Προς το περιεχόμενο

Διαχυτές.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η θεωρία είναι λιγο πολύ γνωστή σε όλους τους κατασκευαστες και πάνω εκεί κινούνται όλοι. Δεν ανακάλυψα την Αμερική αλλά μπορώ να πω ότι η πατέντα ήταν μια συμπαθητική έμπνευση της στιγμής. Η υλοποίηση της πάντως δεν είχε να κάνει με ευκολίες και η ποιότητα του αποτελέσματος ήταν ο μόνος στόχος.

Τώρα αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε άλλο υλικό να ξέρετε ότι οτιδήποτε περισότερο μαλακό θα έχει και απορροφητικές ιδιότητες. Αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη κακό αλλά θα πρέπει να το λάβετε υπ' όψιν σας.

Οι διαχυτές του ταβανιού είναι φτιαγμένοι από φελιζόλ (μάλιστα από DOW) και βάφτηκαν αφού είχαν κολληθεί τα φύλα μεταξύ τους. Πρώρα αστάρι και μετά το χρώμα το οποίο είναι πορτοκαλί βιβεχρωμ Q4-44D αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι διαχυτές του ταβανιού είναι φτιαγμένοι από φελιζόλ (μάλιστα από DOW) και βάφτηκαν αφού είχαν κολληθεί τα φύλα μεταξύ τους. Πρώρα αστάρι και μετά το χρώμα το οποίο είναι πορτοκαλί βιβεχρωμ Q4-44D αν θυμάμαι καλά.

 

Tους έβαψες με πινέλο ? Αν ναι, πώς κατάφερες να βάψεις τα "βαθιά" σημεία, όπου στην ουσία δεν μπορείς να δουλέψεις, αφού έχεις μόνο 1 cm περιθώριο !

 

Ασφαλώς, το χρώμα (VIVECHROM) που αναφέρεις, θα πρέπει να είναι πλαστικό κι όχι λαδομπογιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα μόνα που είμαι σίγουρος είναι ότι πήρα το χρώμα από τν Παπαδόπουλο είναι το Q4-44D και είναι πλαστικό δεν είμαι σίγουρος για την εταιρεία.

Όσον αφορά το βάψιμο έχει γίνει με πινέλο και όπως θα παρατηρήσεις ο διαχυτής αποτελείται από τέσσερα διαφορετικά building blocks.

Aυτό που είναι στην αρχή ABC,στο τέλος CBA και στην μέση όπου εναλλάσονται τα EFFE και CBABC. To D είναι 0.

Κάθε ένα από αυτά τα building blocks έχει κολληθεί και έπειτα βαφτεί πριν τοποθετηθεί στο κόντρα πλακέ που χρησιμεύει σαν ράχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... όπως θα παρατηρήσεις ο διαχυτής αποτελείται από τέσσερα διαφορετικά building blocks.

Aυτό που είναι στην αρχή ABC' date='στο τέλος CBA και στην μέση όπου εναλλάσονται τα EFFE και CBABC. To D είναι 0.

[/quote']

 

 

Αν καταλαβαίνω καλά, εννοείς ότι ο συγκεκριμένος διαχυτής δεν ακολουθεί σε όλη του την έκταση τη διάταξη, όπως την περιγράφεις στο SOUND MAKER (τεύχος 11);

Δηλαδή: 21,16,1,11,11,1,16,21,16, κοκ.

Σε παρακαλώ εξήγησε τι ακριβώς εννοείς.

Εγώ, σύμφωνα με το άρθρο σου εκείνο, ολοκληρώνω ένα διαχυτή, που ακολουθεί την παραπάνω διάταξη, και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok τώρα κατάλαβα ποιον φτιάχνεις. Όπως λοιπόν παρατηρείς τα "μασιφ" κομμάτια είναι πάλι 4: AB & BA για αρχή και τέλος και εναλλαγές του ABA & DD. Μεταξύ αυτών παρεμβάλεται το C strip που είναι 1 cm. Τώρα καλό θα είναι να βάψεις τα μασίφ κομμάτια (building blocks) πριν τα τοποθετήσεις. Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα καλό θα είναι να βάψεις τα μασίφ κομμάτια (building blocks) πριν τα τοποθετήσεις. Καλή επιτυχία.

 

Έλα όμως που τα έχω ήδη κολλήσει, χωρίς να τα έχω βάψει, επειδή φοβήθηκα, μήπως δεν πετύχενε το κόλλημα... Έχω ετοιμάσει δύο διαχυτές 1,25 Χ 2,0 μ. ο καθένας.

Τώρα πώς να τα βάψω ? Δύσκολα τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας περιγράψεις πως άλλαξε ηχητικά ο χώρος σου? Τι κέρδισες δηλαδή ηχητικά με την προσθήκη των διαχυτών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας περιγράψεις πως άλλαξε ηχητικά ο χώρος σου? Τι κέρδισες δηλαδή ηχητικά με την προσθήκη των διαχυτών?

 

Δεν τους έχω τοποθετήσει ακόμα. Όταν τους "κρεμάσω" θα σου πω. Σημείωσε όμως ότι δεν είμαι επαγγελματίας του ήχου. Απλώς ένα studio ετοιμάζω για το γιο μου, ο οποίος ασχολείται με DRUMS. Φυσικά, στον ίδιο χώρο θα εξασκούνται και οι φίλοι του ( 2 κιθάρες και ένα synthesizer).

Λεπτομέρεια: Πάνω ακριβώς από το studio, είναι η κρεβατοκάμαρα μας!!!!!!!!

 

Νομίζω όμως, ότι ο PJ είναι ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει, μια και είναι επαγγελματίας και έχει τοποθετημένους διαχυτές στο studio του. Εκείνος θα μας τα εξηγήσει και επιστημονικά.

 

Αλήθεια, τι έγινε ο IXNILATIS, ο οποίος ήταν ο πρώτος που με "έμπασε" στα μυστικά των ηχομονώσεων, έχει ήδη κατασκευάσει τέτοιο διαχυτή και είναι εκείνος που ξεκίνησε το thread αυτό.

 

Περιμένοντας κι εγώ απαντήσεις ...

 

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι δεν σου λέω κάτι που δεν έχεις ήδη σκεφθεί αλλά δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα να τα βάψεις με πιστόλι.

 

Το σκέφθηκα, αλλά μέσα στο σπίτι πιστόλι ?

 

Φυσικά, μπορούν να βαφτούν έξω, αλλά δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα να τους μεταφέρω από το υπόγειο, έξω ...

 

Θα δούμε. Το πολύ-πολύ να τους αφήσω έτσι, γαλαζοπράσινους. Δεν είναι κι άσχημοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου