Προς το περιεχόμενο

Effects κιθάρας


electric_wizard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΗΙ σε όλους.Είμαι καινούριος στην παρέα.Θέλω να πάρω μια πεταλιέρα ή 1-2 πεταλάκια.Έχω μια Epiphone G-400,έναν Marshall AVT-20(δε με ενδιαφέρει περισσότερη ισχύς), ένα Boss Metal Zone(για γκάζια,αν και δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος) και ένα Marshall Drive Master(για πιο χαλαρά). Διαθέτω γύρω στα 150 ευρώ και θέλω να ρωτήσω μήπως έχει κανείς δοκιμάσει ή έχει άποψη για τα παρακάτω effects:

 

1)Digitech RP-80

2)Danelectro DJ 8 (Flanger)

3)Danelectro DJ 9 (Compressor)

 

Σκέφτομαι να παρω την πεταλιέρα ή τα δύο πεταλάκια μαζί (προτιμώ τον αναλογικό ήχο ως επί το πλείστον).

Επίσης αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι άλλο με παραπλήσιο κόστος

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα απο το Post σου αν ενδιαφέρεσαι γαι flanger & compressor ή για περισσότερα effects.

Aν σου αρέσει ο αναλογικός ήχος δοκίμασε το flanger και το compressor της νέας σειράς DIGITECH (από THOMANN θα σου πάει ακριβώς 163 ευρώ με τα μεταφορικά) είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους.

Τα δύο πεταλάκια της DANELECTRO που αναφέρεις είναι δυστυχώς κατά τη γνώμη μου τα χειρότερα της μίνι σειράς της,ο compressor φυσάει πολύ και το flanger μπουστάρει υπερβολικά το σήμα.

Αν θές πολυεφέ με 150 ευρώ δεν θα βρείς και πολύ σπουδαία πράγματα...

ίσως αυτό είναι η καλύτερη επιλογή:

 

http://www.netzmarkt.de/thomann/digitech_rp300a_modeling_effektpreamp_prodinfo.html

 

 

http://www.netzmarkt.de/thomann/digitech_main_squeeze_prodinfo.html

 

http://www.netzmarkt.de/thomann/digitech_turbo_flange_stereo_flanger_bodeneffekt_prodinfo.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΙ σε όλους.Είμαι καινούριος στην παρέα.Θέλω να πάρω μια πεταλιέρα ή 1-2 πεταλάκια.Έχω μια Epiphone G-400' date='έναν Marshall AVT-20(δε με ενδιαφέρει περισσότερη ισχύς), ένα Boss Metal Zone(για γκάζια,αν και δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος) και ένα Marshall Drive Master(για πιο χαλαρά). Διαθέτω γύρω στα 150 ευρώ και θέλω να ρωτήσω μήπως έχει κανείς δοκιμάσει ή έχει άποψη για τα παρακάτω effects:

 

1)Digitech RP-80

2)Danelectro DJ 8 (Flanger)

3)Danelectro DJ 9 (Compressor)

 

Σκέφτομαι να παρω την πεταλιέρα ή τα δύο πεταλάκια μαζί (προτιμώ τον αναλογικό ήχο ως επί το πλείστον).

Επίσης αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι άλλο με παραπλήσιο κόστος

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά![/quote']

 

Εγώ έχω την Digitech RP-80 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος (κιθάρα B.C. Rich) με τα εφέ που διαθέτει αλλά και με την παραμετροποίηση που μπορείς να κάνεις. Νομίζω όμως ότι δεν έχει περισότερα γκάζια από το metal zone. Επίσης χρήσιμο είναι το drum machine που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γενικά έισαι σε φάση που ψάχνεις τον ήχο σου πάρε ένα πολυεφφέ που έχει ποικιλία ήχων κ παραμέτρων.

Τώρα αν είσαι σίγουρος οτι αυτό που χρειάζεσαι έιναι ένα flanger κ έναν compressor πάρε 2 καλά για να σου μέινουν κιολας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα απο το Post σου αν ενδιαφέρεσαι γαι flanger & compressor ή για περισσότερα effects.

 

 

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν ήμουν αρκετά σαφής σ'αυτο το θέμα!Είμαι στη φάση που ψάχνω τον ήχο μου. Τον τελευταίο καίρο αυτά που παίζω(διασκευές) "χρειάζονται" κομπρεσσορ, φλανγγερ και fuzz,το οποιο προσπάθησα να φτιάξω μόνος αλλά δεν καταφερα να βρω κάποια parts εντώ στο Ελλάντα και τα παράτησα!Τεσπά, μάλλον θα καταφύγω στην λύση της πεταλιέρας πιο πολύ για την ποικιλία που προσφέρει!Και από εκεί και πέρα αφού κατασταλάξω το γυρνάω στα πεταλάκια!Anyway,όπως και να'χει σας ευχαριστω όλους!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου