Προς το περιεχόμενο

Music Man Stingray vs Stingray Classic


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα. Είμαι κάτοχος ενός Ray rosewood του 05 και θα ήθελα να ρωτήσω που κυμαίνεται ηχητικά σε σχέση μαυτό το Music Man Stingray Classic (αυτό με τα foams στη γέφυρα). Τι διαφορές έχει εκτός απο τα προφανή foams και το 2 band eq? Ηχητικά απέχει αρκετά η όχι?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- 2 band vs 3 band

- No foams vs foams

- Curved vs slab body (τα ξύλα ποικίλλουν)

- 11" radius glossy vs 7.5" satin (τα τάστα -ειδικά στο παρελθόν- ποικίλλουν)

- Slimmer vs thicker neck

- Top load vs string through body .....και κάτι ψιλοδιαφορές στο nut και στα καπάκια της μπαταρίας αλλά

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ΜΜ και ούτε είμαι παίχτουρας που θα οδηγήσει τα μπάσα στα "άκρα" τους αλλά, προσωπικά, ο ήχος των Classic με γεμίζει περισσότερο. Τα εγγενή mid των MM με καλύπτουν αρκετά (διαίτερα αν έχουν και maple neck) οπότε το mid στα 3-knob ΜΜ δεν με πολυενδιαφέρει (άσε που έχει και παραμετρικό mid ο pre μου και καλύπτομαι απόλυτα). Μεγάλη μου επιθυμία είναι να παίξω και ένα ΜΜ με flats (χωρίς να είναι άταστο).

Α, ναι, δεν παίζω slap.

 

Από την άλλη ο καθείς και τα γούστα του και πιστεύω ότι στα ΜΜ (ως active κιολας) το να το πιάσεις και να παίξεις να δεις πως σου κάθεται στο στυλ σου, είναι πρωτευούσης σημασίας. Καλύτερο το ένα από το άλλο θα το δεις. Κακό όργανο είναι μάλλον δύσκολο (αν σου αρέσουν βέβαια τα ΜΜ) να βρεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχουν περασει και τα 2 απο τα χερια μου (το classic με Maple το standard με rosewood) μπορω να πω με σιγουρια οτι το classic ηταν πιο ολοκληρωμενο ηχητικα σε αυτο που ηθελα.

Κατασκευαστικα και τα 2 αψογα. Το classic μπορει να ηταν 2 band eq ωστοσο τα φυσικα μεσαια που εβγαζε το οργανο ηταν ΠΟΛΥ καλυτερα απο το 3 band του απλου stingray.

Προσωπικα αν ηταν να ξαναπαρω κατι απο τα δυο θα ξαναεπαιρνα το classic και ας επρεπε να δωσω το κατι παραπανω σε χρηματικη αξια. Τα αξιζει τα λεφτα του!

Τα οσα αναφερει ο φιλος audiokostas καλυπτουν την πραγματικοτητα των δυο οργανων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστηκότατες απαντήσεις ευχαριστώ πολύ!Το θέμα είναι αξίζει να έχεις δεύτερο Ray? Η μιλάμε για αντικατάσταση?Πολυ δύκολο ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστηκότατες απαντήσεις ευχαριστώ πολύ!Το θέμα είναι αξίζει να έχεις δεύτερο Ray? Η μιλάμε για αντικατάσταση?Πολυ δύκολο ερώτημα.

 

Αν εχεις το classic ειναι αρκετο. Δεν χρειαζεσαι τιποτε αλλο απο stingray. Αν εχεις το απλο αξιζει να δοκιμασεις το classic και τοτε θα καταλαβεις οτι το αλλο δεν σου χρειαζεται αν πεις να παρεις το classic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου