Προς το περιεχόμενο

Παραπλανητικές τακτικές στις αγγελίες


ggsaxman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό θέμα,καθώς σαν ενεργός μουσικός και πολυοργανίστας,έχω πάρει (κυρίως),έχω πουλήσει και έχω ανταλλάξει πράματα από τις αγγελίες όλα αυτά τα χρόνια κι έχω βρεί και συνεργάτες επίσης!

Πέρα από το γεγονός οτι έχω πέσει κι εγώ θύμα του απίστευτου Βαφόπουλου από Θεσ/νίκη (αλλά αυτή η ιστορία έχει πάρει το δρόμο της δικαιοσύνης),δεν μπορώ να μην παρατηρήσω κάποια πολύ ενοχλητικά σημεία σε αυτό το κομμάτι του Noiz...

 

Πρώτα απ όλα με ενοχλεί που οι περισσότερες πιά αγγελίες έχουν φωτογραφίες από το ίντερνετ (και οχι γνήσιες φωτογραφίες του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ αντικειμένου) για αυτά που πωλούνται με αποτέλεσμα συχνά ο αγοραστής να βρίσκεται μπροστά σε τρελές εκπλήξεις κατά την αγορά!

Π.χ. αγόρασα,πολύ φτηνά είναι η αλήθεια,ένα rack effect τις προάλλες και η πρόσοψη ήταν με εντελώς φθαρμένο χρώμα και δεν υπήρχε και τροφοδοτικό.Δεν άφησα αρνητικό feedback γιατί αφ ενός ο πωλητής ηταν πολύ ευγενικός και με βοήθησε να βρώ φτηνό τροφοδοτικό και μου έκανε και μιά μικρή έκπτωση...

Ρε παιδιά,στην εποχή που όλοι κυκλοφοράμε με ένα κινητό στο χέρι κι ανεβοκατεβάζουμε στο internet τα άντερά μας,δεν είναι τίποτα σπουδαίο 2-3 φωτό για να βοηθήσουμε τον αγοραστή και-κυρίως-να μη σπαταλάμε άδικα το χρόνο του στα ραντεβού!

 

Επειτα το ζήτημα των αξιολογήσεων...Πραγματικά βοηθάει να ξέρουμε όλοι ποιός είναι ποιός..Μπείτε στον κόπο και γράψτε λίγες λέξεις!Με απογοητεύει να γράφω καλά λόγια για κάποιον (αφού μου το ζήτησε κιόλας!) και να μην εχω αντίστοιχη απάντηση μιας και δεν έκανα παζάρια,ήμουνα στην ώρα μου και όλα πήγαν πρίμα...Εχω κάνει καμμιά 50ριά συναλλαγές (ναι,ναι...) κι έχω...1 αξιολόγηση!

 

Ενημερώνουμε τον αγοραστή μας για το ταχυδρομικό κόστος (όπου υπάρχει)!Αυτό σε όλα τα site αγοραπωλησιών παγκόσμια είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του πωλητή!Πριν από λίγο,ένας "πωλητής" στράβωσε όταν του το ζήτησα και ακύρωσε την πώληση,ωραίος? :-\

 

Πιστεύω,τέλος,οτι πρέπει να επανέλθουν τα σχόλια στις αγγελίες και θα πρέπει να μπορούν να σχολιάζουν ΜΟΝΟ μέλη και οχι επισκέπτες (για ευνόητους λόγους)!Εμένα,έτυχε να μου διορθώσει την τιμή πώλησης φίλος που ενδιαφέθηκε για κάτι που έδινα και ζητούσα παραπάνω από όσα θα έκαναν την αγγελία μου να έχει κάποιο αποτέλεσμα..Στο μεταξύ είχα χάσει πολλούς πιθανούς αγοραστές.Ευτυχώς,ο άνθρωπος ηταν ενημερωμένος και καλοπροαίρετος!

Αυτά.... ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως για τις φωτογραφίες, όταν πούλησα την εσωτερική κάρτα ήχου, δε μπορούσα να την βγάλω απ'τον Η/Υ (λόγω δουλειάς) και άλλωστε, εσωτερική κάρτα είναι... τι σκατά να πάθει;

 

Τέλος πάντων όλα καλά πήγαν γενικά...

 

Προενισχυτή μικροφώνων και μικρόφωνα (ΑΚΡΙΒΑ) που πούλησα, είχα βγάλει, φυσικά, φωτό. Εκεί δεν υπάρχει δικαιολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει,καταλαβαινω καποιος να μην εχει ευκαιρες φωτο για την αγγελια,ειτε να βγαζει και να τις ανεβαζει μετα απο μερικες μερες,παντως συνηθως αυτο τακτοποιειται μεσα απ την επικοινωνια με τα mail αν καποιος ενδιαφερθει.

Οπως με την επικοινωνια γινονται και οι συνεννοησεις για τα μεταφορικα κλπ.

Τωρα για τις αξιολογησεις δεν ξερω,εχω ελαχιστες σε σχεση με τις συναλλαγες που εκανα και δεν τις ζηταω ποτε,αλλα τις δινω παντα οποτε μου τις ζητανε. Οπως και να το κανουμε δεν ειναι ebay το smart και μαλλον ουτε φιλοδοξει να γινει,μια χαρα δουλευει και ετσι για μενα.

Τα σχολια απο οτι θυμαμαι λειτουργουσαν αρνητικα εξαιτιας καποιων,το βρισκω προτιμοτερο προσωπικα να με ενημερωσει καποιος με μηνυμα οτι πχ το αντικειμενο που δινω 100 εχει βγει σε προσφορα και κανει καινουριο 90,παρα να ειναι ανοιχτα τα σχολια και να μπαινουν καποιοι με σκοπο μονο και μονο να διαλυσουν τις αγγελιες καποιων αλλων.

Παντως σε πραγματα μεγαλης αξιας (το ποια ειναι μεγαλη αξια για τον καθενα ειναι υποκειμενικο και διαφορετικο,για αυτο και δεν αναφερω καποιο οριο) το καλυτερο ειναι η συναλλαγη να γινεται απο κοντα για τον απαραιτητο ελεγχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για τις φωτογραφίες, όταν πούλησα την εσωτερική κάρτα ήχου, δε μπορούσα να την βγάλω απ'τον Η/Υ (λόγω δουλειάς) και άλλωστε, εσωτερική κάρτα είναι...

 

Προφανώς εξαιρείται μιά τέτοια πε΄ριπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποχρεωτική η φωτογραφία σε όργανα, πεταλάκια, και οτιδήποτε άλλο κρατιέται, πατιέται ή φοριέται. Για το καλό και τη διευκόλυνση όλων.

 

Στα υπόλοιπα ας κάνει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει. Σίγουρα η πραγματική φωτογραφία βοηθάει στην πώληση με πολλούς τρόπους. Extra cookies σε όσους φωτογραφίζουν μικροζημιές σε εξοπλισμό - γιατί αν μιά κιθάρα έχει "τα κλασικά χτυπηματάκια" με φωτογραφία καινούριας και δεν είναι έστω σε τιμή σοκ, προσπερνάμε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει,καταλαβαινω καποιος να μην εχει ευκαιρες φωτο για την αγγελια,ειτε να βγαζει και να τις ανεβαζει μετα απο μερικες μερες,παντως συνηθως αυτο τακτοποιειται μεσα απ την επικοινωνια με τα mail αν καποιος ενδιαφερθεί

 

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί (αν υπάρχουν φωτό για να σταλούν με email)δεν μπαίνουν από την αρχή...Γιαυτό δέχεται και φωτό το σύστημα.Αλλιώς θα το ψάχναμε μονοι μας στο Google.Δε χρειάζεται να προηγηθούν περιτά email και να τραβάει και σε χρόνο το πράμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποχρεωτική η φωτογραφία σε όργανα, πεταλάκια, και οτιδήποτε άλλο κρατιέται, πατιέται ή φοριέται. Για το καλό και τη διευκόλυνση όλων.

 

Στα υπόλοιπα ας κάνει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει. Σίγουρα η πραγματική φωτογραφία βοηθάει στην πώληση με πολλούς τρόπους. Extra cookies σε όσους φωτογραφίζουν μικροζημιές σε εξοπλισμό - γιατί αν μιά κιθάρα έχει "τα κλασικά χτυπηματάκια" με φωτογραφία καινούριας και δεν είναι έστω σε τιμή σοκ, προσπερνάμε χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Αει γειά σου! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί (αν υπάρχουν φωτό για να σταλούν με email)δεν μπαίνουν από την αρχή...Γιαυτό δέχεται και φωτό το σύστημα.Αλλιώς θα το ψάχναμε μονοι μας στο Google.Δε χρειάζεται να προηγηθούν περιτά email και να τραβάει και σε χρόνο το πράμα...

 

 

Καποιος μπορει να μην το πολυεχει με την τεχνολογια ωστε να περασει τις φωτο απο το κινητο-φωτογραφικη στο pc του,καποιος μπορει να μην εχει βγαλει καν φωτογραφιες απο το αντικειμενο γιατι το εχει στο παταρι ή στην αποθηκη ή στο στουντιο κλπ την ωρα που του ηρθε να δημοσιευσει την αγγελια κλπ

Προσωπικα δεν με πειραζει,αρκει φυσικα μετα την επικοινωνια να μου ερθουν στο mail καποιες φρεσκες φωτογραφιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου