Προς το περιεχόμενο

καλώδιο και ένταση


santso 4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Παραγγέλνω τις προάλλες ένα καλώδιο από ένα μάστορα. Jack to jack αλλά γωνία κι απ΄τις δυο μεριές. Δεν έβρισκα έτοιμο τέτοιο και γι αυτό είπα να μου το φτιάξουν. Το παίρνω παρασκευή βράδυ. Αλλά, το καλώδιο κόβει ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ το gain - εν τέλει την ένταση - σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο. Δεν το μέτρησα με πολύμετρο ή κάτι τέτοιο (δεν ξέρω απο ηλεκτρονικά, αλλιώς θα το φτιαχνα μόνος μου) αλλά γκαρίζει κατευθειαν τόσο πολύ με τ' αυτί η διαφορά που είναι περιττό. Τι να πώ... 4 μέτρα και τα jack γράφουν πάνω switchcraft (μάρκα? μάλλον...) κοστος 20 ευρώ.

 

Τι πρέπει να κάνω? Υποτίθεται οτι είναι καλά βυσματα... να του το πάω ή να υποθέσω οτι "τα καλά καλώδια προβάλλουν τέτοια αντίσταση" :P ?

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως δεν εχει γινει καλα η κολληση

 

ω ή να υποθέσω οτι "τα καλά καλώδια προβάλλουν τέτοια αντίσταση" Tongue ?

 

ισα ισα τα καλα καλωδια εχουν εξαιρετικα χαμηλο capacitance

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισα ισα τα καλα καλωδια εχουν εξαιρετικα χαμηλο capacitance

 

 

Ναι, αυτό φαντάστηκα κι εγώ... Θα του το πάω πίσω!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε τα βυσματα στις κολλήσεις και ξεγυμνωσε λίγο το καλώδιο (+) όσο προεξεχει, συνήθως έχουν επικάλυψη μια μαύρη μεμβράνη και μέσα είναι το καλώδιο. Μπορεί να το έχει ξεχάσει. Αν δεν το έχει κάνει το αποτέλεσμα είναι η μειωμένη ένταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει η επικαλυψη?Η επικαλυψη προστατευει τον χαλκο απο φθορα και οξειδωση.

Το να κοπει ,να ξεγυμνωθει και να ξανακολληθει σωστα οκ αλλα το να ξεγυμνωθει ενω ηδη κολλημενο δεν θ'αλλαξει κατι.

Το προβλημα ειναι οτι ο ανθρωπος δηλωσε οτι δεν εχει ιδεα απο ηλεκτρονικα και εδωσε 20 ευρω για ενα καρφι σε καρφι ενω θα μπορουσε να χε δωσει για ενα 4μετρο 7-8 ευρω αν ηξερε να κολλαει.

Για μενα ας το παει στον "μαστορα" να το ξανακολλησει και ας παρει ενα φθηνο κολλητηρι να μαθει βασικο soldering ωστε να μην πληρωνει τον καθε "μαστορα".

Το να μαθει soldering ισως παρει λιγο καιρο αλλα δεν ειναι rocket science και γλιτωνεις πολλα λεφτα,οχι μονο σε καλωδια αλλα και σε αλλες μικροεπισκευες που ειναι τελειως πεταμενα λεφτα για τεχνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει η επικαλυψη?Η επικαλυψη προστατευει τον χαλκο απο φθορα και οξειδωση.

Το να κοπει ,να ξεγυμνωθει και να ξανακολληθει σωστα οκ αλλα το να ξεγυμνωθει ενω ηδη κολλημενο δεν θ'αλλαξει κατι.

 

Μαλλον δεν έχεις καταλάβει καθόλου τι λέω... μιλάω για την μεβράνη που είναι καλυμμένο το εσωτερικό καλώδιο και όχι να το καθαρίσει να φανεί ο χαλκός, ούτε να το ξεκολήσει, με ένα κοπιδάκι με τη μυτούλα του απλώς θα ξεφλουδίσει και θα καθαρίσει από το καλωδιο όσο προεξέχει, την μεβράνη. Στην εικόνα είναι το carbon impregnated polymer sub-shield.  Τα καλώδια των (7-8 ευρώ μαζί με τα βύσματα) που λες, συνήθως δεν έχουν αυτή την προστάσια, τα πιο ακριβα την έχουν και χρειάζεται να το κάνεις. Το έχω πάθει και γώ, παρ' ότι συνηθήζω να κολλάω μόνος μου τα καλώδια, για να γλιτώσω κόπο το άφησα στον μάστορα και αυτός στον βοηθό του με το γνωστό αποτέλεσμα

cables.gif.7249518d6eb756d4ce2374a09051201c.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον εχει κολληθει το καλωδιο δεν εχει διαφορα ο,τι και αν γινει.

Η μεμβρανη που λες εχει ηδη γυμνωθει για να κολληθει το καλωδιο.

 

Το belden που χρησιμοποιω για τις non balanced συνδεσεις μου εχει 1 ευρω το μετρο και ειναι επαρκες για αυτην τη δουλεια.Βαλε και 2 rean βυσματα επισης απο 90 λεπτα και ετσι βγαινει στα 6 ευρω.

Ενδεικτικη τιμη εδωσα.Αν θελεις mogami και neutrik καντα 15 καντα και 20.

 

Η αρχη παραμενει η ιδια.Λαθος κολληση,λαθος καλωδιο.

Ξανακολλας (ή το πας πισω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι σίγουρος ότι έχει ξεγυμνωθεί,... γιατί έτσι πίστευα και γω, αν απλά ξεγυμνωσε βιαστικά μόνο τον χαλκό η μεμβράνη παραμένει, χρειάζεται να την ξεφλουδισει σαν πατάτα. Αλλά από τη στιγμή που δεν γνωρίζει ο φίλος ας το πάει πίσω στο μάστορα γιατί μπορεί να φταίει και το ίδιο το καλώδιο και ελπίζω να γνωρίζει και αυτός που του το έφτιαξε  και να μην του κάνει τζιριντζαντζουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό φαντάστηκα κι εγώ... Θα του το πάω πίσω!

+1

Αφού δεν γνωρίζεις πως και τι, είναι η καλύτερη λύση.

Μην το ανοίξεις καθόλου.

Είναι υποχρέωσή του να στο δώσει πλήρως λειτουργικό.

 

Αν και χρησιμοποιώ μία γωνία στη πλευρά του καλωδίου που πάει στο μπάσο (γιατί το jack είναι κάθετο στο pickguard και δεν θέλω να εξέχει) η άποψή μου είναι ότι οι γωνίες είναι συνήθως μέτριες (μηχανικά) υλοποιήσεις (ακόμα και τα "ονόματα") και επιρρεπείς στην κακή συνδεσμολογία και μειωμένη αντοχή.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου