Προς το περιεχόμενο

Mix ΜΕ ΤΟ Komplete 9


Costas_SD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ,αν καποιος ξέρει θα μπορούσε να μου πει εαν ειναι δυνατον να γινει μια αξιοπρεπης μιξη με τα effects που περιλαμβανονται στο πακετο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λεει οτι θα εχεις το Κοmplete και ο,τι αυτο περιλαμβανει να τρεχει μεσα στο DAW σου οποτε θα εχεις ο,τι εφε εχεις ηδη σαν native του DAW συν μια πληθωρα που υπαρχει ως freeware στο ιντερνετ.

Οποτε γιατι να μην μπορεις να κανεις αυτο που λες?

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις με τη λεξη μιξη για να ειμαι ειλικρινης.

 

Το komplete ειναι σουιτα που σου δινει 8 synths,το kontakt και ενα σωρο ακομα audio morphing εργαλεια να τα κανεις ο,τι θελεις.

Αν θες απλα το komplete για τα effects που εχει ,για να μιξαρεις audio stems ,θα ελεγα οτι ειναι too much.

Η ποιοτητα των εφε και μονο ,γιατι τα αλλα ειναι top, ειναι ικανοποιητικη.

Για mixing αποκλειστικα καλυτερα να δουλεψεις μονο με το DAW σου και τα απειρα effects που μπορεις να κατεβασεις η να αγορασεις.

Με λιγα λογια δεν σου χρειαζεται το komplete αν δεν ξερεις τι κανει.

 

Απ'την αλλη, αν το θες για παραγωγη μουσικης,εχεις απειρες δυνατοτητες που θα σε κρατησουν απασχολημενο για χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω το komplete και δουλευω  δικα μου κομματια στο ableton live.απλα ηθελα να ακουσω την γνωμη καποιου που το εχει και πως μιξαρει τα κομματια του (mastering κτλ) ,γιατι εμενα δεν μου αρεσει ο ηχος που βγαζω,Βεβαια γι αυτο μπορει να ευθυνονται πολλα οπως ηχεια ,χωρος αλλα πιστευω οτι εγω κυριως δεν εχω καλες γνωσεις στη μιξη ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως μιξαρει τα κομματια του (mastering κτλ)

 

Καταρχας αλλο πραγμα το Mixing & αλλο το mastering.

 

 

 

To K9 σου προσφερει εξαιρετικα samples ηχων & μια χαρα effects (το Ableton εχει καλυτερα native effects & φυσικα υπαρχουν ακομα καλυτερα free plugins & effects π.χ. τα MELDA).

 

Απο εκει και περα το αν ξερεις να μιξαρεις γενικα ή οχι δεν εχει καμμια σχεση με αυτο για το οποιο αγορασες το Κ9.

 

Αν ξερεις να μιξαρεις και να κανεις παραγωγη φυσικα και μπορεις να βγαλεις ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ αποτελεσματα χρησιμοποιωντας μονο το Κ9.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι έχεις ελλειπεις γνώσεις arrangement,σύνθεσης και έλλειψη εμπειρίας όσον αφορά το να συνδυάζεις ήχους μεταξύ τους.

Θα δούλευα σε αυτό το κομμάτι για αρχή.

Υπάρχουν πολλά βιβλία και pdf στο ίντερνετ για να ξεκινήσεις.

Διάλεξε ένα και διάβασε το κάνα δύο φορές ενώ ταυτόχρονα πειραματίζεσαι με ένα βασικού τύπου arrangement πχ ένα drum loop ,μπάσο μια απλή μελωδία κάποιο πρόσθετο στοιχείο όπως κιθάρα,synth fx κλπ και ένα pad ενδεχομένως.

Μόλις φτιάξεις καμία 50αρια απλά κομμάτια τότε θα έχεις μια ιδέα πως να ταιριαζεις samples μεταξύ τους,πως να πετυχαίνεις αρμονία με διαφορετικούς ήχους κλπ κλπ.

Η μίξη θα γίνεται σε επίπεδο volume για αρχή και μετά θα ασχοληθείς με eq,compression κλπ.

Η ποιότητα των εργαλείων θα πρέπει να σε απασχολήσει πολύ αργότερα.

Είναι η μεγαλύτερη παγίδα του αρχαριου και το μόνο που δημιουργεί είναι άγχος,στρεψη προσοχής σε λάθος σημεία και πέταμα χρημάτων αφού στην πραγματικότητα φταις εσύ σαν skillset και όχι ο εξοπλισμός.

Δεν υπάρχει κανένα εργαλείο που φτιάχνει καλή ή κακή μουσική από μόνο του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας αλλο πραγμα το Mixing & αλλο το mastering.

 

 

 

To K9 σου προσφερει εξαιρετικα samples ηχων & μια χαρα effects (το Ableton εχει καλυτερα native effects & φυσικα υπαρχουν ακομα καλυτερα free plugins & effects π.χ. τα MELDA).

 

Απο εκει και περα το αν ξερεις να μιξαρεις γενικα ή οχι δεν εχει καμμια σχεση με αυτο για το οποιο αγορασες το Κ9.

 

Αν ξερεις να μιξαρεις και να κανεις παραγωγη φυσικα και μπορεις να βγαλεις ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ αποτελεσματα χρησιμοποιωντας μονο το Κ9.

 

ναι ετσι ειναι εγω εννοουσα την μιξη του κομματιου  ;)οποτε μενω με αυτα και πειραματιζομαι ωστε να βελτιωθει οσο γινεται το αποτελεσμα

 

ευχαριστω για τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου