες δίκαιο απο την αρχή απλά δεν ήθελα να το παραδεχτώ.

Σε ευχαριστώ για όλες αυτές τις πληροφορίες, να σου πώ την αλήθεια πρώτη φορά ακούω οτι μπορείς να "σπάσεις" ενα μαγνήτη με αυτό το τρόπο. Θα το ψάξω. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου