Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ηλεκτρικης κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο τελευταιο σεταπ μου εχει σφιξει την βεργα τερμα τοσο πολυ που καταλαβαινεις το τοξο απο το 3 μεχρι το 9 ταστο.

 

θες να πεις εχει ΞΕ-σφιξει,οταν σφιγγεις τη βεργα το μπρατσο ΙΣΙΩΝΕΙ (το relief μειωνεται δηλ.) και δεν ειναι "τοξο".

 

προφανως συμβαινουν 2 πραγματα

 

1.η κιθαρα σου εχει πολυ ευαισθητο μπρατσο (το ξυλο δηλ δεν ειναι καθολου "στεγνο" και "παιρνει" ευκολα) το οποιο ουτε η βεργα δεν μπορει να κρατησει ισιο,ΠΟΛΥ σπανια περιπτωση την οποια 35 χρονια που ασχολουμαι με κιθαρες την εχω δει ΜΙΑ φορα μονο.

 

2.το σπιτι σου εχει ΜΕΓΑΛΕΣ μεταβολες  ΥΓΡΑΣΙΑΣ που ταλαιπωρουν το οργανο,ομως απο οτι μας ειπες εχεις και αλλες κιθαρες χωρις προβλημα.

 

παντως δεν χρειαζεται να την τρεχεις καθε λιγο και λιγακι για σετ απ ειδικα οσον αφορα στο relief ,δες εδω πως μπορεις να το κανεις και μονος σου

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

την εχω κανα 3 μηνο ομως δυσκολο να επικαλεστω DOA :(

 

Άκου τι θα κάνεις: Θα πάρεις την κιθάρα όπως είναι και Δευτέρα πρωί πρωί θα πας παρέα με κάποιον που εμπιστεύεσαι (αν είσαι ανήλικος οπωσδήποτε μαζί με τη μητέρα σου ή τον πατέρα σου) και είναι διατεθειμένος να προσέλθει σαν μάρτυρας σε ενδεχόμενο δικαστήριο και όμορφα και ευγενικά θα τους εξηγήσεις πως είτε θα σου επιστρέψουν τα χρήματά σου, είτε θα σου βρουν άλλη κιθάρα. Τόσο απλά... Την συγκεκριμένη κιθάρα μην την κρατήσεις σε καμία απολύτως περίπτωση. ;)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις ηρθα απο ενα μαγαζι με μουσικα.παλι τα ιδια μου την σεταρε επαιξα και στο μαγαζι του και ηταν τελεια.σπιτι μου παλι τα ιδια κανει που μονο τωρα δεν παιζει καθολου στο 2 και 3 ταστο ολες οι χορδες.στο μαγαζι που ημουν με ειρωνευοντουσαν κιολας λες και ειμαι τρελος.τι να πω.......

Ξαναπήγαινε στο μαγαζί να σου την σετάρουν.

Παίξε εκεί, και αν είσαι ευχαριστημένος από το σετάπ, άφησέ την εκεί.

Ξαναπήγαινε μετά από μερικές μέρες και τσέκαρέ την πάλι.

Αν είναι όπως την άφησες (καλή) πάρε την σπίτι σου, και αν σε μερικές μέρες ξαναχαλάσει το σετάπ πήγαινε πίσω και δείξτη τους να δούμε αν θα ξαναγελάσουν μαζί σου.

 

Τότε, κάτι θα φταίει στον χώρο που την έχεις σπίτι σου.

 

Αλλιώς .... τα είπε ο αποπάνω. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις νομικό έρεισμα. μπορείς να ρωτήσεις τον συνήγορο του καταναλωτή. έχεις ακριβή ημερομηνία αγοράς?

 

ΥΓ: Τραγική η ιστορία με το νεκρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk εκανα λεπτομερως βημα βημα τις οδηγιες σου.2 μερα σημερα και ειναι παρα πολυ καλυτερα απο πριν.αυτο που τελικα καταλαβα ειναι οτι οταν σφιγγω πολυ την βεργα μου τριζει στο 2 και 3 ταστο και μεχρι το 24 ειναι μια χαρα.αν χαλαρωσω την βεργα δεν τριζει καθολου μπροστα αλλα τριζει παρα πολυ απο 17 μεχρι 24.οποτε θα το βρω καπου στην μεση.αλλα δεν μπορω να βρω το σωστο σεταπ με low action και  χαλαρη την βεργα δεν γινεται.αν σφιξω βεργα ομως πολυ μορω να κατεβασω τις χορδες τρομερα χαμηλα και ειχαν δικιο τα forum για το ποσο πολυ low action παιρνει η ec1000...

το θεμα ειναι μπορω να τα εχω και τα 2???

σε ευχαριστω πολυ αδερφε για το λινκ που μου εστειλες το εκτιμω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk εκανα λεπτομερως βημα βημα τις οδηγιες σου.2 μερα σημερα και ειναι παρα πολυ καλυτερα απο πριν.αυτο που τελικα καταλαβα ειναι οτι οταν σφιγγω πολυ την βεργα μου τριζει στο 2 και 3 ταστο και μεχρι το 24 ειναι μια χαρα.αν χαλαρωσω την βεργα δεν τριζει καθολου μπροστα αλλα τριζει παρα πολυ απο 17 μεχρι 24.οποτε θα το βρω καπου στην μεση.αλλα δεν μπορω να βρω το σωστο σεταπ με low action και  χαλαρη την βεργα δεν γινεται.αν σφιξω βεργα ομως πολυ μορω να κατεβασω τις χορδες τρομερα χαμηλα και ειχαν δικιο τα forum για το ποσο πολυ low action παιρνει η ec1000...

το θεμα ειναι μπορω να τα εχω και τα 2???

σε ευχαριστω πολυ αδερφε για το λινκ που μου εστειλες το εκτιμω πολυ

 

Τελικά έχει ελλάτωμα ή όχι? Εννοώ μπορείς να τη σετάρεις και να παίξει κανονικά επ αόριστον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που γραφει ο φιλος εγω παντως καταλαβα ειτε οτι το οργανο εχει οντως προβλημα ειτε δεν ξερει να σεταρει ο ιδιος. Το να στριφογυριζει τη βεργα δεξια αριστερα, απο σφιχτη σε χαλαρη μαλλον προβλημα θα δημιουργησει παρα λυση. Ακομα και ενα μικρο γυρισμα 1/16 η 1/8 της φορας μπορει να κανει τη διαφορα. Ελπιζω να βρεθει λυση για να μην ταλαιπωρειται ο ιδιος γιατι ειναι κριμα να περνας αυτη τη φαση με καινουρια κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες την παλεψα μονος μου και μου φαινεται οκ...

πριν 1 ωρα που την πηρα στα χερια μου απο χθες ετριζε παλι ακομα και στο μεσο της ταστριερας μετα απο 30 λεπτα παιξημο στανιαρε σχεδον και ειναι οπως χθες..

ρε παιδια θα τρελαθω δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι για πεταμα η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου