Προς το περιεχόμενο

Επιστρεφει το βινυλιο?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος μου παιζει βινυλια και ο ηχος εχει μονο μεσαια. Αν αυτο ειναι αναγεννηση ποιοτικου ηχου μαλλον αρκετοι δεν ακολουθουν τα αυτια τους. "If it sounds good, it's good", ειπε ο Malmsteen.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή να μου χαρίσεις.  ;D

 

Ενταξει...μοντερνολαγνοαπολυτοκαπιταλιστικογουρουνι ειμαι,οχι λαλακας... ;D

 

Θες την ΕΧΑCTA?...ειχε μια ο προ-παππους του Κιμ Γιονγκ Ιλ νομιζω  ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Θες την ΕΧΑCTA?...ειχε μια ο προ-παππους του Κιμ Γιονγκ Ιλ νομιζω  ;D ;D

;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να μπώ και λίγο στο θέμα.

Ο Δίσκος όντως ποτέ δεν σταμάτησε, υπήρχαν βέβαια εποχές που «απαξιώθηκε» και άλλαξαν δισκοθήκες «χέρια».

 

Όντως τώρα πήρε τα πάνω του (τα τελευταία χρόνια), από άποψη τιμών (ναι, φαίνεται ότι πάει να ξαναγίνει hip - σε κάποιους κύκλους πιτσιρικάδων – οι παλιοί ποτέ δεν σταμάτησαν- και δεν είναι κακό).

 

Έτσι είναι η μόδα, σε όλα τα επίπεδα….φεύγει και ξανάρχεται (ας πούμε φέτος τα πέτα και ο γραβάτες.....φαρδαίνουν  ;D ;D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ας πούμε φέτος τα πέτα και ο γραβάτες.....φαρδαίνουν  ;D ;D)

 

 

ειμαι οκ δηλαδη?  ;D

 

plaidstallions.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονος σου το ειπες...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΥΝΙΛΙΟ ;D...ειναι απλα το πολυ καλυτερο ηχοσυστημα.....(το οποιο το εχει το 0,0001% του παγκοσμιου πληθυσμου που ακουει μουσικη)

 

2.προσωπικα ολα τα ηχογραφημενα ψηφιακα βινυλια που εχω ακουγονται ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο τα αντιστοιχα cd.

 

3.δεν υπαρχει απολυτως καμμια λογικη ενας δισκος που γραφτηκε/μιξαριστηκε σε DAW να βγει σε βινυλιο.

δε θα διαφωνηςω με το 2 και το 3.

Έχοντας όμως ως αναφορά το unplugged Layla με τον Clapton παραγωγή του 1992 σε βινύλιο και cd ,και έχοντας σε διαφορετικές εισόδους τα:

1. pro-ject-2 xperience-2 με Blue point Sumiko

2. Inca Design Katana CD player + Apogee Rosetta 200

3. Inca Design Katana CD player

Η ποιότητα του ήχου- φυσικότητα ακολούθησαν τη σειρά αναφοράς με μικρή διαφορά μεταξύ εισόδου 1 και 2 και την είσοδο 3 να απέχει αρκετά σε ποιότητα.

Φυσικά δεν πρόκειται για ηχοσύστημα που βρίσκεται σε κάθε σπίτι, αλλά η αξία των συσκευών ως μεταχειριςμενα (turntable, amp, speakers) πριν  απο πέντε χρόνια πλησίαζε την αξία μια "μεγαλης"  hitech τηλεόρασης... ;)

image.thumb.jpeg.428cbb087adac7a2858b33fc7da06b41.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος μου παιζει βινυλια και ο ηχος εχει μονο μεσαια. Αν αυτο ειναι αναγεννηση ποιοτικου ηχου μαλλον αρκετοι δεν ακολουθουν τα αυτια τους. "If it sounds good, it's good", ειπε ο Malmsteen.

E για να το λέει ο Malmsteen κάτι θα ξέρει!!!! ;D ;D https://www.youtube.com/watch?v=lgZkC-wrRxM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πανε και αγοραζουν οτι αρχαιο LP βρουν στο eBay κι αλλου. Κοπιες που μονο κουφοι δεν καταλαβαινουν οτι ο ηχος τους εχει μαυρα χαλια, και που φυσικα ειναι κατι ετη φωτος χειροτερος απο τον ηχο ενος CD.

Δεν νομίζω.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου