Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κιθάρας για 'μια ζωή'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια καλή Tele με Humbuckers μπορεί άνετα να σε κάνει να σε κάνει να ξεχάσεις τις LP Style, αν σπλιτάρουν οι μαγνήτες της θα έχεις ένα all around εργαλείο για όλες τις δουλειές. Καμμιά κιθάρα του χιλιάρικου δεν είναι επένδυση για το μέλλον οπότε ? Εξάλλου το 80% του ήχου το φτιάχνει ο ενισχυτής, και κουπί να πάρεις αν έχεις καλό ενισχυτή θα ακουστείς και καλά.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και εγώ σκέφτομαι να πάρω την Gibson lp studio 2015 μετά από όλα αυτά που άκουσα!! Πολύ καλύτερη η standard αλλά μεγάλη η διαφορά τιμής :/ να κάνω μια ερώτηση;; Άμα πχ πάρω μια studio 900-1100 ευρώ και μετά από μερικά χρόνια θέλω να την αναβαθμίσω, πόσο πάει περίπου ένα καλό σετ μαγνητών;; Και αξίζει να γίνει κάτι τέτοιο;;

 

Δεν είπα πως σε λίγα χρόνια αποκλείεται να πάρω και άλλη :) είπα να αντέξει και να με ικανοποιεί για μια ζωή, όχι να παίζω με αυτήν την ίδια μια ζωή. ;)

Kαλύτερη η standard απο την studio αλλά και η custom πολύ καλύτερη απο την standard....... οτι πληρώνεις παιρνεις. Το θεμα ειναι πρώτων τη θες δευτερων τι λεφτα διαθέτεις τρίτων να εχεις εσύ προσωπική αποψη.Εχεις ακουσει τους μαγνήτες τις studio και δεν σου αρεσουν ?? Πηγαινε ακουσε και παρτην στα χερια σου κρίνε  και αν δεν σου αρεσει προχωρας παραπέρα.... ο ενισχυτής πρεπει να σε απασχολήσει το ίδιο ισος και πολύ......παραπάνω ...

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το γραφεις ξεκαθαρα οτι θελεις σχημα les paul,και επειδη θελεις να την κρατησεις και χρονια,η γνωμη μου ειναι να παρεις μια les paul και τιποτα αλλο.

Τωρα το τι θα ειναι αυτη χωραει συζητηση,μπορεις να παρεις με το ποσο που θα διαθεσεις μια πολυ πολυ καλη γιαπωνεζικη les paul,ή (εγω αυτο θα εκανα) να μαζεψεις λιγα λεφτα παραπανω και να παρεις μια μεταχειρισμενη gibson standard-classic ή και custom (με αρκετα παραπανω) που θα ειναι κιθαρα που θα την κρατησεις μια ζωη.

Το να παρεις μια studio πχ 1000€,να ριξεις πανω της αλλα 150 για μαγνητες,και μετα να την πουλησεις για 700 γιατι θα θελεις τελικα να πας στην υψηλοτερη κατηγορια, κατ εμε δεν ειναι επιλογη.

Στις αγγελιες απο 1300+ ευρω εμφανιζονται συχνα gibson απο ανωτερη σειρα,υπομονη χρειαζεται και εναν εμπιστο τεχνικο ο οποιος θα τσεκαρει την κιθαρα που ειναι να αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πάντως και το να πας σε μαγαζιά και να δοκιμάσεις studio και να πάρεις αυτή που σου φαίνεται καλύτερη δεν σε περιορίζει από το να πάρεις μια άλλη κιθάρα στο μέλλον (όχι απαραίτητα lp) και  η studio να είναι ένα όργανο που θα συνεχίσεις να χρησιμοποιείς παράλληλα.

 

  Αυτό το λέω σε περίπτωση που δεν νιώθεις σίγουρος να πας στην αγορά μεταχειρισμένης standard λόγω χρημάτων ή για λόγους καθαρά ψυχολογικούς. Από μία άποψη θα έπρεπε να κοιτάς και για μεταχειρισμένη studio.  Η sg σου ποιά είναι; 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καυσοκσυλο; Για τζακι; Δεν κανει ουτε για παγκο κουζινας;

 

Καμια αιτιολογηση ως προς αυτα;

 

 

Aπο περιεργεια και χωρις καμια ειρωνια. Απλως μου φαινεσαι λιγο υπερβολικος.

 

ψαχνομουν και εγω για lpj και οντος οι τιμες τους ηταν πολυ ελκυστικες, αλλα..

δεν βρηκα καμια που να ειναι λιγοτερα απο 3 κομματια το σωμα και 3-4 το καπακι, τα ταστα κοβανε δαχτυλα για πλακα και δεν μου φανηκαν και τοσο plecked, ταστιερα 2-3 κομματια rosewood  οχι και τοσο καλης ποιοτητας, το φινιρισμα ηταν για κλαματα..ξεφλουδιζε η κιθαρα για πλακα, οι μαγνητες ηταν οκ.. κλασικοι gibson μαγνητες ( 490-498 και αν θυμαμαι καλα σε καποια μοντελα ειχε και classic 57), τα υπολοιπα ηλεκτρικα δεν τα αναφερω γιατι προσωπικα ειναι το πρωτο πραγμα που πειραζω μετα το nut σε ολες τις κιθαρες μου.. γενικα η αισθηση που μου εδινε η κιθαρα ηταν ενος entry lvl οργανου που δεν δικαιολογει την τιμη και το ονομα τη εταιριας, σε αυτα τα χρηματα ( ισως και λιγο παραπανω) βρισκεις πολυ καλυτερα και προσεγμενα οργανα, η γνωμη μου ειναι να περακολουθεις τις αγγελιες για καποια μεταχειρισμενη standard αν θελεις les paul που για μια ζωη μπορει να μην την κρατησεις αλλα θα την εχεις για αρκετα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία ερώτηση Sparta, καλύτερα την πιο ακριβή epiphone ή από τις πιο φθηνές Gibson??

περιπου,,οι σειρα tribute plus της epi ειναι καλυτερες κιθαρες απο της studio και ενδεχομενος και καποια  αλλα μοντελα της Gibby

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ  ....έβγαλα το χρωμα από την στρατοκαστερ μου τόνισα το ξύλο και το αποτέλεσμα εντυπωσιακό...φοβερό !!!

 

Κουκλι, ταιριαζει και το μαυρο pickguard.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Φίλε Πανο, ολοι εδω θα σου πουν (και εγω μέσα) τις προσωπικές τους απόψεις κατα βάση. Αυτο δεν ειναι κακό, αντιθέτως. Απλα επειδή τα μουσικά όργανα έχουν διακυμάνσεις ακομα και ανάμεσα σε δυο ίδια ίδιου μοντέλου, θα σου πω τα καλά, και τα δύσκολα.

 

Πρώτον, όσο καλά και αν παίζεις, πάντα θα υπάρχει περιθώριο για να γίνεις καλύτερος. Γιατί το λέω; Γιατί φαντάζομαι πως παίζεις ήδη κάποιο αρκετό χρονο. Απλα το δύσκολο κομμάτι ειναι πως πρεπει να παίζεις πολύ καιρό, να εχεις δοκιμάσει κατα καιρούς πολλές κιθάρες κτλ για να μπορεις να πεις πως πχ αύριο πας για λίγες ώρες σε ενα δυο μαγαζιά, κάθεσαι λιγο και μπορεις να επιλέξεις τοτε την κιθάρα της ζωής σου.

 

Αυτο δεν στο λέω για να απογοητευτεις, απλα ακομα και τώρα για μένα ειναι μπέρδεμα να πω οτι πάω σε ενα μαγαζί και βουαλά, βρηκα την τέλεια! Γιατί θελει χρονο, να την δεις, να την δοκιμασεις με live, με μπάντα κτλ.

 

Απλα, θέλεις να εχεις ενα στάνταρντ σημειο να ξεκινήσεις. Οκ.

 

Τώρα, για το αν θα ειναι η κιθάρα για μια ζωή... Αυτο δεν θα το δεις τώρα, αλλα μετα απο χρονια... Όσο θα προχωράς σε εμπειρία, τόσο θα αλλάζεις, και τόσο μπορει να αλλάζουν και τα ακούσματα σου και τοτε θα ανακαλύψεις και το G.A.Syndrom :) που το έχουν ολοι οι κιθαριστες. (Για την ώρα μην σε απασχολεί αυτο)

 

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε  υπόψιν ότι studio lp και η studio lpj έχουν διαφορές η lp έχει καπάκι μαονι και διάφορα στην τιμή τότε που την πήρα εγώ ήτανε σχεδόν 400

Ευρώ διαφορά...μια κιθαρα. Να ξέρουμε τι συγκρίνουμε

Δυο χρόνια εκτός θήκης κρεμασμένη με μπόλικη υγρασία το νίτρο δεν έχει καμια φθορά και στο παίξιμο η ταστιέρα είναι μια χαρά...Δεν έχω προσωπική άποψη από lpj όμως είναι άλλη σειρά από την κλασική studio άλλη κιθάρα

.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου