Προς το περιεχόμενο

Επιστρεφει το βινυλιο?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι η αναγκη του κοσμου για κατι χειροπιαστο που θεωρει οτι απολαμβανει ετσι περισσοτερο τη μουσικη....

Αυτο. Καποιοι (ακομα) νομιζουν οτι το βινυλιο θα ακουγεται καλυτερα απ'οτι το CD. Ακουω συχνα κατι απιθανους_κυριως DJs_να λενε "το εχω ομως σε βινυλιο, ε?" με ενα υφος ανωτεροτητας, περιμενοντας να κανουμε WOW! ;D

 

Και πανε και αγοραζουν οτι αρχαιο LP βρουν στο eBay κι αλλου. Κοπιες που μονο κουφοι δεν καταλαβαινουν οτι ο ηχος τους εχει μαυρα χαλια, και που φυσικα ειναι κατι ετη φωτος χειροτερος απο τον ηχο ενος CD. Οι ιδιοι τυποι αγοραζουν και καινουργιες παραγωγες σε βινυλιο, πχ υπαρχουν πολλες Prog Rock μπαντες που βγαζουν limited editions LPs παραλληλα με τα CD. Απο αυτες τις limited editions, οι 9 στις 10 εχουν μεσα και το CD.

 

Δεν λεω, ωραια τα πρασινα/κοκκινα/μπλε/κιτρινα κλπ βινυλια, για τον τοιχο στο σαλονι ειναι οτι πρεπει, ;D αλλα για να τα ακους για πολυ καιρο δεν...image.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειραζει

 

Μονο τα φασολια πειραζουν και αυτα σε μεγαλες ποσοτητες... ;)

 

σε αποχαιρετω με αυτο

 

 

 

The number of LPs sold in the U.S. represents 3.7 percent of compact discs sold this year

 

το βινυλιο ακομα και σε σχεση με το ,νεκρο πλεον,cd πουλαει ΕΛΑΧΙΣΤΑ (3,7% των αντιστοιχων πωλησεων CD κανει το βινυλιο ΣΗΜΕΡΑ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο. Καποιοι (ακομα) νομιζουν οτι το βινυλιο θα ακουγεται καλυτερα απ'οτι το CD. Ακουω συχνα κατι απιθανους_κυριως DJs_να λενε "το εχω ομως σε βινυλιο, ε?" με ενα υφος ανωτεροτητας, περιμενοντας να κανουμε WOW! ;D

 

Και πανε και αγοραζουν οτι αρχαιο LP βρουν στο eBay κι αλλου. Κοπιες που μονο κουφοι δεν καταλαβαινουν οτι ο ηχος τους εχει μαυρα χαλια, και που φυσικα ειναι κατι ετη φωτος χειροτερος απο τον ηχο ενος CD. Οι ιδιοι τυποι αγοραζουν και καινουργιες παραγωγες σε βινυλιο, πχ υπαρχουν πολλες Prog Rock μπαντες που βγαζουν limited editions LPs παραλληλα με τα CD. Απο αυτες τις limited editions, οι 9 στις 10 εχουν μεσα και το CD.

 

Δεν λεω, ωραια τα πρασινα/κοκκινα/μπλε/κιτρινα κλπ βινυλια, για τον τοιχο στο σαλονι ειναι οτι πρεπει, ;D αλλα για να τα ακους για πολυ καιρο δεν...image.gif

+ 1000

 

Ξερεις ομως οτι τη σημερον ημερα πολλοι ειναι θυματα του μαρκετινγκ και στρεφονται σε καποιες αγορες χωρις να ειναι αναγκαιες αλλα μονο λογω μοδας. Και φυσικα ολα τα προτυπα που προβαλλονται πασαρονται απο τις εταιριες για να κονομησουν. Και ειναι και αυτοι που θελουν να δειξουν τη διαφορετικοτητα τους η την ανωτεροτητα τους απο τους αλλους μεσω τετοιων αγορων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοπιες που μονο κουφοι δεν καταλαβαινουν οτι ο ηχος τους εχει μαυρα χαλια, και που φυσικα ειναι κατι ετη φωτος χειροτερος απο τον ηχο ενος CD.

 

Καλα εδω υπαρχουν αλλοι....που αγοραζουν 8καναλα FOSTEX για να ...ηχογραφησουν με "ζεστο ηχο"  ;D , μιξαρουν μεσα απο αναλογικες κονσολες του 500αρικου σε..κασσετοφωνα  ::)  και πιστευουν οτι εχουν καλυτερο "ηχο" απο το να εγραφαν με fruityloops σε laptop των 280 ευρω...και με καρτα ηχου USB (στις 2 παιρνεις 3 δωρο   ;D)...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

με το βινυλιο ασχολουνται περιπου οσοι ανθρωποι ασχολουνται με τις ΓΡΑΦΟΜΗΧΑΝΕΣ ...δηλ. ο ΛΑΚΗΣ.... ;D ;D

 

 

 

Σωστόν!

Έχω και γραφομηχανή, στην οποία όταν δεν βαριέμαι γράφω ακόμα προτάσεις ( σε κάνα Εφετείο, μην φανταστείς...έτσι για το κιμπαριλίκι) ;D ;D ;D.  

 

Και δίσκους έχω που τους αγαπάω πολύ. Κάνα 1000αρικο βέβαια, όχι πολλούς.  ;D

Πλέον δεν παίρνω ούτε δίσκους ούτε cd...γιατί παίρνω κοστούμια μόνο.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και γραφομηχανή,

 

Σιγα μη ΔΕΝ ειχες   ;D (εχω και εγω μια OLYMPUS του πατερα μου (πρεπει να ειναι του 1970) αλλα δεν τη χρησιμοποιω γιατι βρωμαει μουχλα...)

 

Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι καπου εχεις και ΚΟΝΔΥΛΟΦΟΡΟ (σαν αυτον που χρησιμοποιουσε ο ΠΑΛΑΜΑΣ)  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σιγα μη ΔΕΝ ειχες   ;D (εχω και εγω μια OLYMPUS του πατερα μου (πρεπει να ειναι του 1970) αλλα δεν τη χρησιμοποιω γιατι βρωμαει μουχλα...)

;)

Olympia μάλλον.

Olympus  έχεις σίγουρα επίσης, αλλά θα ναι κάμερα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις ομως οτι τη σημερον ημερα πολλοι ειναι θυματα του μαρκετινγκ και στρεφονται σε καποιες αγορες χωρις να ειναι αναγκαιες αλλα μονο λογω μοδας.

Ε ναι, μιλησα για μοδα απο το πρωτο μου ποστ. Για τα fashion victims δεν μπορει να κανει καποιος πολλα. Μιλαμε για κολλημενους, για "μαζα". Τους κοβεις απο το τι ακουνε, τι φορανε και τι αγοραζουν. Καλα κανουν, αρκει να μη μας τα πρηζουν... :P

 

...και πιστευουν οτι εχουν καλυτερο "ηχο" απο το να εγραφαν με fruityloops σε laptop των 280 ευρω...και με καρτα ηχου USB (στις 2 παιρνεις 3 δωρο   ;D)...

Φιλε μη λες οτι να'ναι. Καρτα ηχου κατω των 1000€ ειναι μ-α-π-α! Εχει γραφει εδω μεσα Ν φορες. ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Olympia μάλλον

 

Ι σταντ κορεκτεντ

 

Olympus μάλλον έχεις , αλλά θα ναι κάμερα

 

Κατσε να δω μια στιγμη στο ΝΤΟΛΑΠΙ τι αναλογικες καμερες...σκουριαζουν....

εχουμε και λεμε:  YASHICA FX3 (αυτη μαμουσε και εδερνε ενθυμουμαι και εχω βγαλει τονους φωτογραφιες στα 80s ) ,EXACTA Varex IIb (του θειου μου που εκανε επισκεψεις στον ....υπαρκτο σοσιαλισμο λογω δουλειας  ;D) & ,oh yes, Leica M2 (μου την αφησε ο παππους μου που ηταν μανιωδης φωτογραφος) ...OLYMPUS δεν ειχα ποτε μου...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου