Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κιθάρας για 'μια ζωή'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν είμαι κανένας πολύπειρος..να σου πω για μια κιθάρα απο αυτές που παρέθεσες...και την έχω...οχι ακριβώς την ίδια..αλλά μπορώ να μοιραστώ την εμπειρία μου.

 

Μιλάω για την Les Paul LPJ. Πρώτον...αν είναι μοντελο του 2013 το συζητάμε...το 2013 βγάλανε καλά κομματια απο αυτες...μετα κάταλαβαν το λάθος και έριξαν την ποιότητα. Γενικά πάντως οι les paul...ακόμα και κανούργια να είναι πρέπει να την ακούσεις...υπάρχουν και καυσόξυλα των 1500 ευρώ πχ. Να σου γρήγορα τα  pros και cons της κιθαρας αυτης:

 

Pros

1) κόστος

2) αν εξαιρέσεις το jack και το pickup selector που είναι κινέζικα (δεν έπαθαν τίποτα τα δικά μου...αλλά άλλαξα τελείως το κύκλωμα και τα άλλαξα προληπτικα) τα 4 pot είναι αμερικάνικα της Gibson, αυτά που φοράνε όλες οι les paul standard (την κιθάρα την έχω κάνει "κομμάτια" και την ξέρω απεξω και ανακατωτα)

3) Αξιοπρεπείς μαγνήτες (οι ίδιοι με μια τις παλιές les paul standard μέχρι τα μοντέλα του 2012 αν θυμάμαι καλα)

4) Πολύ καλό μπράτσο, πολύ καλη κατασκευή και καλής ποιότητας rosewood

5) Οτι και να γινει...γράφει gibson...και δε θα χάσει όλη την αξίας της όπως μια epiphone

 

Cons

1) τα ηλεκτρικά του jack και το pickup selector

2) Το ξύλο του σώματος θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Είναι 2 κομμάτια. Δεν έχει πάνω βερνίκι. Θέλει λίγο ψάξιμο...εμένα έκατσε καλό κομμάτι

3) το μπράτσο είναι το 50s profile...που σημαίνει λιγο χοντρο. Εμένα με βολεύει, αλλά αυτό είναι καθαρά γούστα

4) Τους μαγνήτες τους βάζω και στα αρνητικά, γιατι αν και είναι οι standard μαγνητες που έρχονταν με τις les paul μέχρι το 2012, πιστεύω οτι με 100-200 ευρώ βάζει πάνω άλλους και μετά έχεις ένα απίστευτο όργανο. + οτι τους παλιούς τους πουλάς εύκολα (τους δικους μου τους έδωσα 80 ευρώ σε 1 ώρα). Βέβαια και οι μαμα μαγνήτες βάζουν κάτω όλες τις epiphone..ή για να κρατάω και μια πισινή τις περισσότερες epiphone με διαφορά. Μιλά πάλι συγκρίνωντας με μαμα epiphone μαγνητες.

 

Προτάσεις αν ήθελες να αλλάξεις κάτι σε αυτή την κιθάρα:

1) αλλαγή μαγνητών. Δεν ξέρω τι στυλ παίζεις, αλλά αν σου αρέσει το classic rock πάρε τους seymour duncan Whola lotta humbuckers και καθάρισες για μια ζωή απο μαγνήτες

2) Ηλεκτρικά σε jack και pickup selector

3) Αν και δεν το έχω κάνει γιατι είμαι υπερ οτι πρέπει να αναπνέει το ξύλο (δεν είμαι και κανένας ειδικός βεβαια) θα την πέρναγα και ενα χέρι βερνίκι στο σώμα.

 

Μπορείς να την βρεις στο καγμάκι και στο bon studio  (καλύτερα να πας και στα 2 για να ακούσεις περισσότερες).

 

Γενική συμβουλη...ότι κιθάρα και να παρεις...κανε τον κόπο και άκουσε όσο πιο πολλές μπορείς...μιας και θες για μια ζωή κιθάρα. Ακόμα και κάποιο μοντέλο να ακούσεις...πήγαινε να το ακούσεις σε 2-3 μαγαζια..δυστυχώς έχουν διαφορές ακόμα και τα ίδια μοντέλα.

 

ελπίζω να βοήθησα...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το μονο καλό που  έχει αυτή η κιθαρα  είναι οτι γράφει Gibson  στο headstock... Για τζάκι καλη είναι . εαν το budget  μου ηταν τα 800€ θα έπαιρνα epiphone led paul tribute plus. Μέχρι το χιλιάρικο δεν νομιζω να βρεις κάτι πιο αξιόλογο σε ποιότητα κατασκευής και hardware.  Αυτό βέβαια δεν ισχυει εαν θέλεις το λογότυπο της Gibson  ακόμα και αν  η κιθάρα δεν κανει ουτε για παγκο κουζινας. Σε γενικές γραμμές  δεν νομιζω στα μοντέλα της Gibson μέχρι 1500€ να βρεις κάτι που να δικαιολογεί την τιμή παρα μονο το όνομα.. Απο την αλλη βγες και δοκίμασε κιθάρες ...οτι και αν σου πούμε εδώ αν κάτσει στο χερι η κιθάρα δεν έχει κανένα.νόημα.

 

 

Καυσοκσυλο; Για τζακι; Δεν κανει ουτε για παγκο κουζινας;

 

Καμια αιτιολογηση ως προς αυτα;

 

 

Aπο περιεργεια και χωρις καμια ειρωνια. Απλως μου φαινεσαι λιγο υπερβολικος.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητησεις τετοιου τυπου μου φαινονται αστοχες, τα γουστα και οι προτιμήσεις αλλαζουν συνεχως, αλλα...

 

Πολύ μισος για την Gibson ρε παιδια  :(

 

Νομιζω οφείλεται κατά κυριο λογο στο ότι ερχονται αθλια σεταρισμενες από το εργοστασιο. Κατά τα αλλα, δεν εχω παιξει με LPJ αλλα βρισκω τους χαρακτηρισμούς περι 'καυσοξυλου' καπως υπερβολικούς. Σε κάθε περιπτωση, αν θες να στραφεις προς Gibson μερια θα σου προτεινα να περιμενεις το lineup του 2016 που θα εχει σαφως καλυτερες τιμες από τα υπερτιμημένα αισχη που εβγαλαν φετος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε PanosJr νομίζω το έχεις πιάσει λίγο λάθος το θέμα.

 

Δεν είναι μόνο τα λεφτά που κρίνουν ένα όργανο, πέρα από την τιμή ή το όνομα έχουν και αρκετές διαφορές μεταξύ τους στην κατασκευή. Πχ. προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποτέ Gibson, όχι γιατί δεν είναι καλά όργανα, αλλά έχουν ένα μπράτσο πολύ χοντρό που εμένα δεν με βολεύει στο χέρι. Επίσης η κατασκευή του οργάνου (set neck Vs bolt on) του δίνει άλλα χαρακτηριστικά στον ήχο, που άλλες φορές μπορεί να τα θες και άλλες όχι.

 

Οπότε πριν βιαστείς να κάνεις κάποια αγορά, θα σου έλεγα να ψάξεις και εδώ και στο google να βρεις αυτές τις διαφορές που έχουν τα όργανα μεταξύ τους. Ψάξε λίγο για neck, fret size, radious, γενικά αυτά τα "τεχνικά" που λένε στις περιγραφές των μοντέλων και μετά πήγαινε σε κανα μαγαζί να τα δεις τι σημαίνουν στην πράξη.

 

 

Άρα η συμβουλή μου είναι να μην πάρεις κιθάρα ακόμα. Αντίθετα πήγαινε αυτή που έχεις σε ένα μάστορα να στην σετάρει σωστά και ψάξε να πάρεις κανά καλό λαμπάτο ενισχυτή. Δεν θα πιστεύεις την διαφορά.

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα η συμβουλή μου είναι να μην πάρεις κιθάρα ακόμα. Αντίθετα πήγαινε αυτή που έχεις σε ένα μάστορα να στην σετάρει σωστά και ψάξε να πάρεις κανά καλό λαμπάτο ενισχυτή. Δεν θα πιστεύεις την διαφορά.

 

Αυτό!

+1000

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! Όπως είπα και πιο πάνω δεν έχω εμπειρία για να πάω να δω από κοντά και να πω αα αυτή καλή είναι!! Αλλά αν έχω 3 δεδομένα θα πάρω οποία μου αρέσει πιο πολύ από τις τρεις!! Οποία μου ταιριάζει πχ στα χέρια!!

 

 

Ενισχυτή δεν χρειάζομαι έχω έναν fender σπίτι αλλά μόνο για να μαθαίνω και για εξάσκηση!! Πρόβες κάνω σε στούντιο οπότε μου είναι άχρηστος ένας λαμπατος ενισχυτής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι η Gibson ειναι ευκολη γκομενα και θα τη βαρεθεις γρηγορα σε αντιθεση με τη Fender που στο παιζει δυσκολη και θα σου κραταει το ενδιαφερον αμειωτο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά έχω βαρεθεί να πετάω λεφτά σε ενισχυτές που έκαναν 150€ και τώρα θα είχα πάρει έναν καλό λαμπατο, ή σε κιθάρες 250 ευρώ!! Θέλω να πάρω κάτι καλό, που θα μείνει και θα με ικανοποιεί όσο και αν περάσει ο καιρός!!

......................................

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου