Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ηλεκτρικης κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.αν σφιξω βεργα ομως πολυ μορω να κατεβασω τις χορδες τρομερα χαμηλα και ειχαν δικιο τα forum για το ποσο πολυ low action παιρνει η ec1000.

 

Τα εχεις μπερδεψει ασχημα,τη βεργα δεν την χρησιμοποιουμε για να κατεβαζουμε το action τη χρησιμοποιουμε μονο για να προσθετουμε και να αφαιρουμε relief,το action κατεβαινει/ανεβαινει μονο απο τη ΓΕΦΥΡΑ της κιθαρας.

 

Απλα μια κιθαρα με ΠΟΛΥ relief εχει (ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ η βεργα δηλ. ΜΟΝΟ απο το 3-12 (αντε 14) ταστο ) υψηλοτερο action μια και η κουρμπα ειναι μεγαλυτερη.Η βεργα δεν επηρεαζει ΚΑΘΟΛΟΥ τα πρωτα 2 ταστα και τα ταστα μετα το 12ο (αντε 14ο)  ταστο μια και στις περισσοτερες κιθαρες απλα δεν ...υπαρχει κατω απο αυτα τα ταστα..

 

Το σωστο ειναι η κιθαρα να εχει ΕΛΑΧΙΣΤΟ relief & χαμηλο action & εχει να κανει ΜΟΝΟ με το ποσο σωστα ειναι τοποθετημενα τα ΤΑΣΤΑ.

 

Ολα βεβαια να παραπανω ισχυουν αν το μπρατσο δεν εχει "στριψει" (οποτε ειναι για πεταμα/κοστοβορα επισκευη)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι αλλα αν στριψω την βεργα πολυ προς την mi μπασου το 2 και 3 ταστο αχρηστευεται,δηλ τριζει τοσο πολυ που σταματαει ο ηχος σε μισο δευτερολεπτο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα αν στριψω την βεργα πολυ

 

τη βεργα δεν τη στριβουμε ΠΟΤΕ πολυ,1/4 αντε 2/4 της στροφης αρκουν.Αν την κανεις τοξο βεβαια απο το πολυ relief λογω γεωμετριας ειναι λογικο να τριζουν τα πρωτα ταστα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες την παλεψα μονος μου και μου φαινεται οκ...

πριν 1 ωρα που την πηρα στα χερια μου απο χθες ετριζε παλι ακομα και στο μεσο της ταστριερας μετα απο 30 λεπτα παιξημο στανιαρε σχεδον και ειναι οπως χθες..

ρε παιδια θα τρελαθω δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι για πεταμα η οχι

 

Παιχ'την πιο συχνα και κανε μικροδιορθωσεις για να τη φερεις με τον καιρο εκει που πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk

Από περιέργεια και μπορεί να ρωτήσω βλακεία..! Το 1/4 της στροφής πως ερμηνεύεται? Σε 90/360 μοίρες?

Γιατί εγώ που είμαι με το παλιό truss rod μου φαίνεται πολύ τόσο γύρισμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1/4 της στροφής πως ερμηνεύεται?

 

ερμηνεύεται σε ..... 1/4 της στροφής  ;D

 

Γιατί εγώ που είμαι με το παλιό truss rod

 

οπως λεμε παλιο ημερολογιο ενα πραμα?  ;D ;D

 

πλακα σου κανω μια στροφη ειναι φυσικα μια ΠΛΗΡΗΣ περιστροφη (1/4 ειναι το max IMHO τα 2/4 ειναι μονο για πολυ παρατημενες κιθαρες ).

 

τωρα τι εννοεις παλιο TR δεν καταλαβαινω.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 2/4 ειναι μονο για πολυ παρατημενες κιθαρες

 

Διαφωνω, το 1/2 ειναι μονο για αυτες. ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα αν στριψω την βεργα πολυ προς την mi μπασου το 2 και 3 ταστο αχρηστευεται,δηλ τριζει τοσο πολυ που σταματαει ο ηχος σε μισο δευτερολεπτο..

 

 

Φίλε Λισίστρατε γιατί ασχολείσαι και στρίβεις ξεστρίβεις. Έγραψες ότι την πήγες σε μάστορες και στην σέταραν και μετά από μία μέρα ήταν άχρηστη. Αυτή και μόνο η "αυτόματη" αλλάγή φτάνει για να αποδείξει πως το όργανο είναι ελλατωματικό. Γιατί ψάχνεσαι με στροφές και relief κλπ κλπ? Το πιο πιθανό είναι να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά και να μη την παίρνουν πίσω μετά. Είναι κρίμα να πετάξεις τα λεφτά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ το TR που το ρυθμίζεις με το στραβοκατσάβιδο τη βάση του λαιμού..

hqdefault.jpg

 

Απλά επειδή η δική μου κιθάρα ποτέ δεν χρειάστηκε τόσο πολύ ρύθμιση μου φάνηκε περίεργο..! :) Μη τρολάρετε ρεμάλια.. Χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά και να μη την παίρνουν πίσω μετά. Είναι κρίμα να πετάξεις τα λεφτά σου.

  Αυτό.....

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου