Προς το περιεχόμενο

Τι βερνίκι είναι το Clear Gloss της Warmoth?


koap4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό Φθινόπωρο σε όλους, να μπώ στο ψητό αμέσως. Έχω ένα μπράτσο Warmoth το οποίο λογω πάχους δεν μου καθόταν καλά. Ε, λοιπόν, το έτριψα το λέπτινα ελάχιστα και το έφερα στα μέτρα μου και έμεινε το Headstock λουστραρισμένο και το πίσω μέρος του μπράτσου ξεβράκωτο.

 

Το δύσκολο μέρος τώρα: Η Warmoth λέει finish Clear gloss. Nitro είναι? υπάρχει σε σπρέυ  καποια δοκιμασμένη μάρκα καλής ποιότητας? Πριν πάω στη λύση του μάστορα λέω να πειραματιστώ λιγο μόνος και ότι προκύψει.

 

Παραθέτω τα specs του μπράτσου μήπως βοηθήσουν:

Style: CBS Stratocaster®  Construction: Vintage Modern Construction  Orientation: Right Handed  Neck Wood: Maple  Fingerboard Wood: Indian Rosewood  Nut Width: 1-11/16"  Back Shape: Fatback Fret   Size: 6150  Tuner Ream: Schaller (25/64" 11/32")  Radius: 10-16" Compound  Scale: 25-1/2"  Fret #: 22  Mounting Holes: Standard 4 Bolt   Install Inlays: Cream Face Dots  Finish: Clear Gloss

 

Άλλη μια σκέψη είναι να το αφήσω έτσι όπως είναι, μιας και μ αρέσει η αίσθηση, αλλα τι αντοχή θα έχει στον χρόνο δεν γνωρίζω, όπως και να 'χει όμως επειδή θα βάλω και decal θα χρειαστώ λούστρο.

 

THX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι νίτρο. Είναι poly.

Δεν πρόκειται μόνος σου να κάνεις εφάμιλλη δουλειά με της Warmoth.

Δοκίμασε Tru Oil με πέρασμα με το χέρι - όχι με σπρέι.

Tru-oil_bottles.jpg

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το λάδι που λέει ο Ray είναι μια λύση. Βέβαια δεν σου καλύπτει το decal και πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι περιστασιακά ίσως θέλει πέρασμα ξανά και ίσως (ανάλογα τα χέρια σου και το περιβάλλον) να μαυρίζει με τη χρήση.

 

Αν ρωτήσεις τους ειδικούς θα σου εξηγήσουν (σωστά) ότι είναι αβέβαιο το πως θα αλληλεπιδράσει το υγρό βερνίκι που θα ψεκάσεις με αυτό που έχει ήδη αν δεν είναι ίδια. Το να κάνεις ένα φινίρισμα που να θυμίζει εργοστασιακό είναι δύσκολο και απαιτεί κατάλληλο εξοπλισμό και υλικά.

Τα βερνίκια που κυκλοφορούν σε σπρέι δε είναι αρκετά σκληρά οπότε μπορείς να βάλεις μόνο ένα λεπτό στρώμα.

 

Στη θέση σου, δεν θα έτριβα το headstock και θα έβαζα ένα decal από αυτά που είναι στην επιφάνεια όπως τα vintage. Για το πίσω μέρος θα έβαζα 1 λεπτό στρώμα από άχρωμο βερνίκι για ξύλο (στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς) και θα το έτριβα με 600 γυαλόχαρτο μέχρι να φύγει σχεδόν όλο. Μετά θα έβαζα άλλο ένα πολύ λεπτό στρώμα, θα το έτριβα με 600 να λειανθεί και μετά με 1000 και τέλος.

Αν τελικά δεν σου αρέσει και θέλεις να το πας σε μάστορα για κανονικό λουστράρισμα θα είναι ένα τρίψιμο 10 λεπτών να το φέρεις πάλι στην τωρινή κατάσταση.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια σκέψη είναι να το αφήσω έτσι όπως είναι, μιας και μ αρέσει η αίσθηση, αλλα τι αντοχή θα έχει στον χρόνο δεν γνωρίζω,

 

δεν θα παθει ΤΙΠΟΤΑ,το double truss rod της Warmoth ειναι πραγματικο κτηνος και εγγυαται μπρατσο τουφεκι για μια ζωη.

 

το λέπτινα ελάχιστα

 

Αρα παραμενει κτηνος και αρα πολυ σταθεροτερο απο ενα λεπτο μπρατσο ακομα και παραδοσιακο tr να ειχε.

 

και έμεινε το Headstock λουστραρισμένο

 

τοτε εισαι μια χαρα,βαζεις ΑΠΟ ΠΑΝΩ ενα decal (οπως κανει η Fender στα vintage μοντελα)

 

το true oil ειναι επισης μια χαρα εδω μπορεις να δεις πως εχω κανει το μπρατσο της tele μου με 10 περασματα (6 χρονια μετα παραμενει ιδιο χωρις καμμια φθορα)

 

https://www.photobox.co.uk/my/photo?album_id=24549423&photo_id=630691069

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμάσει το tru-oil το οποίο ομολογουμένως δίνει μιά γυαλάδα σχεδόν εφάμιλη με το νίτρο αλλά το χέρι συνεχίζει να "κολλάει" όπως και στο λούστρο. Αν σου αρέσει -όπως και σε 'μένα- η αίσθηση του γυμνού ξύλου που το χέρι "φέυγει" στο παίξιμο και δεν σε ενδιαφέρει να γυαλίζει το μπράτσο τότε σου συνιστώ το tung-oil που είναι τελείως διαφορετικό σε αποτέλεσμα οπτικό και παικτικά είναι κατά τη γνώμη μου ότι πιό κοντά στο γυμνό ξύλο. Το έχω βάλει ήδη σε δύο μπράτσα κιθάρας και δεν το αλλάζω με τίποτα.

 

Αν το αφήσεις γυμνό, το ξύλο σιγά-σιγά θα οξυδωθεί και θα πάρει τη γνωστή γκριζωπή απόχρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μαλλον θα ξεκινήσω με ενα απαλό λουστραρισμα όπως λέει ο φίλος ο Harilatron, και ανάλογα του αποτελέσματος συνεχίζω και για το decal. Γνωρίζετε καμιά αξιόπιστη μάρκα έτοιμου σπρέυ? Κάπου διάβασα για το SONAX 1k ή 2k ότι είναι καλό, ή να πάω σε καταστήματα  με σπρέυ αυτοκινήτων και να ζητήσω κάτι απο εκεί?

 

Παλιότερα σε ένα αλλο μπράτσο είχα χρησιμοποιήσει νομίζω το Auto Clear HS 496 2Κ της HB BODY με πολύ καλα αποτελέσματα, αλλα δεν είμαι και σίγουρος αν ήταν όντως αυτό που μου άρεσε ή καποιο άλλο πέρασαν 3 χρόνια. Το γνωρίζει κανείς το συγκεκριμένο?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα για το SONAX 1k ή 2k ότι είναι καλό,

Το 2Κ είναι πολύ καλό...είναι ότι και το poly στις κιθάρες....αλλά επειδή είναι 2 συστατικών με το που θα το ανοίξεις "ζει" για 2-3 μέρες το πολύ, κάτι που το κάνει ασύμφορο για ένα απλό decal

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πίσω μέρος θα έβαζα 1 λεπτό στρώμα από άχρωμο βερνίκι για ξύλο (στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς) και θα το έτριβα με 600 γυαλόχαρτο μέχρι να φύγει σχεδόν όλο. Μετά θα έβαζα άλλο ένα πολύ λεπτό στρώμα, θα το έτριβα με 600 να λειανθεί και μετά με 1000 και τέλος.

 

+ 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα οκ, THX σε όλους για τις απόψεις τους το μπράτσο τελείωσε. Λίγα λόγια για τη διαδικασία που ίσως βοηθήσουν και άλλους.

 

Έγινε όπως είπε ο Harilatron (έπερνε να κάνω ακόμη ένα χέρι αλλά τελείωνε το ΣΚ) με την πρόσθετη ενέργεια ότι χρησιμοποιήσα 600αρι - 1500άρι - και 3000, το γυαλόχαρτο δουλευόταν βρεγμένο σε μπώλ με νερό και λίγο υγρό πιάτων (το είδα στο Youtube) για να αποφευχθούν οι μικρές γρατσουνιές. Ετριψα και το Headstock ελάχιστα ίσα που να φύγει η γυαλάδα και ξαναλουστραρίστηκε 2 χέρια με τον ίδιο τρόπο μόλις μπηκε το decal. Αν είχα περισσότερο χρόνο και ήξερα ότι το αποτέλεσμα θα ήταν τόσο καλό θα έτριβα τελείως και το Headstock.

 

Λούστρο χρησιμοποίησα το Auto Clear 496 HS 2K της Body (αλλά δεν είναι από αυτά που αντέχουν 2-3 μέρες, παρ' ότι γράφει 2Κ)  στεγνώνει γρήγορα και σκληραίνει καλά... -ΠΡΟΣΟΧΗ- μην ακούτε που λένε σε 2-3 ώρες τρίβεις και ξαναλουστράρεις, το αφήνετε 1 ημέρα το λούστρο κάθεται ομοιόμορφα σκληραίνει πολύ καλά και μετά τρίβεις, ισχύει για όλα τα σπρέυ. Η διαδικασία πήρε 4 ημέρες

 

Μου έκανε εντύπωση ότι έστω και με την έλάχιστη λέπτυνση που έγινε, 2-3 χιλιοστά άλλαξε ο ήχος (προς το καλύτερο για μένα), ανέπνευσε ο Neck Texas Special στη ΜΙ Μπάσα, του έδωσε καλύτερο σκάσιμο, ενώ πριν όπως ήταν ρόπαλο μου Gibson..νιζε λίγο (δλδ λίγο πιο μουντά σκασίματα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκανε εντύπωση ότι έστω και με την έλάχιστη λέπτυνση που έγινε, 2-3 χιλιοστά άλλαξε ο ήχος (προς το καλύτερο για μένα), ανέπνευσε ο Neck Texas Special στη ΜΙ Μπάσα, του έδωσε καλύτερο σκάσιμο, ενώ πριν όπως ήταν ρόπαλο μου Gibson..νιζε λίγο (δλδ λίγο πιο μουντά σκασίματα).

 

Άλλαξες και χορδές να υποθέσω...; ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου