Προς το περιεχόμενο

Πεταλάκια και ρεύμα


vaged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!!

Η ερώτηση μου είναι απλή! 'Εχω 3 πεταλάκια. Γίνεται με 1 τροφοδοτικό(9V) να λειτουργήσουν και τα 3 ή χρειάζεται 1 τροφοδοτικό το καθένα για να λειτουργήσει;  ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορείς αρκεί το τροφοδοτικό που θα πάρεις αθριστικά να υποστηρίζει τις 3 καταναλώσεις συν 50% extra για σιγουριά. Π.χ. εάν το κάθε πεταλάκι καταναλώνει 200mA, τότε το τροφοδοτικο ας είναι κοντα στο 1Α (3χ200= 600mΑ  επιπλέον +50%=300mΑ συνολικά 900mA.

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!!

Η ερώτηση μου είναι απλή! 'Εχω 3 πεταλάκια. Γίνεται με 1 τροφοδοτικό(9V) να λειτουργήσουν και τα 3 ή χρειάζεται 1 τροφοδοτικό το καθένα για να λειτουργήσει;  ??? ???

 

εξαρταται απο τα πεταλακια και το τροφοδοτικο,δυστυχως ΜΥΡΙΖΩ ΜΕ ΜΑΝΙΑ ΤΑ ΝΥΧΙΑ μου και δεν μπορω να διαπιστωσω ΠΟΙΑ πεταλακια και ΠΟΙΟ τροφοδοτικο εχεις... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ τη σχετική μου ερώτηση χωρίς να χρειαστεί να μυρίσει κάποιος τα νύχια του;  :P

έχω τα MXR stereo chorus και bass blowtorch τα οποια είναι 18v. Έχω επίσης ένα τροφοδοτικό που στα 18v δίνει 3.5Α. Υποθέτω ότι δίνει και με το παραπάνω το απαραίτητο ρεύμα. Τι καλώδιο χρειάζομαι για να τα συνδέσω μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται απο τα πεταλακια και το τροφοδοτικο,δυστυχως ΜΥΡΙΖΩ ΜΕ ΜΑΝΙΑ ΤΑ ΝΥΧΙΑ μου και δεν μπορω να διαπιστωσω ΠΟΙΑ πεταλακια και ΠΟΙΟ τροφοδοτικο εχεις... ;D

Γράφει ότι είναι 9βολτα τα πεταλάκια. Άρα είναι θέμα συνολικής ισχύς με λίγο αέρα για να μην ζορίζεται το τροφοδοτικό.

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ τη σχετική μου ερώτηση χωρίς να χρειαστεί να μυρίσει κάποιος τα νύχια του;  :P

έχω τα MXR stereo chorus και bass blowtorch τα οποια είναι 18v. Έχω επίσης ένα τροφοδοτικό που στα 18v δίνει 3.5Α. Υποθέτω ότι δίνει και με το παραπάνω το απαραίτητο ρεύμα. Τι καλώδιο χρειάζομαι για να τα συνδέσω μαζί;

Πόσα mA μέγιστη κατανάλωση έχει το κάθε πεταλάκι? Συνήθως το γράφει σε ταμπελάκι από κάτω.

 

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφει ότι είναι 9βολτα τα πεταλάκια. Άρα είναι θέμα συνολικής ισχύς με λίγο αέρα για να μην ζορίζεται το τροφοδοτικό.

 

και αν το ενα ειναι germanium fuzz με reverse polarity & το αλλο Line 6 ?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ τη σχετική μου ερώτηση χωρίς να χρειαστεί να μυρίσει κάποιος τα νύχια του;  :P

έχω τα MXR stereo chorus και bass blowtorch τα οποια είναι 18v. Έχω επίσης ένα τροφοδοτικό που στα 18v δίνει 3.5Α. Υποθέτω ότι δίνει και με το παραπάνω το απαραίτητο ρεύμα. Τι καλώδιο χρειάζομαι για να τα συνδέσω μαζί;

 

Ενα daisy chain σαν και αυτο

 

http://www.musiciansfriend.com/accessories/visual-sound-multi-plug-5-cable-for-1-spot-adapter

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ακόμα μια απορία μιας και είμαι ψιλοάσχετος με το θέμα  ::)  ::)

Ας πούμε ωραία έχω τα πεταλάκια και παίρνω και ένα τροφοδοτικό το οποίο μπορεί να τα τροφοδοτήσει όλα...

Η σύνδεση πως θα γίνει;; Δηλαδή θα συνδέσω το τροφοδοτικό σε 1 πεταλάκι που θα είναι συνδεδεμένο με τα υπόλοιπα και αυτά θα τροφοδοτούνται μεταξύ τους;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνδέσεις το τροφοδοτικό με κάθε ένα πετάλι. Είναι πολύ απλό, δε θα δυσκολευτείς κάπου. Απλά αν πάρεις το one-spot, θα χρειαστείς και το "χταποδάκι" που σου χει βάλει στο link ο Superfunk.

 

Πες μας ποια πετάλια έχεις, μπας και έχεις κανά "περίεργο" που θέλει διαφορετική τροφοδοσία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου