Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κιθάρας για 'μια ζωή'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum!! Έχω ακούσει τα καλύτερα για τα μέλη του noiz και πιστεύω πως είναι ότι πρέπει για να θέσω το ερώτημα μου!! Είναι σαφές: τι ηλεκτρική κιθάρα να αγοράσω σε σχήμα less Paul που να μην χρειαστεί να αγοράσω άλλη όσο και να μεγαλώσει το επίπεδο και ας περάσουν αρκετά χρόνια!! Το είδος που θέλω είναι pop - Rock! Τιμή δεν θα βάλω όρια αλλά πιστεύω μέχρι 800 το πολύ να μπορώ να δώσω!! Εννοείται πως θα δοκιμάσω από κοντά πριν αγοράσω αλλά θέλω δικές σας γνώμες πρώτα, εμπειρίες για να έχω κάποιες standard! Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Welcome και ευχαριστούμε 8)

 

Μεταχειρισμένη Gibson Les Paul.

 

Αν είναι για μιά ζωή μπορείς να περιμένεις την κατάλληλη ευκαιρία ή και να δώσεις και κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι πως πρέπει να περιμένεις λίγο καιρό μέχρι να βγούν τα καινούρια μοντέλα της Gibson που θα είναι φτηνότερα και να δείς τι προσφορές θα κάνουν τα μεγάλα καταστήματα στο stock που θα τους έχει μείνει. Ετσι πήρα την 60s tribute μοντέλο 13 χαμηλότερα απο την υψηλότερη τιμή που έχεις βάλει και είναι πραγματικά μια κιθάρα που δεν πρόκειται να την δώσω αλλά ούτε και να αλλάξω κάτι πάνω της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε και εγώ αλλα ούτε και ο φίλος νομίζω πως είναι κάθετος για Gibson.

http://www.thomann.de/gr/vintage_v100pgm_lemon_drop_reissued.htm

Η συγκεκριμένη είναι μια εξαιρετική επιλογή στα μισά λεφτά του budget σου, τώρα αν είναι για μια ζωή???

It's your call!!!!!!

Η δική μου επιλογή ήταν gibson πολύ απλά γιατί πέρα απο το τι μου προσφέρει ποιοτικά (που σε κάποιους άλλους δεν θα άρεσε) με ικανοποιεί ψυχολογικά και με ωθεί στο να παίζω με τη συγκεκριμένη γιατί είναι αυτό που ήθελα εξ'αρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία εφόσον είστε κάθετοι σε Gibson αυτή εδώ λέει τίποτα ----> GIBSON LES PAUL LPJ CHOCOLATE SATIN! Ή πρέπει να είναι πιο ακριβή;;

 

Το μονο καλό που  έχει αυτή η κιθαρα  είναι οτι γράφει Gibson  στο headstock... Για τζάκι καλη είναι . εαν το budget  μου ηταν τα 800€ θα έπαιρνα epiphone led paul tribute plus. Μέχρι το χιλιάρικο δεν νομιζω να βρεις κάτι πιο αξιόλογο σε ποιότητα κατασκευής και hardware.  Αυτό βέβαια δεν ισχυει εαν θέλεις το λογότυπο της Gibson  ακόμα και αν  η κιθάρα δεν κανει ουτε για παγκο κουζινας. Σε γενικές γραμμές  δεν νομιζω στα μοντέλα της Gibson μέχρι 1500€ να βρεις κάτι που να δικαιολογεί την τιμή παρα μονο το όνομα.. Απο την αλλη βγες και δοκίμασε κιθάρες ...οτι και αν σου πούμε εδώ αν κάτσει στο χερι η κιθάρα δεν έχει κανένα.νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μου λες πως μια Gibson σαν την δικιά σου tribute 60 θα με ικανοποιήσει;;

 

Είμαι 19 χρονών

 

 

Και να βγω να δοκιμάσω δεν ξέρω πολλά από ποιότητα κιθάρας ή τα σχετικά!! Μπορεί να νομίζω πως μου κολλάει κιθάρα των 100 ευρώ :/ για αυτό θέλω κάποια standard! Δηλαδή μια Gibson στα 1000 δεν..;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Πάνο, αν δεν ήταν σε σχήμα Les Paul, θα σε πείραζε πολύ?

 

Η γνώμη μου είναι να πας σε Gibson SG.

 

Θα πάρεις τον όγκο της Les Paul, τα μεσαία της Les Paul, αλλά περισσότερο σκάσιμο.

 

Όπως το είπες, "για μια ζωή", σε πολύ καλύτερη τιμή.

 

EDIT: Συμπληρώνω, καλύτερη πρόσβαση στα - μετά το 18ο - τάστα, και πανάλαφρη.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου