Προς το περιεχόμενο

Επιστρεφει το βινυλιο?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, dimsonic είπε

φυσικά όταν οι έφηβοι ακούν από κινητά και οι λίγο μεγαλύτεροι που φτιάχνουν το σπίτι τους παίρνουν απλώς 65άρα οθόνη με ηχόμπαρα κεντρική

και ακούν από tvbox....

Πολύ ωραία τα λέτε παιδιά, αλλά υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση για κάποιον που θέλει μόνο ν' ακούει μουσική από spotify-υπολογιστή και ίσως από τα ελάχιστα εναπομείναντα cd που έχει προίκα από τα παλιά;

 

Ή μήπως ισχύει αυτό που λέει ο Λάκης, ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο spotify μια καρτα ήχου και ένα ζευγάρι ενεργά μόνιτορ

Για cd ένα εξωτερικό usb dvd drive

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, LK said:

 

Αν ξαναγινει lifestyle το hi-end audio , θα βλεπες τι θα γινόταν  με αυτούς τους αδιστακτους νεολάιους, που δεν διαστάζουν να αγοράσουν ....σπορτεξ των 250 ευρώ. 😛

 

 

Αμήν και πότε! Με φρικάρει το το πως ακουει μουσικη ο περισσοτερος νεος κοσμος σημερα, και στους νεους πιανω και τη γενια μου (90ς) μεσα. Αν καταφερουν να "μεταναστευσουν" απο τα ηχειακια του λαπτοπ σε μονοφωνικο bluetooth 2'' speaker τσεπης να λες και παλι καλα. Το μονο ενθαρυντικο ειναι οτι τελευταια ανεβαινει λιγο η αγορα ακουστικων, βλεπεις αισθητα περισσοτερο κοσμο να κυκλοφορει με αξιοπρεπη over ear ακουστικα.

 

Μιλωντας για πραγματικο hi-end audio ομως κατι  που με ενθαρυννε λιγο ειναι οτι εβλεπα τις προαλλες στο youtube για την καινουρια ταση των listening bars που ξεκινησαν απο το Tokyo και σιγα σιγα εξαπλωνονται*. Γουστοζικα μπαρακια με djs να παιζουν εκλεκτικες μουσικες μεχρι πρωιας σε ηχοσυστηματα που θα ζηλευαν και τα πιο audiophile σαλονια, θα ψαξω τα βιντεακια να τα ανεβασω αργοτερα.



*As in πλεον υπαρχουν και 3-4 σε ολο το Λονδινο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 minutes ago, ekim said:

 

 

Ή μήπως ισχύει αυτό που λέει ο Λάκης, ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή ;

Άλλη επιλογή δεν υπάρχει αν πάει ενας που δεν ξέρει σε ένα από τα γνωστα μεγαλα καταστηματα (όπου φυσικά και το προσωπικο που δουλευει εκει έχει πλήρη άγνοια στο να κατευθυνει κάποιον).

Πάντα υπάρχει "άλλη επιλογή", π΄χ σαν αυτη που ειπε ο ανωτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, LK said:

 αν πάει ενας που δεν ξέρει σε ένα από τα γνωστα μεγαλα καταστηματα.

 

 

αυτή είναι επιλογή "κάηκες"

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
24 minutes ago, dimsonic said:

 

αυτή είναι επιλογή "κάηκες"

Λες και δεν ξερεις από που ψωνίζει το 90% των καταναλωτων.

Περιέργως, έχει και βινύλια εκει 😛 .

 

Ασχετο σχετικό. ΕΙναι η ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ εποχή, να στησει κάποιος μεταχειρισμένο συστηματάκι hi-fi με τιμή όσο ενα smartphone. Πρόσφατα βρηκα ένα nakamichi bx- 100 e...στα 80 €, αλλα δεν ξέρω αν χρειάζομαι 14ο κασσετόφωνο 😛

100 € ενιχσυτης,

50 € deck

100 € turntable

100 € ηχεία.....και αντε για, πιο φθηνά  από το GalaxyA10 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε ο dim, με μια αξιοπρεπη καρτα ηχου και ενα ζευγαρι αυτοενισχυομενα και εισαι μια χαρα. Εγω επειδη τα τελευταια χρονια δεν ηχογραφω/μιξαρω (sic) τιποτα, οποτε δεν εχω επενδυσει σε active monitor, εχω συνδεσει το pc ως πηγη στο στερεο μου. Το μαγικο στοιχειο στην αλυσιδα ειναι ενα εξωτερικο DAC, ακομα και τα φτηνα οπως το Audioquest DragonFly (αυτο χρησιμοποιω) ειναι κλασεις ανωτερα απο το dac της onboard καρτας ηχου του λαπτοπ/pc σου. Απο το DAC πας στο aux ενος hi-fi ενισχυτη, του κοτσαρεις πανω και ενα σετακι bookshelf ηχεια και εισαι αρχοντας. 

Εdit: Ενα τετοιο συστημα (mobile DAC + hi-fi amp + speakers) μπορεις πολυ ανετα να το στησεις με 300ευρω, ειδικα με τις τιμες που πιανουν τα μεταχειρισμενα μηχανηματα σημερα και να εχεις αξιοζηλευτα αποτελεσματα.

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και εγω σε δυό συστήματα για pc/ audio ακροάσεις κάρτες, ενισχυτές  και παθητικά ηχεία χρησιμοποιώ.

Μια alpha lexicon κάρτα => AKAI AA-1115 ενισχυτής (τον οποίο  ειρήσθω εν παρόδω . τον πήρα τζαμπα απο μια φίλη μου .....που ηθελε να τον πεταξει 😮. Σχεδον αχρησιμοποίητος, διαμαντάκι του 1979...του μακαριτη του πατέρα της)  => ηχεία παθητικά

creative labs sound blaster mp3 κάρτα=>Sherwood AX-4050R ενισχυτής=> ηχεία παθητικά

 

Active monitors έχω μόνο στο pc του studio.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dimsonic είπε

απο spotify μια καρτα ήχου και ένα ζευγάρι ενεργά μόνιτορ

Για cd ένα εξωτερικό usb dvd drive

 

Η καλύτερη φάση είναι η σύνδεση της smart TV με το παραδοσιακό hi fi, έτσι έχεις και Netflix και Spotify μέσα από ενισχυτή και 150αρια ηχεία Mission 35ετιας 🙂

 

Ειδε το Stranger Things η ανιψιά μου και μου ζήτησε να την υιοθετήσω 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dimsonic είπε

απο spotify μια καρτα ήχου και ένα ζευγάρι ενεργά μόνιτορ

Πάντα είχα την εντύπωση ότι τα monitor, επειδή είναι όσο πιο flat γίνεται, ήταν ακατάλληλα για ακρόαση μουσικής.

 

Επίσης τώρα που όλα τα laptop-smart tv-κινητά έχουν bluetooth, αν πάρεις κάτι τέτοιο

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/peripherals/accessories-and-mousepads/176392-logitech-audio-bluetooth?gclid=EAIaIQobChMI3Jvi6sLG5AIVhKQYCh0dkQuYEAQYASABEgLc5PD_BwE

θα γινόταν δουλειά μόνο με τα ενεργά monitors, χωρίς κάρτα ήχου, για να είσαι και στο πνεύμα της εποχής που τα θέλει όλα ασύρματα ;

Επεξεργασμένο από ekim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου