Προς το περιεχόμενο

Επιστρεφει το βινυλιο?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

παντως το βινυλιο κατα πασα πιθανοτητα θα επιβιωνει και στην εποχη που το cd θα εχει εξαφανιστει (η οποια δεν αργει, ξερετε πολυ κοσμο κατω των 25 ας πουμε που να εχει cd player?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οποια δεν αργει, ξερετε πολυ κοσμο κατω των 25 ας πουμε που  εχει cd player να γνωριζει τι ΕΙΝΑΙ το cd?

 

κορεκτεντ  ;D

 

εδω κοντευουμε να το ξεχασουμε εμεις οι ...γεροι.... ;D...ηρθε χθες ενας...δεινοσαυρος φιλος μου στο σπιτι και ηθελε να του..περασω σε ....cd καποια κομματια μου....τον κοιτουσα σα χανος.... ;D ;D ..."καλα ρε ανθρωπε μου" του ειπα...."ΣΤΙΚΑΚΙ δεν εχεις?"  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα επιβιωσει, αν ειναι καλυτερο χειροτερο κτλ ειναι εν μερει σε θεωρητικο επιπεδο. Εγω το θεμα το ανοιξα για αλλο λογο και οχι να αναλυσουμε τα υπερ και τα κατα του καθε φορματ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ανοιξα για αλλο λογο

 

και σου εξηγησαμε (με ΣΤΟΙΧΕΙΑ)  οτι ΔΕΝ ισχυει αυτο που ρωτας.

 

το βινυλιο ΔΕΝ επιστρεφει και ουτε ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να επιστρεψει ΠΟΤΕ.

 

με το βινυλιο ασχολουνται περιπου οσοι ανθρωποι ασχολουνται με τις ΓΡΑΦΟΜΗΧΑΝΕΣ ...δηλ. ο ΛΑΚΗΣ.... ;D ;D

 

Πες μας ΛΑΚΗ ποσες UNDERWOOD έχεις?  ;D   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ασε που μονο ενας ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ θα αγοραζε ενα...βινυλιο το οποιο θα ειχε ΨΗΦΙΑΚΑ ηχογραφημενη και μαστεραρισμενη μουσικη... ;D...

 

Ως κάτοχος 2 τέτοιων βινυλίων (digitaly remastered) και αρκετών άλλων παλαιών, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι σε αναλογικό ολοκληρωμένο ενισχυτή (χωρίς ολοκληρωμένα και άλλες τέτοιες αηδίες) με αξιοπρεπή ηχεία και ανάλογη κεφαλή- βελόνα, δεν υπάρχουν  διαφορές.

 

Αν όμως όλα αυτά τα βάλεις να παίξουν σε λαμπάτο προ και λαμπάτο τελικό με ηχεία Alnico, απλά ακούς άλλο δίσκο.

Τώρα βέβαια και το cd player που σύνδεσα εκεί (και ζητάω συγνώμη για την ιεροσυλία) παίζει παπάδες.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βέβαια και το cd player που σύνδεσα εκεί (και ζητάω συγνώμη για την ιεροσυλία) παίζει παπάδες.

 

μονος σου το ειπες...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΥΝΙΛΙΟ ;D...ειναι απλα το πολυ καλυτερο ηχοσυστημα.....(το οποιο το εχει το 0,0001% του παγκοσμιου πληθυσμου που ακουει μουσικη)

 

προσωπικα ολα τα ηχογραφημενα ψηφιακα βινυλια που εχω ακουγονται ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο τα αντιστοιχα cd.

 

δεν υπαρχει απολυτως καμμια λογικη ενας δισκος που γραφτηκε/μιξαριστηκε σε DAW να βγει σε βινυλιο.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σου εξηγησαμε (με ΣΤΟΙΧΕΙΑ)  οτι ΔΕΝ ισχυει αυτο που ρωτας.

 

το βινυλιο ΔΕΝ επιστρεφει και ουτε ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να επιστρεψει ΠΟΤΕ.

 

με το βινυλιο ασχολουνται περιπου οσοι ανθρωποι ασχολουνται με τις ΓΡΑΦΟΜΗΧΑΝΕΣ ...δηλ. ο ΛΑΚΗΣ.... ;D ;D

 

Πες μας ΛΑΚΗ ποσες UNDERWOOD έχεις?  ;D  

Δε με αφορουν τα στοιχεια που εβαλες γιατι το θεμα το ανοιξα για αλλο λογο και οχι αυτον που καταλαβες.

 

Κατα δευτερο η απολυτοτητα στις αποψεις σου επισης δε με ενδιαφερει και δεν ειναι και θεσφατο (ας θυμηθουμε τις απολυτες αποψεις σου περι ελευσης δραχμης).

 

Κατα τριτο ουτε εγω ασχολουμαι με βινυλιο και δε με νοιαζει αν επιστρεψει η οχι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με αφορουν τα στοιχεια που εβαλες γιατι το θεμα το ανοιξα για αλλο λογο και οχι αυτον που καταλαβες.

Κατα δευτερο η απολυτοτητα στις αποψεις σου επισης δε με ενδιαφερει και δεν ειναι και θεσφατο (ας θυμηθουμε τις απολυτες αποψεις σου πςρι ελευσης δραχμης).

Κατα τριτο ουτε εγω ασχολουμαι με βινυλιο και δε με νοιαζει αν επιστρεψει η οχι.

 

 

 

οι οποιες φυσικα αποδειχτηκαν (και ευτυχως εγιναν αποδεκτες απο την τρεχουσα κυβερνηση αλλα και τον..."λαο" που ευτυχως εστειλε τους ημιτρελλους δραχμολαγνους εκει που τους αξιζει ) κατα 11100000% ΣΩΣΤΕΣ...αλλοιως σημερα θα ανταλλασαμε μηνυματα με το ..ταχυδρομικο περιστερι λογω ελλειψης ηλεκτρικου ρευματος (αν βεβαια ειχαμε χρονο απο το συνεχες κυνηγι των συσσιτιων του ΕΡΥΘΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ). ;D

 

τωρα που βλεπεις την απολυτοτητα μου σε ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ στοιχεια που αποδεικνυουν οτι η..επιστροφη του βινυλιου ειναι απλα ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ  δεν ξερω...

 

αλλα οτι πεις εσυ αφεντικο.....(αν μας εξηγουσες βεβαια και τον ΛΟΓΟ που ανοιξες το thread θα βοηθαγες... ;D)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω απο που πηγαζει ολη αυτη η επιθετικοτητα σου οταν καποιος δε συμφωνει με αυτα που γραφεις. Τελωσπαντων.

 

Τα στοιχεια που εβαλες αφορουν το ποσοστο επι τοις εκατο που εχουν οι πωλησεις δισκων στη μουσικη σημερα. Αυτα που εβαλα εγω αφορουν τα εσοδα απο τις πωλησεις δισκων που ειναι πολλα περισσοτερα απο της αντιστοιχες ψηφιακες. Το γεγονος αυτο θα οδηγησει τις δισκογραφικες στο να προωθησει με διαφορους τροπους αυτο το φορματ?

 

Προφανως στην εποχη της μεταβασης απο το βινυλιο σε cd υπηρχαν αντιστοιχοι Σουπερφανκηδες με τα ΠΟΤΕ τους.  

 

Επισης μη γινεσαι κωλοτουμπας. Ησουν απολυτα σιγουρος και το εγραφες με καθε ευκαιρια οτι θα παμε ΣΙΓΟΥΡΑ σε δρχ και οτι θα βγουμε ΣΙΓΟΥΡΑ απ το ευρω κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ησουν απολυτα σιγουρος και το εγραφες με καθε ευκαιρια οτι θα παμε ΣΙΓΟΥΡΑ σε δρχ και οτι θα βγουμε ΣΙΓΟΥΡΑ απ το ευρω κλπ κλπ.

 

Ξαναδιαβασε τα ποστ μου αυτα ελεγα οτι θα γινοτανε ΑΝ ΚΑΝΑΜΕ "ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ",ευτυχως ΔΕΝ καναμε... ;D

 

Αυτα που εβαλα εγω αφορουν τα εσοδα απο τις πωλησεις δισκων που ειναι πολλα περισσοτερα απο της αντιστοιχες ψηφιακες.

 

Αυτο που γραφεις ΔΕΝ συμβαινει φυσικα,το αρθρο που εβαλες μιλαει για ad-backed sales (απο τις οποιες οι δισκογραφικες δεν βγαζουν φραγκο απο τους "καταναλωτες" τους ) οχι φυσικα για το ΣΥΝΟΛΟ των ψηφιακων πωλησεων μουσικης (θα ηταν αλλωστε ΑΔΥΝΑΤΟΝ μια και θα επρεπε το 1,4% των συνολικων πωλησεων μουσικης να εφερνε μεγαλυτερο τζιρο απο το 98,6%  :))  

 

Αναμενω τον ΛΟΓΟ για τον οποιο ανοιξες το thread γιατι ΟΝΤΩΣ δεν τον εχω καταλαβει ακομα,εκτος και αν απλα διερωτασαι ΓΙΑΤΙ καποιοι (το 0,00001% των ακροατων μουσικης στον πλανητη) "αγαπανε" το βινυλιο...οποτε παω πασο.  

 

Αλλα αλλο αυτο και αλλο "το βινυλιο επιστρεφει ραγδαια πειτε μας τη γνωμη σας γιατι αυτο συμβαινει".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου