Προς το περιεχόμενο

Firewire interfaces poll! Τη γνώμη σας comrades...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω επιλέξει παρακάτω μερικά firewire interfaces που κινούνται από άποψη τιμής στη 'μεσαία' κατηγορία. Όλα είναι σχετικά καινούργια και έρχονται με εντυπωσιακές προδιαγραφές:

 

Focusrite Saffire Pro

 

Mackie Onyx 400f

 

Motu 8pre

 

Presonus Firestudio

 

(με αλφαβητική σειρά για να μη φωνάζει κανείς! 8) )

 

Αυτό που ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση, είναι οι καλοί προενισχυτές (ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό... :roll:) και οι καλοί converters βεβαίως. Μεγάλες ανάγκες για τις MIDI & Spdif δυνατότητες δεν υπάρχουν. Ούτε και φαντάζομαι ότι θα χρειαστούν πάνω από 4-6 ταυτόχρονα κανάλια ποτέ.

 

Πολύ σημαντική είναι η παράμετρος των drivers για PC. Τα DAW που χρησιμοποιούνται είναι η τελευταίες version των Mackie Tracktion 2 και Ableton Live 5 (δεν νομίζω ότι θα πάω στην 6, αλλά δεν αποκλείεται).

 

Η χρήση αφορά ηχογραφήσεις direct ή μέσω sims, ηλ. κιθάρες με μικρόφωνα, ακουστικά πνευστά και έγχορδα όργανα και σπανίως φωνές. Τύμπανα υποψιάζομαι ποτέ...

 

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για τις παραπάνω, έστω και αν αυτή βασίζεται σε μελέτη των προδιαγραφών και απόψεις από fora και newsgroups.

 

Και επειδή θα τεθεί σίγουρα η άποψη, 'γιατί ρε φίλε δεν παίρνεις μια RME 800 να ησυχάσεις?', να πω ότι, εντάξει, όλα ωραία και καλά με το overengineering της RME, τους ώριμους drivers και την αποδεδειγμένη αξία της... αλλά και τα (αρκετά) επιπλέον χρήματα θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν ίσως καλύτερα στην παρούσα φάση. Ωστόσο δεν είναι μια εκδοχή που απορρίπτω εξαρχής.

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μετα απο ..προτροπη του kotsadorou πηρα trackmaster platinum την pro ομως... ΑΛΛΑ ΜΑΖΙ και τους a/d converters αφου μου ειχε πει ο κωστας οτι αν δεν τον παρω αυτο θα κανω μιση δουλεια...

η διαφορα σε σχεση με πριν με συγκρητηκα τεστ που εχω κανει ειναι πολυ μεγαλη..πολυ πιο ζεστος ηχος και γεματος... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όταν είχα ακούσει διάφορα πιο πολύ μου άρεσε το focusrite, αν και βασικά και τα 4 υπερκαλύπτουν τις ανάγκες για home studio.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με καμία από αυτές που έχεις στη λίστα.

 

Εγώ έχω την Tascam firewire 1884 και έχω βρεί την άσπρη μέρα! Έχω πάθει πλάκα με την ποιότητα των προενισχυτών της, την ανταπόκριση και το headroom τους όπως και με την σχεδόν μηδενική προσθήκη θορύβου στις Normal εντάσεις. Επίσης δουλεύω το controler με το Cubase και εδώ και 6 μήνες δεν είχα κανένα πρόβλημα...

 

Γι αυτό θα σου πρότινα να δείς και την 1804 που είναι στη κατηγορία που ψάχνεις εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ακουστεί καλά λόγια για την προενίσχυση της mackie.¶κου και εσύ ένα clip που δείχνει έναν προενισχυτή mackie 800r σε αντιπαράθεση με έναν σύγχρονο προενισχυτή-κλώνο του neve 1073

http://recforums.prosoundweb.com/index.php/fa/1101/1189/ copy-paste στον browser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ακουστεί καλά λόγια για την προενίσχυση της mackie.¶κου και εσύ ένα clip που δείχνει έναν προενισχυτή mackie 800r σε αντιπαράθεση με έναν σύγχρονο προενισχυτή-κλώνο του neve 1073

http://recforums.prosoundweb.com/index.php/fa/1101/1189/

 

Sorry το link δεν παίζει... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... από μια πρόχειρη ακρόαση με ακουστικά... και υποθέτωντας ότι οι μετρήσεις γίνανε με το ίδιο ακριβώς setup:

 

O Neve υπερέχει σε headroom και λεπτομέρεια... επίσης στην συγκεκριμένη περίπτωση κολακεύει πολύ τα τύμπανα, το ίδιο νομίζω θα γίνεται και με τις κιθάρες όμως. Χρωματίζει αισθητά αλλά όχι ενοχλητικά... αυτό όμως μπορεί να οφείλεται στο ότι έχουμε ακούσει άπειρα κομμάτια ηχογραφημένα με Neve και έχουμε συνηθίσει!!

 

Από την άλλη ο Mackie δεν υπολείπεται σημαντικά, είναι πολύ πιο transparent. Θα ήθελα να ακούσω φωνές ή ακουστική/κλασσική κιθάρα για να καταλάβω περισσότερα...

 

Οι προενισχυτές της Onyx ήταν που μου κίνησαν το ενδιαφέρον, όπως και οι αντίστοιχοι Green της Focusrite.

 

Ευχαριστώ για το link! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου