Προς το περιεχόμενο

Αγορα 2ης κιθαρας


guitarunner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω ολους τους φιλους...εχοντας ως βασικο οργανο μια χειροποιητη strat με 3 μονους ψαχνω για μια 2η κιθαρα,πρωτον,για να μη ταλαιπωρω τοσο τη strat μιας και ειναι ακριβη και

κυριως για να μου δωσει καποιους ηχους(τυπου zepellin,zztop,acdc κλπ) πιο groovie ...εχω κατα νου κατι με 2 humbuckers και καποια μοντελα που τσεκαρα ειναι

sgj,sgspecial,prs se standard 22,epiphone les paul custom,cort sunset,vintage v100 lemon drop

 

Δυστυχως και ενω ξερω πανω κατω τις προδιαγραφες της καθε κιθαρας ΔΕΝ εχω τη δυνατοτητα να τις δοκιμασω..ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη με οριο τα 600 ευρω??με ενδιαφερουν φυσικα και προτασεις για μεταχειρισμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gibson SG Special Faded ~2008 (εκεί γύρω χρονολογικά). Ελαφριά κιθάρα με τρομερό ήχο. Αξίζει να περιμένεις να βρεις μια στα μεταχειρισμένα, γύρω στα 400-450 ευρώ (άντε 500 αν έχει και σκληρή θήκη). Επίσης κοίτα και προς LP Studio μεριά. Για αυτά που θέλεις να παίξεις καλύτερα κοίτα προς Gibson κατ' εμέ, εκτός αν θες να δεις και τα μοντέλα τις Gretsch που κυκλοφορούν και είναι καλά για ΖΖ TOP, AC/DC κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τις Chapman guitars. Πάρα πολύ καλές κιθάρες σε εξωφρενικές τιμές!

 

Review απο luthier: https://www.youtube.com/watch?v=8RkD1WIjruo

 

Τιμές Thomann: http://www.thomann.de/gr/lp_models.html?filter=true&manufacturer[0]=Chapman%20Guitars

 

Τιμές απευθείας απο τον αποκλειστικό αντιπρόσωπο στην Αγγλία: http://www.andertons.co.uk/Products/Products.asp?keyword=chapman+ml2&type=search&attributeXML0=||||#1443350370138page-1

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενε μεχρι να βρεις ευκαιρια να δομιμασεις.

Οι κιθαρες που ανεφερες ειναι ολες καλες για τα λεφτα τους.

Το θεμα ειναι οτι υπαρχει περιπτωση να εχεις συνηθισει σε ενα νορμαλ strat μπρατσο (υποθετω οτι η στρατ σου κατι τετοιο φοραει και οχι κανενα V ή κανενα ροπαλο),και να πεσεις πανω σε καποιο ροπαλο της gibson και να ξενερωσεις τοσο που να μη θελεις να την ξαναπιασεις.

Οποτε χωρις βιασυνη,βρες τροπο να δοκιμασεις καποια-ες απο αυτες που εχεις κατα νου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες και τις προτασεις σας..η strat ειναι φτιαγμενη κατα παραγγελια και το μπρατσο της ειναι flame maple με asymetrical contour...μεχρι τη μεση ειναι το κλασικο c shape και μετα γινεται v κλιση προς τα κατω..ειναι πιο παχυ απο της american deluxe οχι ομως ροπαλο..τελικα μιας και βιαζομουν πηρα την epiphone les paul 60s tribute plus...απο οσα διαβασα στο net ειναι η αντιστοιχη classic player σε les paul οσο αφορα τα specs και την ποιοτητα κατασκευης και μαλιστα με σκληρη θηκη..την πηρα μεταχειρισμενη και συντομα θα ναι στα χερια μου...αυτο που περιμενω ειναι μια αξιοπρεπη κιθαρα με καλο sustain,γλυκο les paul γρεζι και στιβαρη στο κρατημα..ελπιζω να πεσω μεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανοιξα το θεμα νομιζω πρεπει και να το κλεισω με τον καταλληλο τροπο..σημερα παρελαβα την κιθαρα..ειναι η epiphone les paul 1960 Tribute plus..ειναι ακριβως αυτη εδω

Παιδια εχω μεινει με το στομα ανοιχτο..προκειται για ενα οργανο με την πρωτη επαφη φαινεται να δικαιολογει καθε ευρω απο τα 430 που δαπανησα τελικα για να την παρω μεταχειρισμενη..ειναι στιβαρη και σχετικα βαρια..το μανικι της ειναι αλφαδι χωρις buzzαρισματα και χωρις dead notes..το nut κομμενο με προσοχη και το φινιρισμα της παρα πολυ καλο..ιδιως στο μπρατσο ειναι πολυ smooth και επιτρεπει στο χερι να κινειται με τη μεγιστη ευκολια...το καλυτερο απ'ολα ομως ειναι οι μαγνητες της Gibson USA '57 Classic humbuckers..με το πρωτο ακουσμα δινουν ακριβως τον ηχο που εψαχνα...Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο gibson les paul και δεν εχουν περασει απο τα χερια μου ακριβα μοντελα της εταιριας μιας και παντα επαιζα με strat και tele...ομως η κιθαρα ειναι με διαφορα καλυτερη απο τις οσες(και ειναι αρκετες)epiphone les paul και ltd κιθαρες εχω δοκιμασει..αν κανεις ψαχνει για 2ο οργανο η για την πρωτη του les paul την προτεινω με κλειστα ματια..μοιαζει σαν ενα μοντελο που φτιαχτηκε για να ανεβασει το prestige της epiphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου