Προς το περιεχόμενο

Είναι ίδιο το time‑stretching σε όλα τα προγράμματα?


amerithanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει πρόγραμμα που να είναι καλύτερο σε σχέση με κάποιο άλλο όσο αναφορά το time‑stretching η είναι θέμα τεχνικής?

Και εξηγώ.Υπάρχει ένα κομμάτι και συγκεκριμένα αυτό

Και υπάρχει και το πρωτότυπο που είναι αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=XbGiBB1ekN4

Κατεβάζω απ το youtube το πρωτότυπο, κόβω τη λούπα και όταν του κάνω stretching με το cubase στα bpm που είναι το remix δλδ 118bpm εμένα δεν πατάει πάνω στον μετρονόμο και κυρίως ακούγεται πιο πλαδαρό,σαν να έχει επηρεαστεί περισσότερο απ το stretching.

Η λούπα είναι κομμένη σωστά όπως και στο ρεμιξ οπότε δεν φταίει αυτο.

Τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι ολα το ιδιο,αλλα και εσυ βοηθησε το προγραμμα σου ωστε να λειτουργησει με ενα καλυτερο δειγμα και οχι με κατεβασμενο απο youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι ολα το ιδιο,αλλα και εσυ βοηθησε το προγραμμα σου ωστε να λειτουργησει με ενα καλυτερο δειγμα και οχι με κατεβασμενο απο youtube

Το δείγμα απ το youtube ήταν μόνο για δοκιμή.

Οπότε αφού δεν είναι όλα το ίδιο, ποιο μπορεί να θεωρηθεί το καλύτερο η ένα απ τα καλύτερα για αυτή τη δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πολλά χρόνια διαβάζω παντού, ότι το Ableton Live έχει πολύ καλό time stretching αλγόριθμο, και μάλιστα realtime αν χρειαστεί, αλλά δεν το έχω δουλέψει ποτέ, ούτε καν demo. Δεν ξέρω τι παίζει πλέον ή τι έκδοση, αλλά ρίξε του μια αυτιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δείγμα απ το youtube ήταν μόνο για δοκιμή.

Οπότε αφού δεν είναι όλα το ίδιο, ποιο μπορεί να θεωρηθεί το καλύτερο η ένα απ τα καλύτερα για αυτή τη δουλειά?

 

 

Κατα τη γνωμη μου τα pro tools.

Και το logic ειναι ok.

Για το ableton εχω διαβασει και γω καλα λογια αλλα δεν το εχω δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν διάφορες τεχνικές για Time Stretching για εμένα που χρησιμοποιώ Fl Studio. Πάντως έχω ακούσει ότι το Ableton έχει καλύτερο TimeStreching Tool απο το Fl Studio. Πιστεύω πως αν κατεβάσεις το Ableton θα είσαι υπέρ καλυμένος με το Time Stretching.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το reason (6 κ ανω) κοκορευεται οτι εχει καλο αλγοριθμο time stretch. Αλλα αν θυμαμαι καλα δεν εχει μενου για να μετατρεπεις εκ νεου το δειγμα σου , το κανει realtime αν χαμηλωσεις τα bpm του sequencer.Υπαρχει νομιζω και σχετικο βιντεο στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

δυνατό  timestreching, on the fly εχει και το SONAR και σε ολο το project και σε μεμονομένα κλίπ.

 

Τουλάχιστο  τα δημοφιλη DAW's ιδιαιτερα στις τελευταίες εκδόσεις εχουν πλέον αναλογες δυνατοτητες και ειναι πολυ καλα.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου