Προς το περιεχόμενο

Empty Rooms ,Still Got The Blues και Τhe Prophet


vasilisgeo72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάζω και αυτά του Gary Moore παίζοντας τα με όσο περισότερο σεβασμό για τον χρόνο που παίζω

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=tDbLsgRB1_0

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=xY3B0ZmhIGE

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=jDPvHHPmXHc

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχουμε και λέμε.....το Empty rooms το ερμήνευσες καλούτσικα (μερικά σηκώματα και μερικές μικρές αχρονίες, ανάξια λόγου) αν και η "εμμονή" σου να παίζεις και τα μέρη φωνής του κομματιού με την κιθάρα, δεν.......... :P   Στο Still got the blues η κιθάρα ήταν πολύ χαμηλά στην μίξη, αλλά απ'όσο άκουσα λίιιγο χειρότερα (σε αυτά που έγραψα στην πρώτη παρένθεση) απ'το Empty. Στο Prophet τώρα μου ακούστηκες ξεκούρδιστος και δεν εννοώ μόνο στα bends.....Ένα τελευταίο, πρόσεξε τα βιμπράτο σου γιατί ξεφεύγεις απ'τον τόνο, κάνεις πολύ μικρά ψευτοbends οπότε το πάτημα ψιλοακούγεται ξεκούρδιστο. Αυτά και μην ξεχνάς το σκάψιμο......... ;)    Άααα και οι φανέλα με τις τιράντες πολύ καλύτερη απ'το αμάνικο..... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω σε ένα θεό, gary moore παντοκράτορα.  ;D

 

δεν θα ασχοληθώ με τα τεχνικά γιατί κι εγώ μαθητευόμενος είμαι ακόμα. 

 

(αναφέρομαι στο σόλο του empty rooms, διότι τα άλλα δεν τα είδα)Μια μόνο επισήμανση είναι ότι διέκρινα πολύ επιθετικό παίξιμο σε κομμάτι που πρέπει να είσαι αρκετά πιο smooth. Και το παίξιμο αυτό δίνει για μένα και το αξεπέραστο feeling που εισπράττεις όταν ακούς τον άρχοντα.

 

Κάποια στιγμή ένοιωσα τον zakk wylde να παίζει κομμάτι gary moore :P

 

Κάποιος εκεί πάνω , πάντως, είναι περήφανος για την προσπάθεια

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ καταρχήν για τις επισημάνσεις  :) κάποια πράγματα τα δουλεύω συνεχώς και κάποια πάνε μονα τους. Προσπαθώ να αποχτήσω οικειότητα με την ταστιέρα έχω μάθει δυο πεντατονικες με αμέτρητες ώρες εξάσκησης  vidrato και σηκώματα καθημερινά όμως αρχίζω να καταλαβαίνω ότι αυτά που πάνε μονα τους θα κάνουν την διαφορά και αυτό τα στάδιο αρχίζει τώρα.... Ο ποιο αυστηρός κριτής ειμαι εγώ και προτού τα βάλω τα βλέπω τα λάθη... αυτά θα τα διορθώσω αποκτώντας εμπειρία αυτό που δεν ξέρω είναι εάν αυτό που εισπραχτεί  ο άλλος  είναι θετικό εάν έχω κάτι να πω με την κιθάρα.... Ευχαριστώ και τους δύο εσένα Φώτη που περιπου ήξερα τι θα μου έλεγες αλλά και το φίλο που με βοηθάει στο δεύτερο σκέλος τις απάντησης μου.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη τώρα η ήρθε η σειρά μου να πω ότι τα είπε ο Φώτης πριν από μένα.

Συνέχισε την προσπάθεια και να είσαι σίγουρος ότι εισπράττουμε το πάθος που έχεις για την κιθάρα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη τώρα η ήρθε η σειρά μου να πω ότι τα είπε ο Φώτης πριν από μένα.

Συνέχισε την προσπάθεια και να είσαι σίγουρος ότι εισπράττουμε το πάθος που έχεις για την κιθάρα. ;)

Ευχαριστώ Δημήτρη. Μου εχει γίνει κατι παραπάνω απο πάθος.. Καλό χειμώνα σε όλους :)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Χρόνια πολλά σε όλους τους συμφορμίτες του νοιζ. Εκανα ενα ριζικό λιφτινκ στην fender am standard αλλαξα απο ηλεκτρικα μεχρι και το φινιρισμα με την βοηθεια ενος συμφορμίτη και σας παραθέτω το prothet με 3 Seymour Duncan Humbuckers Single Coil SL59 neck και bridge και στην μέση Seymour Duncan STK1.To βάζω χωρις να αφαιρεσω το prophet οπως το είχα παίξει με τους 57/62 για συγκριση. Εβαλα fender 5θέσιο super switch και σπλιτάρουν όλοι. Παικτικα δεν είμαι καλύτερος γιατι ειχα ...ξεμεινει απο κιθάρες λογο... εργων αλλα ηχιτικά νομιζω πως είμαι... . Χρονια πολλα φιλαράκια μου

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=wbyXb4jRyJM&feature=youtu.be

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου