Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ηλεκτρικης κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν εβαλες τις 11αρες, η γεφυρα πρεπει να σηκωθηκε… πως το διορθωσες αυτο? δες αν η γεφυρα ειναι παραλληλη με το σωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

no hard feeling αδερφε.με 10 αρες μου ηρθε.δυστηχως ειναι σετ νεκ

 

Τελικά Λισίστρατε η κιθάρα ειναι ελλατωματική ή όχι; Ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτα να πειράζεις την κιθάρα σου!

 

Την έχεις πάει σε κάποιον από τους γνωστούς και καλούς μάστορες ή απλά σε ένα μαγαζί που πουλάει κιθάρες και κάνει και service; Πριν πολλά χρόνια όταν ακόμα δεν ήξερα (και δεν υπήρχε google και youtube) "έπαιζα" και εγώ με την βέργα σε μια Stratocaster μέχρι που έπαθε αυτό που περιγράφεις. Έφτιαχνε για λίγο και μετά η ταστιέρα ήταν για πέταμα. Αφού προσπάθησα αρκετές φορές να ρυθμίσω την βέργα δίχως αποτέλεσμα την πήγα σε έναν από τους πιο γνωστούς μάστορες στο κέντρο της Αθήνας και του περιέγραψα τι έκανα. Η κατσάδα που μου έριξε ήταν απερίγραπτη!!! Τελικά την έφτιαξε αλλά μου είπε ότι θα μπορούσα να κάνω ζημιά στην ταστιέρα…Πήγαινέ την σε έναν ΚΑΛΟ μάστορα.

 

Επίσης κάθε φορά που αλλάζεις πάχος χορδών ή κούρδισμα η κιθάρα σου θέλει σετάρισμα!!!

 

Πιο πιθανό είναι νομίζω να αγόρασες την κιθάρα σου ασετάριστη παρά να ήταν ελλαττωματική. Προσωπικά έχω αγοράσει από τον Thomman Gibson Explorer 76 Reissue η οποία ήταν τόσο ασετάριστη που δεν έπαιζε.

 

Good Luck (Αν είναι να την πετάξεις να σου πώ για έναν τέλειο κάδο σκουπιδιών απέναντι από το σπίτι μου :) )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχχαχααχχαχααχχα

που ειναι ο καδος τελικα???

φιλε και γω εχω μπερδευτει δεν ξερω τι παιζει με αυτο το οργανακι.

την εχω παει σε εναν στην κορινθο ο οποιος φτιαχνει χειροποιητα οργανα κιθαρες μπουζουκια κλπ αλλα μου ειπε οτι ειναι για πεταμα και να την παω πισω.αλλα ελεγε ψεματα γιατι ειχαμε ενα ιστορικο παλια και επειδη δεν πηρα απο αυτον κιθαρα μ ελεγε παπατζες.

ο αλλος που την παω καλος ειναι αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και ο μαστορας απλα ο τυπος ειναι ςραιος μου την φτιαχνει χωρις χρεωση και ας μην την αγορασα απο αυτον αν και μ εχει κανει παραπονα(λογικο).ο τριτος που μενει ειναι ο νακας οποτε ακυρο.

μπορειται να μου πειτε καποιον καλο μαστορα στην αθηνα βρε παιδια να παω να του την αφησω οσο χρειαστει να ηρεμησω και γω και σεις μαζι.

για να ληξει και το θεμα γιατι σας εχω κουρασει.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχχαχααχχαχααχχα

που ειναι ο καδος τελικα???

φιλε και γω εχω μπερδευτει δεν ξερω τι παιζει με αυτο το οργανακι.

την εχω παει σε εναν στην κορινθο ο οποιος φτιαχνει χειροποιητα οργανα κιθαρες μπουζουκια κλπ αλλα μου ειπε οτι ειναι για πεταμα και να την παω πισω.αλλα ελεγε ψεματα γιατι ειχαμε ενα ιστορικο παλια και επειδη δεν πηρα απο αυτον κιθαρα μ ελεγε παπατζες.

ο αλλος που την παω καλος ειναι αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και ο μαστορας απλα ο τυπος ειναι ςραιος μου την φτιαχνει χωρις χρεωση και ας μην την αγορασα απο αυτον αν και μ εχει κανει παραπονα(λογικο).ο τριτος που μενει ειναι ο νακας οποτε ακυρο.

μπορειται να μου πειτε καποιον καλο μαστορα στην αθηνα βρε παιδια να παω να του την αφησω οσο χρειαστει να ηρεμησω και γω και σεις μαζι.

για να ληξει και το θεμα γιατι σας εχω κουρασει.ευχαριστω

 

Εγώ τελευταία φορά πήγα για service στον Νίκο Ασημένιο. Πολύ καλό παιδί και πολύ καλό σετάρισμα. Του πήγα μία fender που είχα παρατήσει για χρόνια σε μία γωνία και ήθελε χοντρό σετάρισμα. Πάντως αν όντως δεν έχει πρόβλημα ίσως να βιάστηκες να κατηγορήσεις το μαγαζί. Ίσως καμιά φορά να μας πιάνει η μανία ότι μας την έφεραν αλλά τελικά να βλέπουμε δράκους (δε θυμάμαι να ανέφερες το μαγαζί). Αν όντως έχει πρόβλημα μετά από επαγγελματικό σετάρισμα θα σου πρότεινα χωρίς άλλες δοκιμές και πειράματα να την πας πίσω να ξεμπερδεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

silver guitar στην Δαφνη?αυτος ειναι??

 

Ναι αυτός. Αν και μένω κέντρο  (όταν έρχομαι Ελλάδα) οι μάστορες έχουν πολύ δουλειά και θες ραντεβού. Είναι αξιόπιστος ο Νίκος πάντως. Φτιάχνει και μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουράστηκα να διαβάω όλο το στορυ...αλλά αφού τα κατάφερα να πω 2 απόψεις στα γρήγορα:

1) Και εγώ πιστεύω οτι απλά θέλει σεταρισμα απο κάποιον που να ξέρει. Να την πας και ας την κρατήσουν και 1-2 βδομάδες

2) Εγώ τις κιθάρες μου τις σεταρω σε αυτον και το προτείνω με κλειστά τα μάτια. Εκτός από οτι είναι καλός τεχνίτης συμπεριφέρεται σε όλες τις κιθάρες ειτε έχει 10 ευρώ είτε 10000 το ίδιο γιατί αγαπάει τα όργανα και ότι κάνει

 

Το παιδί αυτό φτιάχνει και κιθάρες. Και είχα και εγώ σε μια δικιά μου πρόβλημα με το μπράτσο και το έφερε σωστα και το σώσαμε.

 

δες εδώ στοιχεία επικοινωνίας

http://krav.gr

 

ελπίζω να βοήθησα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου