Προς το περιεχόμενο

Τί όργανο να πάρω για live;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...το συγκεκριμένο μοτιφ διαβάζει smart media κάρτες των 64Mb; Και τέλος 5 λεπτά κάνει να φορτώσει η ραμ από την smart media?

Ναι και Ναι. Για τον χρονο φορτωσης απο SCSI drives δεν ξερω να σου πω. Θα σου ελεγα ομως να μην αγορασεις ενα Motif πρωτης γενιας. Ψαξε απο ES και πανω ή καποιο αλλο νεοτερο workstation. Πρεπει να εχει οπωσδηποτε sampler πανω?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πρεπει να εχει οπωσδηποτε sampler πανω?

 

Για να σαμπλάρει όχι, για να φορτώνει δείγματα ίσως χρειαστεί αλλά και πάλι μάλλον όχι. Απτη μία θέλω να αποφύγω πλαστικούρες από την άλλη θέλω να αποφύγω τα 15κιλα των σοβαρών οργάνων...Μάλλον θα τα αποφύγω όλα στο τέλος και θα πάω να γίνω μοναχός να ησυχάσω. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "θέλω να αποφύγω τα 15κιλα των σοβαρών οργάνων" μ'αρεσε. ;D ;D

Δυστυχως τα "σοβαρα οργανα" δεν φαινονται απο το βαρος τους, ουτε παντα απ'την τιμη τους. Μη τα ξαναλεμε....yawn.gif

Ψαξε και κατι αλλο πλην των worksτastions, εχεις ηδη 3 απ'αυτα. Ψαξε για καποιο "καθαρο" synth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ, Waldorf Blofeld (desktop & keyboard editions), Novation Mininova & UltraNova, Yamaha MX49, Yamaha Reface DX, Roland JD-Xi, Roland System-1, Roland GAIA και πιθανως και αλλα που μου διαφευγουν τωρα. Ολα τα παραπανω μπορεις να τα βρεις καινουργια και μεταχειρισμενα στα λεφτα που διαθετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ, Waldorf Blofeld (desktop & keyboard editions), Novation Mininova & UltraNova, Yamaha MX49, Yamaha Reface DX, Roland JD-Xi, Roland System-1, Roland GAIA και πιθανως και αλλα που μου διαφευγουν τωρα. Ολα τα παραπανω μπορεις να τα βρεις καινουργια και μεταχειρισμενα στα λεφτα που διαθετεις.

 

Μα μιλάμε για ένα όργανο το οποίο θα χρησιμοποιούσα σε μπαντικά παιξίματα, όχι για το στούντιο. Σε τί θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν τα παραπάνω, περισότερο από ένα workstation; Ειδικά αυτά με τα μινι πλήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας τυπος επαιζε με ενα κλαψωμ@%&ικο ηχο κλαρινου κανα 5λεπτο. Εκλαιγε λεμε το αρμονιο*, εκλαιγε! ;D ;D

 

 

 

* Korg Kronos! :-X ;D ;D

 

Link εχουμε?Oxi δεν ειναι βιτσιο, ωρες ωρες βγαζουν γελιο βιντεο με περιεχομενο κουστουμι-παντοφλα :P

 

 

Παντως αφου θες λιγο απο ολα για live, το workstation πιστευω ειναι μονοδρομος για λυση ενος και μονο οργανου στη σκηνη. Οπως ειπε και ο stavros_d80 με ενα krome θα κανεις καλη δουλεια, εγω θα σου ελεγα και τα mox που πωλουνται στις αγγελιες για 500 ευρω, και η δουλεια που θα κανεις σε ολους τους τομεις θα ειναι υπεραρκετα καλη, και για τα λεφτα , και για το βελινεκες του live...δεν ειναι απαραιτητο να εχουμε το αντιστοιχο clone ή modeling synth για καθε κατηγορια ηχου... ουτε σε funktion ηχοσυστημα θα παιξεις(στο ευχομαι παρολα αυτα) ουτε σε κανα ακρωατηριο με πτυχια στη μουσικη τεχνολογια. Ενα workstation βγαζει πολυ ανετα τη δουλεια, το εχουν κανει κ αλλοι αλλωστε(πως τον λενε μωρε , ruddes?  :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί κύριοι, εθέσαμε ώς μπάτζετ εξαρχής τα 300-400 ευρώ μέγιστο, άν μιλάμε για παραπάνω θα μου πάρει ένα χρόνο ακόμα να τα μαζέψω και να αποκτήσω κάποιο workstation για να παίζω(να δώ πότε θα μάθω κιόλας να παίζω πλήκτρα, χαχα).

Τί θα λέγατε για το Yamaha MM6; Kαι ελαφρύ είναι 7 κιλά, και έχει καμμιά 100αρια ήχους απο το κλασσικό Μοτιφ και έχει καμμιά διακοσαριά ήχους από τα Psr αρμόνια και έχει μόνο 32 νότες πολυφωνία (διπλάσια από το korg M1). ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα καινούργια όργανα 5ετίας εκεί χαμηλά (400-600) παίζουν τα μικρά αδερφάκια Korg m50 & Krome είναι πολύ καλή επιλογή με πιο σύγχρονο ήχο και πανάλαφρα για να μη πιάνεται η μέση + με οθοναφή.

 

Δες τις αγγελίες και μη το ψάχνεις πολύ, αν τις ώρες που έχω ψάξει για εξοπλισμό τις αφιέρωνα στη μελέτη θα ήμανε ταλέντο τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μιλάμε για ένα όργανο το οποίο θα χρησιμοποιούσα σε μπαντικά παιξίματα, όχι για το στούντιο. Σε τί θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν τα παραπάνω, περισότερο από ένα workstation;

Δεν ξερω. Το "μπαντικα παιξιματα" δεν μου λεει τιποτα. Και οι Deep Purple και οι Tangerine Dream μπαντες ειναι, αλλα τα "μπαντικα παιξιματα" τους ειναι η μερα με τη νυχτα. Αν δεν μας πεις ΤΙ θελεις να παιξεις στην μπαντα δεν θα καταλαβουμε τι ζητας.

 

Μαζεψε ενα 100ρι ακομα και χτυπα το "all around" Yamaha MX49, 511€ στο Thomann. Εχει ηχαρα, με 1000 ηχους απο τα τελευταια Motif/MOX/MOXF, arpeggiator, 16 parts Multitimbral, 128ρα πολυφωνια, VCM effects απο Motif, USB audio interface και βαρος 3.8 κιλα. Σκοτω το μικρο. Αν το βρεις και μεταχειρισμενο ακομα καλυτερα. Στις αγγελιες υπαρχει ενα ΜΟΧ6 στα 480€, και ενα ΜΟ6 για ανταλλαγη. Μπορει και να το πουλαει, ρωτα, ειναι εξαιρετικο synth.

 

Link εχουμε?Oxi δεν ειναι βιτσιο, ωρες ωρες βγαζουν γελιο βιντεο με περιεχομενο κουστουμι-παντοφλα :P

Οχι. Ειναι στη σελιδα καποιου φιλου στο FB και μετα απο λιγο ψαξιμο δεν το βρηκα. Δεν ειναι και online o τυπος να τον ρωτησω. Παρε τα παρακατω "κλαμενα", το ιδιο ειναι. ;D Απ'οτι βλεπω τωρα, εχει πολλα παρομοια βιντεο στο youtube.

Δωωωωωσε πονο λεμεεεεε.....image.gif

 

 

 

Οι τυποι πρεπει να χαλανε ενα joystick καθε 2μηνο... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου